Az állam a főbűnös

2005. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz még ezen a héten benyújtja a parlamentnek munkahelygarancia-törvény javaslatát. A Matolcsy György vezette szakértői csoport a gazdasági konzultáció tapasztalatain alapuló javaslatot dolgozott ki. A Fidesz az állam számára írna elő kötelezettséget a kis- és középvállalkozások (kkv), a munkahelyek megvédése érdekében. Javaslatot tesznek a teljesítésarányos áfabefizetések bevezetésére, törvényi tilalmat írnának elő az áfaviszszatartásra, állami beruházás esetén az államnak azonnal fizetnie kellene. Létrejönne egy munkahelygarancia-alap a bajba jutott kkv-k számára, az uniós pályázatokon pedig az állam a mai 25 százalékos előfinanszírozási arányt megduplázná.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ezzel szemben úgy vélekedik, hogy a kormány már megoldotta a kérdést. A kabinet csomagjában a Széchenyi-kártya felső összeghatára január elsejétől 25 millió forintra emelkedne, kamata 10,26 százalék lenne. A körbetartozás-ellenes program részeként hitelgaranciát nyújtanának egy faktorcégnek, amely áthidalja a kis cégek finanszírozási nehézségeit.
Félő, hogy a körbetartozásokat nem lehet fölszámolni tűzoltó intézkedésekkel – mondta el Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a Széchenyi-kártya nem a kifizetetlen vállalkozói díjak rendezésére szolgál. A faktorálás jó irányba tett lépés, de nem látni, hogy mikor fejtheti ki hatását, hiszen jogszabályokat és intézményeket kell alkotni, s ezeknek még nyoma sincs. A magyar gazdaság legégetőbb problémájának nevezte a körbetartozást Kassai Róbert, az Iposz elnöke. A ki nem fizetett számlák összege megegyezik a kisvállalkozások hitelállományával, ami 700 milliárd forint. A kormány javaslatairól azt mondta a szakember: a vállalkozások attól lennének boldogok, ha az állam kifizetné az elvégzett munkák értékét. A körbetartozásokat az áfavisszatartás indította el, de ma is gyakorlat, hogy minisztériumok, állami pénzalapok késedelmesen fizetnek, lassan bírálják el a pályázatokat.
November 16-án Kóka János gazdasági miniszter még úgy fogalmazott: nem igaz, hogy nő a kis- és közepes vállalkozások csődaránya, s arról sincsenek adatok, hogy megemelkedett volna a körbetartozások mértéke. Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnöke ugyanakkor úgy véli: az építőipari körbetartozás rendezésének utolsó órájában járunk. Szakemberek szerint az építőipari vállalkozások csődbe jutásának fő oka, hogy sok kiíró már a közbeszerzési eljárás kezdetekor tudja, hogy nem rendelkezik elégséges pénzügyi fedezettel a beruházáshoz. Az Ecostat Gazdaságelemző Intézet felmérése szerint a nagyvállalatoknál a tavalyihoz képest 11, a közepeseknél 19, a kicsiknél pedig 28 százalékkal nőtt a körbetartozások nagysága. A cégbíróság adatai szerint tavaly nyolcezer társaság ment csődbe Magyarországon, csaknem kétezerrel több, mint a kormányváltás évében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.