Magyar átrendezte az iskolarendszert

Magyar Bálint egyetlen év alatt az oktatás számos alapvető szabályát megváltoztatta. Eltörölte a felvételi vizsgát, alapjaiban alakította át a felsőoktatást, és idei tevékenységéhez fűződik minden idők legnagyobb érettségibotránya is. Több rendelkezése elbukott az Alkotmánybíróságon, és belekeveredett a kémbotrányba is.

2005. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Bálint oktatási miniszter ez évi botránysorozata áprilisban kezdődött, amikor a bárki számára hozzáférhető Közbeszerzési Értesítő alapján megírtuk, hol tárolják az érettségi feladatlapokat. Lapunk ezzel rávilágított arra, hogy nem megfelelő a tételek gyártásának, tárolásának és szállításának biztonsága. Ezt erősítette az is, hogy nem készült jegyzőkönyv a nyomdában keletkező selejtről és annak megsemmisítéséről sem. Május 9-én, a magyarérettségi napján kiderült, hogy előző nap valaki feltette a világhálóra a tételeket, estére pedig már tömegesen terjedtek a másnapi matematika-feladatsorok is. Magyar annak ellenére megíratta a matematikavizsgát, hogy előző este a köztévében élő adásban nyújtották át neki a másnapi feladatsort. Utólag megsemmisítette a matúra eredményét, a többi tárgyból pedig új tételeket nyomtattak.
*
Hatalmas felháborodáshoz vezetett az új felvételi pontszámítási rendszer is, amelyről az Alkotmánybíróság kimondta: alkalmas arra, hogy előnybe hozza a korábban érettségizetteket az idén vizsgázókkal szemben. A testület azonban érvényben hagyta a hibás jogszabályt, mert menet közben nem lehet megváltoztatni a pontszámítást. A szülői felháborodást tovább növelte, amikor kiderült, hogy egekig szöktek a felvételi ponthatárok. Egyes szakokon a két emelt szintű vizsga és a két nyelvvizsga sem volt elég a bejutáshoz. Augusztus 5-én szülők és diákok vonultak az Oktatási Minisztérium elé, és Magyar Bálint lemondását követelték, a tárcavezető viszont éppen szabadságát töltötte. Államtitkára, Arató Gergely a demonstrációt így kommentálta: azok kerültek be idén felsőoktatási intézménybe, akik a jelenleg érvényes szabályok szerint a legjobban teljesítettek.
Igencsak megtépázta Magyar Bálint tekintélyét a Mucuska-gate néven elhíresült kémbotrány is. Lapunk számolt be elsőként róla, hogy a titkosszolgálatok gyanúja szerint egy román hírszerző, Sz. I. intim kapcsolatba került a jelenlegi ciklus egy hivatalban lévő és egy volt miniszterével. Néhány nappal később a Cotidianul nevű román napilap Magyar Bálint és egy Lorin fedőnevű személy között lezajlott telefonbeszélgetés alapján készült lehallgatási jegyzőkönyvet hozott nyilvánosságra, amelyben a miniszter magához invitálja Lorint. A román lap szerint a kém Szatmári Ildikó volt, aki korábban az oktatási tárcánál is dolgozott.
Ősszel az új felsőoktatási törvény körül kialakult zűrzavar borzolta a kedélyeket. Az Alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek találta a jogszabályt. Magyar végül radikálisan átalakította a bukott törvényt, amelyet november végén ismét elfogadott az Országgyűlés. A jogszabály azonban még mindig nem áll biztos lábakon, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája ugyanis ezt is megtámadta az Alkotmánybíróságon.
Az év végén a jövő évi költségvetés oktatást érintő fejezetei váltottak ki heves tiltakozást, a büdzsé ugyanis mintegy húszmilliárd forinttal szán kevesebbet a közoktatásra, mint 2005-ben.
A legnagyobb felháborodás az egyházi iskolák finanszírozása miatt robbant ki. December 16-án több ezer szülő, diák és pedagógus tüntetett Budapesten, a Felvonulási téren, mert számításaik szerint 2006-ban 5-6 milliárd forinttal kevesebb jut az egyházi oktatási intézményeknek, mint az államiaknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.