Kis híján kétszázötven tonna élelmiszert foglaltak le és semmisítettek meg, majd összesen nyolcvanhatmillió forintos bírságot szabtak ki az állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomások munkatársai a napokban – közölte lapunkkal Süth Miklós országos főállatorvos. Az alapellenőrzések mellett december elsejétől a hatóságok célvizsgálatokkal ellenőrizték az idényre jellemző élelmiszereket: a csoki Mikulásokat, az egyre kelendőbb pulykahúst, halat, szaloncukrot, fára akasztható csokoládét.
Baranya megyében karácsony előtt így fedezték fel az Escherichia colie baktériummal szenynyezett, kimondottan gyermekeknek szánt, azaz kalciummal dúsított szaloncukrot. A bélsárbaktérium tisztázatlan körülmények között, de akár nyers tehéntejjel is az édességbe kerülhetett. Süth Miklós hozzáfűzte: a fertőzött tételt azonnal visszavonták és megsemmisítették, így az már nem juthat el a fogyasztókhoz. A szenynyezés ez esetben nem jelent közegészségügyi veszélyt, mert az élő baktérium mennyisége időarányosan csökken. Egy felnőtt embernek legalább öt kiló édességet kellene elfogyasztania ahhoz, hogy hányást vagy hasmenést okozzon neki.
A baktérium jelenléte a higiéniai szabályok megszegésére utal, ezért tegnap ellenőrizték a budapesti üzemet, az ország megyei szolgálatai pedig felderítik és bevizsgálják a vállalat által gyártott szaloncukrot. A Baranya Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás tegnap hetvennyolcezer forintos bírságot rótt ki a fővárosi nagyvállalatra.
Néhány nap alatt a hatóságnak a lakosság segítségével sikerült több illegális élelmiszergyártó üzemet felszámolnia. A Csongrád megyei Öttömösön, egy Pest megyei tulajdonos illegálisan működő üzemében négy tonna élelmiszert koboztak el tegnap. A savanyúságot és gyümölcsöt feldolgozó, tároló és csomagoló üzemet múlt héten fedezték fel. Csaknem tizennégyezer kiló kész és majd nyolcvanezer kiló félkész terméket zároltak, az elkobzott négy tonnát ma semmisítik meg. Emlékezetes: Csepelen, egy valamikori dísznövénykertészetben több mint 73 tonna lejárt szavatosságú baromfiterméket foglaltak le, öt nappal később a Győr megyei Pér községben egy bezárt sertésvágóhídon működő illegális élelmiszer-feldolgozó üzemben zároltak négy tonna halat.
Szilveszter közeledtével a virsliket ellenőrzik, az állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző állomáshoz tartozó Országos Borminősítő Intézettel közösen pedig a pezsgők minőségét vizsgálják meg – tette hozzá a főállatorvos.
Életveszélyes szerkezetek. Tűzveszélyes vasaló, túlmelegedő karácsonyfafüzér, érintésvédelmi szempontból veszélyes szendvicssütő, egészségre káros anyagból készült gyermekjáték: egyebek mellett ezeket a termékeket tiltotta be a fogyasztóvédelem az ellenőrzések után – adta hírül az MTI. Az idén második alkalommal megrendezett Pocsék Áruk Fórumán a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tájékoztatási vezetője és Mesterházy Attila, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium politikai államtitkára tegnap olyan termékeket mutatott be, amelyek a hatósági vizsgálatokon fennakadtak. A csaknem ötszáz ellenőrzés után harmincmillió forint bírságot szabtak ki a fogyasztóvédelmi ellenőrök.