Mint azt korábban megírtuk, Kunhegyesnek jelenleg két önkormányzati és egy református általános iskolája van. A református iskola a 2002–2003-as tanévben vált ki a Kossuth Lajos Általános Iskola és Alternatív Szakiskolából, az új intézmény 88 gyermeket és jó néhány pedagógust vitt magával az anyaintézményből. Juhász Lászlóné, a Kossuth iskola igazgatója, helyi önkormányzati képviselő lapunknak korábban elmondta, a lépés roppant nehéz helyzetbe hozta őket, de úrrá tudtak lenni a gondokon. A szülők tudni vélik, hogy az intézmények összevonásának ötlete éppen emiatt és a Kossuth iskolába beiratkozott egyre kevesebb gyermek miatt Juhász Lászlónétól származhat. A számadatok szerint ebbe az iskolába 27-en, míg a másik önkormányzati intézménybe, a Dózsa György úti Általános és Labdarúgó Iskolába 47-en iratkoztak be 2005-ben. Az érintettek úgy gondolják, hogy ez késztethette cselekvésre Juhász Lászlónét.
Kunhegyes vezetése hivatalosan az általuk fenntartott intézmények romló gazdasági helyzete, a csökkenő gyermeklétszám miatt döntött úgy, hogy változtatásra van szükség. A változás pedig nem lehetett más, mint hogy a két önkormányzati iskolát egy irányítás alá helyezik, a város vezetése már tavasszal elhatározta, hogy az intézményeket átszervezi. Ezt támasztja alá, hogy később az általuk felkért szakértő, Németh István, Túrkeve egykori polgármestere már nem is azt vizsgálta, hogy szükség van-e az átszervezésre, hanem azt, hogy azt mire alapozva és miként kellene végrehajtani. Az általa készített szakértői vélemény érdekessége, hogy abban ráadásul nem is közös irányítás alá helyezésről, hanem összevonásról írt, nem is beszélve arról, hogy az anyag durva pontatlanságokat tartalmazott: egy teljes Dózsa úti osztály és fél osztályok maradtak ki belőle.
Alakult egy ad hoc bizottság is a helyzet megoldására, amelynek pártatlansága és függetlensége a szülők szerint megkérdőjelezhető, tekintettel arra, hogy hat tagjából öt az átszervezés mellett volt. – Amikor más alternatíva merült föl, akkor mindig az volt a válasz, hogy a testület arra kapott megbízást, hogy a közös irányítás alá helyezésnek a kérdését vizsgálja – jegyezte meg Szabó István, az ad hoc bizottság tagja.
Nem meglepő, hogy ezek után a testület a két önkormányzati iskola közös igazgatás alá helyezésére tett javaslatot. Az erről szóló jelentést december 7-én délután adta át az ad hoc bizottság az önkormányzat oktatási és kulturális bizottságának. Ezt követően ez a testület is megtette észrevételeit a képviselő-testületnek.
A mindent eldöntő, nyílt képviselő-testületi ülést csütörtökön tartották meg, amelyen több tucat, az összevonást ellenző szülő is helyet foglalt, akik az elmúlt hetekben foggal-körömmel harcoltak az átszervezés ellen. Tiltakoztak a Dózsa György úti iskolában megtartott fórumokon, korábban megpróbálták elmondani véleményüket egy testületi ülésen, de nem kaptak szót. November 18-tól két héten át ülősztrájkot folytattak a polgármesteri hivatal előterében, ezzel tiltakoztak az átszervezés ellen. Ügyvédet is fogadtak, mert azon a véleményen voltak, hogy ha saját erőből nem tudják megakadályozni az iskolák összevonását, akkor jogi útra terelik az ügyet.
