A szegénységben élő dél-amerikai ország 3,3 millió szavazópolgára döntött arról, hogy – történelmében először – indián gyökerekkel rendelkező elnöke legyen Bolíviának. Jorge „Tuto” Quiroga, a második helyen álló neoliberális koalíció jelöltje (Juntos Podemos) elismerte vereségét, és gratulált a győztesnek. Latin-Amerikában november végén kezdődött a kampányharc, amelynek Bolívia a negyedik állomása. Ha minden országban a jelenlegi helyzet szerint alakulnak az eredmények, egy év múlva az USA elnöke fél kezén meg tudja számolni térségbeli szövetségeseit. A győztes első nyilatkozataiban kijelentette, hogy megválasztásával az ország új története vette kezdetét.
*
A frissen megválasztott elnök híveinek kitörő éljenzése közepette elmondta, hogy az ország lakosságának többségét kitevő őslakosok államfővé választásával végre saját kezükbe vehetik Bolívia természeti kincseit, és megváltoztathatják történetüket.
Morales felhívást intézett Latin-Amerika szociális és politikai intézményeihez, hogy „hozzák létre újra azt a nagy hazát, amit még Simón Bolívar álmodott meg, valamint a Tahuantinsuyut, vagyis az új inka birodalmat”. Reményét fejezte ki, hogy „végre véget vethetünk az idegengyűlöletnek, a megvetésnek, valamint a hátrányos megkülönböztetésnek, és megváltoztathatjuk a neoliberális modellt!”
Habár Evo Morales a választási hadjárat ideje alatt végig azt ígérte, hogy semmisnek tekinti az energiaszerződéseket a külföldi cégekkel, amint tudomást szerzett az előrejelzésekről, máris árnyaltabban fogalmazott, és olyan nyitott kormányt ígért, amelyben „nem zsarolják azt, aki országunkban szeretne befektetni”. Ebben az a tőzsdei hír is befolyásolhatta, hogy az elsöprő győzelem hírére a bolíviai tőzsdén zuhanni kezdtek a spanyol Repsol-YPF- részvények árai. (Spanyolország az egyik legjelentősebb spanyol– argentin befektető céggel képviselteti magát a földgázkitermelésben.) Az Egyesült Államok, okulva korábbi meggondolatlan lépéseiből, óvakodott a nyílt beavatkozástól, csak figyelemmel kísérte a kampányt.
A többi jelölt is elismerését fejezte ki Bolívia leendő első indián származású elnökének. Az országban 1982-ben állították helyre a demokráciát, több mint két évtizedes diktatúra után.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben