Költés és megszorítás

Huszonnyolcmilliárd forintot költ az Oktatási Minisztérium tulajdonában lévő Sulinova Kht. oktatási programcsomagok fejlesztésére és pedagógus-továbbképzésre. A tárca szerint meg kell változtatni a rossz tanítási módszert, mivel ez az oka annak, hogy a magyar diákok a sereghajtók között vannak a nemzetközi készségfelmérő PISA-felmérésekben. Az erre fordított pénz egyébként körülbelül ugyanannyi, mint amennyivel jövőre csökken az iskolák és óvodák állami támogatása.

2005. 12. 26. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sipos János, az oktatási tárca közoktatási helyettes államtitkára szerint a rossz felmérési eredmények egyik legfőbb oka a szelektált iskolarendszer. Magyarország a világelsők között szerepel az egyes iskolák közti különbségben a szülők iskolázottsága alapján, vagyis egyik intézménybe a diplomások, másikba pedig az iskolázatlan réteg gyermekei járnak. Ma az iskolakezdő diákok tudásszintje között akár 5 év eltérés is lehet, és az évek során ez – a szükséges csökkenés helyett – a diákok 15 éves korára 10 évre nő. Az államtitkár szerint a másik nagy baj, hogy a magyar tanítási módszer nem a készségfejlesztésre, hanem az ismeretek rögzítésére koncentrál, ráadásul túl sok adatot sűrítenek a tananyagba, ami ahhoz vezet, hogy a gyerek mindent csak felületesen rögzít.
Pála Károly, a Sulinova Kht. szakmai igazgatója szerint a tizenöt évesek 23 százaléka alig ért valamit abból, amit olvas, a diákok közel felének pedig komoly problémái adódtak a szöveggel. Pála kijelentette: a magyar diplomások szövegértése körülbelül olyan, mint a svéd szakmunkásoké. A tanítási módszer megváltoztatását célzó programcsomagokat jelenleg 140 iskolában és 12 óvodában tesztelik, jövő szeptembertől pedig minden iskolában alkalmazni fogják. A következő PISA-felmérésre jövőre kerül sor.
Legutóbb 2003-ban végezték el a nemzetközi tesztet, amelyen negyven ország tanulói vettek részt. Akkor a magyar 15 éves diákok a ranglista alsó harmadában szerepeltek a szövegértési és a középmezőnyben a matematikai és a problémamegoldó képességeket tekintve.
Eközben a jövő évi költségvetés hozzávetőleg öt százalékkal, közel húszmilliárd forinttal csökkenti a közoktatási alapnormatívákat. Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint ezzel osztályonként egy gyerek nevelését nem támogatja a büdzsé. Az érdekvédő kijelentette: a kötelező pedagógus-továbbképzés támogatása 37 százalékkal csökken, és megszűnik az iskolán kívüli oktatás-nevelés támogatása is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.