A csütörtöki testületi ülésen eredetileg a harmadik napirendi pont volt az alapfokú nevelési intézmények átszervezése, de tekintettel a szülők és a média komoly érdeklődésére, előrevették az ügyet. A szavazás előtt a képviselők ezúttal utoljára mondták el véleményüket és érveiket az átszervezéssel kapcsolatban. Herbály Imre, a térség szocialista országgyűlési képviselője elmondta, a közös irányítás alá helyezés nem csupán oktatásszervezési, hanem sokkal inkább gazdasági kérdés. Véleménye szerint az előkészületek annak ellenére megalapozottak voltak, hogy nem végeztek gazdaságossági számítást. Metzinger Ferenc ellenzéki városatya megjegyezte, a döntést el kellene halasztani, mivel komoly változások várhatók. – Az erőszakos összevonásnak nincs értelme, nem hiszem, hogy az lenne a helyes megoldás. Arról nem is beszélve, hogy nem látom a gazdasági és oktatáspolitikai érvrendszert az átszervezésről szóló előterjesztésben – tette hozzá.
Az eddigi struktúra mellett foglalt állást Szabó András, a Fidesz képviselője, a Dózsa úti iskola igazgatója is. – Nem győztek meg arról, hogy változtatni kellene. Az átszervezést támogatók azt mondják, hogy közös irányítás alatt is megóvhatók az intézmények hagyományai, és nem sérül senkinek az érdeke. Az igazság azonban az, hogy ha megszavazzuk az összevonást, akkor minden a jövőbeni főigazgatótól függ majd. Ő határozhatja meg az összevont intézmény arculatát, ő dolgozza ki a mindkét tagintézmény számára irányadó pedagógiai programot is – érvelt Szabó András.
Gál Lajosné, Kunhegyes MSZP-s alpolgármestere nem tágított korábbi álláspontjától. – A megváltozott körülmények miatt szükséges a változtatás. Abban nincs ráció, hogy minden maradjon a régiben, a bizonytalanságot nem szabad tovább fenntartani. Mind a két iskolának meg kell maradnia, de közös irányítás alatt. Abban mindenki biztos lehet, hogy ennek ellenére a Kossuth és a Dózsa úti iskolában is mindig lesz évfolyamonként egy-egy osztály – szögezte le az alpolgármester.
A Kossuth iskola igazgatója, egyben városi képviselő szintén az egy irányítás mellett tört pálcát. Véleménye szerint az átszervezés után a két iskola eddigi értékei összeadódhatnak. – Kunhegyes nem bír el két önkormányzati iskolát. Bízom a pedagógusok és a szülők bölcsességében – jegyezte meg Juhász Lászlóné.
A szülők nevében Dienesné Hernyák Szilvia kért és kapott szót, aki utolsó kísérletet tett a közös irányítás alá helyezés megakadályozására. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szakértői vélemény elsietett és megalapozatlan volt, épp ezért józanságot és bölcs döntést kért a testülettől.
Kontra József szocialista polgármester a szavazás előtt elmondta, az eseményeknek nincs köze a politikához, úgy érzi, hogy a két iskola vezetőjének nyugállományba vonulása miatt most tudják új alapokra helyezni a két intézmény jövőjét.
A szocialista többségű képviselő-testület végül megszavazta a közös irányítás alá helyezést.
Az eredmény tudatában Szabó András annyit mondott, hogy a döntés várható volt, az egész csak egy színjáték. – A többség véleményét nem vették figyelembe, ötszáz szülő tiltakozását lesöpörték az asztalról. Azt hiszik, hogy a hatalom mindig az övék lesz, és mindent megtehetnek – fakadt ki a Dózsa úti iskola igazgatója.
A másik intézmény vezetője, Juhász Lászlóné láthatóan örült a testület döntésének, úgy vélte, hogy a feszültséget csökkenteni kell, és az ellentéteknek el kell simulnia.
A szülők csalódottan vették tudomásul a döntést. – Nem maradt más hátra, jogi útra tereljük az ügyet, az ügyvédünk megteszi a szükséges jogi lépéseket – jegyezte meg Dienes Attila, az egyik tiltakozó szülő.

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban