Bolívia a chávezi úton

Bolívia a hét végén a figyelem középpontjába került, mert a vasárnapi választásokat követően olyan elnök kerülhet az ország élére, aki a venezuelai Hugo Chávezhez hasonlóan szakítani akar az országát sújtó neoliberális gazdaságpolitikával és az Egyesült Államok befolyásával.

2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bolívia sorsát máig meghatározza az 1998-as gazdasági válság, amelyet követően az amúgy is eladósodott, legszegényebb latin-amerikai ország államfője az Egyesült Államokhoz fordult segítségért. Az akkori elnök azonban a kért összegnek csak töredékét kapta meg, ráadásul George W. Bush még a Valutaalap utasításait is az államfő figyelmébe ajánlotta. Mindkét mozzanat Washington ellen hangolta a kárvallott ország lakóinak többségét.
Bolívia a földrész második legnagyobb földgáztermelője, amely legfőbb bevételi forrása, ám jórészt külföldi befektetők kezében összpontosul. Nem egy elnök próbálta már rendezni a szénhidrogén-kitermelésre vonatkozó törvényt, de intézkedéseivel vagy a külföldi befektetők, vagy az üzemanyag árát sokalló lakosok ellenkezésébe ütközött. Ez a most vasárnapra előre hozott választás egyik legnagyobb tétje is: sikerül-e államosítani Bolívia ásványkincseit, és ha igen, olyan formában-e, hogy elégedettek legyenek mind a külföldi befektetők, mind Bolívia. A voksolásnak ráadásul borongós hátteret nyújt a gázszállítási útvonal kérdése, amiért Chilével megromlott a tengeri kijárattal nem rendelkező ország viszonya. Így nem mindegy, milyen álláspontot képvisel a hadsereg: a legesélyesebb jelölt, az indián származású Evo Morales a maga mellé állított tiszteket azzal biztatja, hogy megválasztása esetén külföldről – értsd: nem az Egyesült Államoktól – vásárol fegyvereket, és visszaállítja az intézmény tekintélyét.
A La Paz-i amerikai nagykövet akaratán kívül döntő szerepet játszott a Mozgalom a Szocializmusért nevű párt vezetőjének a felemelkedésében. A 2002-es választások kampányában nyíltan bírálta a még alig négyszázalékos népszerűséggel szerénykedő valamikori kokatermesztőt, de ezzel épp az ellenkező hatást érte el: Evo Morales támogatottsága a legutolsó felmérések szerint már 34,2 százalékon állt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.