Fizetési kötelezettség: újabb iskolai botrány

Havas Henrik, a Horn-kormány egykori kormányszóvivőjének médiaiskolája után újabb baloldali vezetésű felsőoktatási intézményről derült ki, hogy jogtalanul szed pénzt hallgatóitól. Az oktatási ombudsman felszólította a Budapesti Gazdasági Főiskolát, hogy szüntesse meg az államilag finanszírozott diákok fizetési kötelezettségét a kereskedelmi, vendéglátó-ipari és idegenforgalmi karon, az eddig beszedett pénzt pedig fizesse vissza. Az iskola rektora Roóz József, aki 2002-ben az MSZP és az SZDSZ egyik jelöltje volt az Állami Számvevőszék alelnöki posztjára.

2005. 12. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Havas Henrik nevével fémjelzett médiaiskola kapcsán kirobbant tandíjbotrány után több diák is panasszal fordult az oktatási jogok biztosához az iskolák pénzszedései kapcsán. A legtöbb észrevétel a Budapesti Gazdasági Főiskola hallgatóitól érkezett. A tanulók azt sérelmezték, hogy bár államilag finanszírozott hallgatók, félévente mégis 150 ezer forintot kell befizetniük az intézménynek. A diákok a főiskola kereskedelmi, vendéglátó-ipari és idegenforgalmi karának idegen nyelvű idegenforgalmi és szálloda, valamint kereskedelmi szakára járnak.
Roóz József az ombudsmannak írt levelében azzal indokolta a pénzszedést, hogy az idegen nyelvi képzés többletszolgáltatásnak minősül az ingyenes magyar nyelvű kurzushoz viszonyítva. A rektor szerint a hallgatóknak lehetőségük van arra, hogy átjelentkezzenek az utóbbi szakra, ha nem akarnak a képzésért fizetni.
Aáry-Tamás Lajos ezzel szemben úgy látja, hogy az iskola pénzszedése ellentétes a törvénnyel. Az ombudsman rámutat: a felsőoktatási törvény 31. paragrafusa kimondja, hogy a képesítési követelményekben szereplő tanulmányi időszakra tandíjmentesség illeti meg az államilag finanszírozott, első alapképzésben részt vevő hallgatókat. A diákoktól csak olyan szolgáltatásokért szedhetnek díjakat, amelyek nem feltételei a tanulmányi kötelezettségek teljesítésének, vagyis a diploma megszerzésének.
Az ombudsman szerint azonban a BGF érintett szakjain az idegen nyelvi képzés nem többletszolgáltatás, hanem a félév elvégzésének elengedhetetlen feltétele, hiszen az adott nyelven tartják az előadásokat és a vizsgákat is. Ezért november 30-án kelt levelében felszólította az intézményt, hogy szüntesse meg a fizetési kötelezettséget, az eddig beszedett pénzt fizesse vissza.
Szerettük volna megtudni Roóz József véleményét is, a rektor azonban lapzártánkig elérhetetlennek bizonyult. Az iskola vezetőjének 30 napja van arra, hogy válaszoljon az ombudsman kezdeményezésére.
Emlékezetes: lapunk elsőként számolt be arról, hogy az oktatási ombudsman már korábban is foglalkozott a BGF pénzszedésével. Aáry-Tamás Lajos állásfoglalása akkor azért nem került a nyilvánosság elé, mert a biztos segítségét kérő panaszos időközben bírósághoz fordult az ügyben, az ombudsman hatásköre pedig ezekre az ügyekre már nem terjed ki.
Az iskola és a hallgató egyébként peren kívül megegyezett. A diák a költség-hozzájárulást kisegítőként ledolgozhatja a tanszéken.
A Magyar Nemzet írt először a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetében kirobbant tandíjbotrányról is. Az intézményben félévente nyolcvanezer forintot szedtek jogtalanul. Az iskola nem fizette vissza a pénzt, de a jelenlegi hallgatóknak kötelezővé tette a tandíjas képzést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.