Magánzsebbe fizettetné a tb-járulékot az SZDSZ

Új törvényjavaslatot nyújt be a parlament elé az SZDSZ. A liberálisok azt szeretnék, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár mellett magánbiztosítók is versenyezhessenek a betegekért, és mindenki maga döntse el, hogy kinek fizeti a járulékokat. A párt maximálná a cégek profittermelését. Kuncze szerint csak az SZDSZ-nek van egészségügyi programja.

2005. 12. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vesz részt a negatív kampányban és gicssparádéban az SZDSZ, mi programokról szeretnénk vitatkozni. Úgy tűnik azonban, hogy konkrét, hosszú távú egészségügyi stratégiánk csak nekünk van – jelentette ki Kuncze Gábor pártelnök a liberálisok egészbiztosítókról szóló törvényjavaslatának bemutatása kapcsán. Az egészségügy helyzetét csak több pénzzel lehet rendbe hozni, márpedig az emberek nem akarnak több járulékot fizetni. Az egyetlen esély tehát a magántőke bevonása – véli a pártelnök.
Molnár Lajos, az SZDSZ szakpolitikusa szerint az 1920-as években már működött több-biztosítós rendszer Magyarországon, ám annak tagintézményeit az ötvenes években államosították. A liberális javaslat lényege, hogy a kötelező
tb-járulék-fizetés megmaradna, ám az ezért járó szolgáltatást nemcsak az állami tulajdonban lévő OEP,
hanem magántársásaságok is nyújthatnák, a beteg pedig szabadon választhatna a piac szereplői között. Molnár kijelentette: nincs szó luxusprofitról, hiszen szigorúan korlátoznák a cégek haszonmértékét, ráadásul annak egy részét fejlesztésre kellene költeni. A politikus szerint az sem helyes, hogy jelenleg a miniszter bármikor önkényesen megváltoztathatja a különböző egészségügyi szolgáltatások tarifáit, így az intézmények számára tervezhetetlenek a bevételek. A párt azt javasolja, hogy az előző év végéig határozzák meg az következő esztendőre érvényes díjtételeket, és azokat év közben ne lehessen megváltoztatni.
Kuncze Gábor kijelentette: a javaslatot elküldik a rendszerváltás utáni egészségügyi minisztereknek, majd kerekasztal-beszélgetést kezdeményeznek velük. A jövő tavaszi választásokig számos programmal állnak majd elő: készül a patikaliberalizációról szóló javaslat, valamint tovább dolgoznak a kisebb állam megvalósítását célzó programon. Ennek elemeként már benyújtották a 250 fős parlamentről és az önkormányzati képviselők számának csökkentéséről szóló javaslatot, illetve dolgoznak a minisztériumok csökkentését célzó indítványon is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.