Bár már három felsőoktatási intézményről derült ki, hogy különböző hivatkozással jogtalanul szedett pénzt diákjaitól, a hallgatók egyelőre nem perelték be az intézményeket. A tanulók főleg attól félnek, hogy per esetén hátrány érné őket a vizsgák során.
Lehetőség lenne közös fellépésre is, ám a diákok érdekvédelmi szervezete, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) egyelőre semmit sem tett az ügyben. Bár a Szegedi Tudományegyetem kapcsán korábban büntetőfeljelentéssel fenyegettek, és próbaper indítását ígérték, egyelőre egyik sem valósult meg. Nagy Zoltán, a szervezet alelnöke lapunknak cáfolta a Magyar Hírlap állítását, amely szerint azért álltak volna el a feljelentéstől, mert nem akarnak professzorokat rács mögé juttatni. Nagy ugyanakkor közölte: valóban nem fordulnak a rendőrséghez, mert szerintük az túl bonyolult és értelmetlen lenne. Hozzátette: az lenne a célravezető, ha tárgyalásokat kezdeményeznének a rektorral, és megpróbálnának alkut kötni. Bírósághoz csak akkor fordulnának, ha ez nem vezet eredményre. Nagy Zoltán ugyanakkor kérdésünkre elismerte, hogy eddig személyesen nem vették fel a kapcsolatot a peres eljárás megindítása miatt hozzájuk forduló panaszosokkal.
A jogszerűtlenül szedett pénzek kapcsán egyébként Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke kijelentette: elfogadhatatlan lenne, ha az oktatási tárca által kiadott felvételi tájékoztatóban szerepelnének a törvénybe ütköző tandíjak. A korábbi oktatási miniszter szerint Magyar Bálint ellenőrzi a kiadvány tartalmát, ezért bízik abban, hogy a tárcavezető megtett mindent, hogy ez ne fordulhasson elő. Pokorni szerint a miniszternek fel kellene szólítani az intézményeket, hogy szüntessék be a jogtalan pénzszedést.
Az oktatási tárca szerint hivatalos panasz nem érkezett hozzájuk. Hozzáteszik: a jelenleg hatályos felsőoktatási törvény nem rendelkezik egyértelműen a kérdésről, de az új, jövő márciusban életbe lépő jogszabály pontosan meghatározza a díjszedés feltételeit.
Ismert: az oktatási jogok biztosa korábban megállapította, hogy jogszerűtlenül szednek félévente nyolcvanezer forintot az államilag finanszírozott hallgatóktól a Havas Henrik műsorvezető nevével fémjelzett Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetében. Azóta kiderült, hogy szintén jogsértő a Budapesti Gazdasági Főiskola idegen nyelvi képzésért szedett tandíja és a Modern Üzleti Tudományok Főiskolájának fejlesztési hozzájárulása is. Utóbbi iskola rektora kijelentette, hogy abbahagyják a pénzszedést.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat