Arcul csapta a kormány az egyházakat

A jövő évi költségvetés parlamenti végszavazásának napján is folyatódott a tiltakozási hullám a közoktatást érintő fejezetek ellen. A művészeti iskolák 55 ezer aláírást vittek a Parlamentbe, az Oktatási Intézményeket Fenntartók Országos Szövetsége pedig petícióban kérte a képviselőket a javaslat elutasítására. A szervezet a jogszabály elfogadása esetén iskolai kényszerszünet elrendelését tervezi. A kormány az egyházi iskolák múlt heti tüntetésére válaszul egy forinttal emelte az intézmények állami támogatását.

2005. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem mindennapi módosító indítványt nyújtott be a jövő évi költségvetési törvényjavaslathoz a kormány. Az eredeti verzió szerint az egyházi iskoláknak gyermekenként évente 128 970 forint kiegészítő támogatás járna. A módosító javaslat ezt pontosan 1 forinttal, 128 971 forintra emeli. A módosítás ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az önkormányzatiak mellett az egyházi iskolák tanulói is megkapják a vidéki gyerekek után fizetett támogatást.
– Ez a cinikus lépés a diákok és a szülők arcul csapása, az egyház megalázása – mondta lapunknak a módosító indítványt kommentálva Papp Kornél, a Református Egyház Zsinatának oktatási irodavezetője. Megírtuk: múlt pénteken több ezren tüntettek a budapesti Felvonulási téren, a lerombolt Regnum Marianum-templom helyén felállított keresztnél az egyházi iskolák jövő évi támogatásának csökkentése miatt. A résztvevők petícióban követelték Magyar Bálint minisztertől, hogy terjesszen be módosító indítványt a költségvetési törvénytervezethez, amely jövőre 156 399 forintra emeli egyházi közoktatási kiegészítő normatív támogatást.
Eközben a közoktatást érintő költségvetési fejezetek ellen tiltakozó petíciót adott át az Oktatási Intézményeket Fenntartók Országos Szövetsége a Parlament előtt. Kaszás Mátyás, a szervezet elnöke közölte: kezdeményezésüket támogatja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete és az egyházi oktatási intézmények érdek-képviseleti szerve is. Kaszás arra szólította fel a képviselőket, hogy ne fogadják el a jövő évi oktatási büdzsét, mert az súlyosan veszélyezteti az iskolák létét. Hozzátette: hiába hivatkozik a kormány arra, hogy az áfacsökkentés miatt kevesebb lesz a kiadás, az iskolák költségvetésének 70–80 százalékát a bérek teszik ki, azok pedig áfamentesek. Kaszás szerint az egyetlen elfogadható megoldás az infláció mértékű normatívaemelés lenne. Kijelentette: amennyiben az Országgyűlés változatlan formában fogadja el a büdzsét, akkor az iskolák kénytelenek lesznek előteremteni valahonnan a kieső összeget. Korábban azt tervezték, hogy a szülőkkel fizettetik meg a normatívacsökkenés miatt keletkezett hiányt – ez gyermekenként átlagosan egy-kétezer forintot jelentett volna –, ám ezt az ötletet elvetették, mert a lépés alkotmányosan aggályos lenne. Most azt tervezik, hogy januárban egy-két hét kényszerszünetet rendelnek el az iskolák, a leghidegebb hónapban ugyanis több százezer forintot spórolhat meg a rezsin egy-egy intézmény. Kaszás Szili Katalin házelnöknek címzett petícióját Juhász Bálint, az Országgyűlés alelnökeinek munkatársa vette át.
A Parlamentben jártak tegnap az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének képviselői is, akik 55 ezer aláírást tartalmazó ívet adtak át a művészeti képzés megmentése érdekében. Az iskolák kellő időt kérnek arra, hogy kialakítsák a megfelelő minőségi kritériumrendszert, amelynek alapján a kormány szándéka szerint már a jövő év második felében osztályozzák az intézményeket. Azoktól az iskoláktól, amelyek nem felelnek meg a feltételeknek, megvonják a támogatást, sőt visszafizettetik velük az addig felvett pénzt is.

A közoktatás a legnagyobb vesztes. Mintegy húszmilliárd forinttal csökken jövőre a közoktatás állami támogatása az ideihez képest. A jövő évi költségvetési javaslat szerint a kollégiumok, a kistelepülési iskolák, az egyházi intézmények és a művészeti iskolák jártak volna a legrosszabbul. Utóbbiak hosszú küzdelem után végül is megnyerték a túlélésért vívott harcot. Az eredeti javaslat szerint a zeneművészeti ág normatíváját 105 ezerről 80 ezer forintra, a többi művészeti képzését pedig 59 ezerről 40 ezer forintra csökkentették volna, ám végül a művészeti iskolák elérték, hogy ugyanannyit kapnak, mint az idén. Nem jártak ilyen jól a kollégisták. Bár a szakma és az ellenzék közös nyilatkozatban tiltakozott a javaslat ellen, így is közel tíz százalékkal csökken az intézmények támogatása. Az eredeti tervezet szerint 350 ezer forintról 292 ezer forintra csökkentették volna az egy tanulóra jutó állami pénzt, a tiltakozások hatására ezt végül 318 ezerre módosították. Az egyházi iskolákkal folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre, így a tanárok, a szülők és a gyerekek kénytelenek voltak az utcára vonulni. A büdzsé sújtja a kis iskolákat is: eltörölték a kistelepülések felső tagozatainak kiegészítő támogatását, és a 3-3500 fős lélekszámú települések óvodái és iskolái sem kapnak egy fillér pluszpénzt sem.
A falusi iskolák helyzetéről írás az 5. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.