Eltörlik a kötelező tartalékképzést

Január 1-jétől eltörlik az egyetemek maradványképzési kötelezettségét. A pénzt – mintegy 30 milliárd forintot – továbbra is meg kell spórolni, de ha az iskola erre nem képes, akkor az oktatási tárcának más forrásból kell biztosítania az összeget.

2005. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén súlyos nehézségeket okozott a 2005-ös költségvetés által előírt maradványképzési kötelezettség, amit a Pénzügyminisztérium ősszel még megfejelt további tízmilliárd forinttal. Így összesen 21 milliárd forintot kellett megspórolniuk az egyetemeknek – mondta lapunknak Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Országos Szövetségének elnöke. Hozzátette: az elfogadott büdzsé alapján 2006-ban összesen 30 milliárd forintot kellene megtakarítaniuk az intézményeknek. Kis Papp szerint ez megvalósíthatatlan, hiszen vannak olyan iskolák, amelyek a megélhetést is alig tudják biztosítani. A szakszervezet a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács ülésén azt kérte az oktatási tárcától, hogy a minisztérium központilag vállaljon felelősséget a pénz megtakarításáért, az egyetemek számára pedig törölje el a spórolási kötelezettséget. Ez azt jelenti, hogy a 30 milliárd forintot továbbra is félre kell tenni, de ha az iskolák nem tudják kigazdálkodni a rájuk eső részt, akkor a tárca felelősséget vállal azért, hogy más forrásból biztosítja a hiányzó összeget. Az oktatási tárca két helyettes államtitkára – Stark Antal, akihez a gazdasági ügyek is tartoznak, és Mang Béla, aki a felsőoktatással kapcsolatos feladatokért felelős – beleegyezett a szakszervezet kérésébe, vagyis a tárca vállal felelősséget az egyetemek helyett. Megpróbáltuk megtudni az egyetemi vezetők véleményét is az ügyről, de Klinghammer Istvánt, a Magyar Rektori Konferencia elnökét nem tudtuk elérni.
Az Oktatási Minisztérium jövő évi költségvetésében nem látni azt a forrást, amelyből ezt a 30 milliárd forintot fedezni lehetne – kommentálta a tárca lépését Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. A politikus kijelentette: nyilvánvaló, hogy Magyar Bálint a választások közeledtével négyéves ámokfutását igyekszik jobb színben feltüntetni az egyetemi vezérkar előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.