Feltámad a volt KGST-bank

Új céllal, új néven támad fel az egykori szocialista KGST-tábor „fejlesztési bankja”, amit eredetileg közös infrastrukturális beruházásokra létesítettek. A Nemzetközi Beruházási Bankként tovább működő intézménynek azonban először rendeznie kell egykori részvényeseivel, többek között hazánkkal fennálló tartozásait.

2005. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendezni akarja adósságát az egykori KGST-bank Magyarországgal szemben – jelentették a minap orosz hírközlési eszközök. Az eljelentéktelenedett Nemzetközi Beruházási Bank (MIB), amelyből Magyarország és Lengyelország az 1998–99-es orosz pénzügyi válság után kilépett, de Oroszország, Bulgária, Románia, Csehország, Szlovákia, Kuba, Vietnam és Mongólia tagja maradt, február végéig konkrét javaslatokat terjeszt elő a két volt részvényessel szembeni tartozások rendezésére – adta hírül a Kommerszant. Ez a rendezés már régóta várat magára, a kilépéseket követő fél éven belül meg kellett volna történnie. Magyarországnak és Lengyelországnak legalább az alaptőkéhez nyújtott hozzájárulását vissza kellett volna kapnia. A magyarok ennek alapján 15 millió euróra, azaz csaknem 3,8 milliárd forintra, a lengyelek pedig 30 millió euróra számíthatnak – írta az orosz lap. Oroszország azért akar elszámolni a két volt részvényessel, hogy újraoszthassa az intézményen belül a részesedéseket, amivel 58 százalékos ellenőrzése alá vonhatja a MIB-et a korábbi 44 százalékos hányad helyett. Oroszország ugyanis regionális fejlesztési bankot akar létrehozni a MIB bázisán.
A mostanra eljelentéktelenedett Nemzetközi Beruházási Bank a hetvenes években kifejezetten komoly hatalmi tényezőnek számított – mondta kérdésünkre Botos Katalin közgazdász, egyetemi tanár, az egykori KGST pénzügyi folyamatainak szakértője. A szovjet vezetés 1971-ben határozta el, hogy az Európa nyugati felén működő Európai Fejlesztési Bank mintájára létrehozza a szocialista országok közös beruházási bankját. A pénzintézet alaptőkéjét a tagországok adták össze. Hazánk Botos Katalin emlékei szerint egymilliárd USA-dollárt vett fel nyugati bankoktól, hogy a ránk eső nyolcszázalékos hozzájárulást lerója. A magyar szakemberek akkoriban azt javasolták a bank vezetésének, hogy könnyűipari beruházásokkal foglalkozzon első körben, hazánknak ugyanis akkoriban éppen jól jött volna ehhez a friss tőke. A szovjet politikai irányvonal azonban mást diktált: a bank egyetlen feladata az volt, hogy hozzájáruljon az orenburgi gázvezeték megépítéséhez. Újításként pedig az országok közötti elszámolások lebonyolítása érdekében megalkották a transzferábilis rubelt.
Az orenburgi távvezeték fontos beruházásnak bizonyult, a transzferábilis rubel azonban nem vált életképessé. A KGST-országok egymás közötti kereskedelmében továbbra is a barterüzlet, vagyis az áruért árut dominált. A KGST öszszeomlása után a transzferábilis kereskedelem végképp kiment a divatból, az orenburgi távvezetéken ugyanakkor továbbra is érkezett a gáz. Botos Katalin szerint a hosszú évekig elhúzódó elszámolásokkal magyarázható, hogy hazánk egészen az ezredforduló előestéjéig tagja maradt a Nemzetközi Beruházási Banknak.
A mára már orosszá vált bankvezetés igen jó üzletet csinált: a szocialista országok kölcsöneiből megépítette a gázvezetéket, amely a KGST felbomlása után orosz tulajdonba került. Nem lehetetlen, hogy hazánk ma is fizeti azoknak a kölcsönöknek a kamatait, amelyeket a Nemzetközi Beruházási Bank feltőkésítése érdekében Nyugaton vett föl, ezzel is növelve az államadósságot. A pénzintézetre pedig most ismét szüksége van az orosz államnak – mondta Botos Katalin. Az állam által visszaszerzett olajcégekből dől a pénz, így nem okoz gondot az időközben NATO- és EU-taggá – ezért kellemetlen tulajdonostárssá – vált magyar és lengyel állam tulajdonrészének kifizetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.