Lassan rendszer lesz abból, hogy Magyar Bálint miniszteri megbízatása utolsó hónapjaiban olyan öt évre szóló szerződéseket ír alá, amelyek gúzsba kötik az utána következő szakmai csapatot, és bizonyos üzleti szereplőket bebetonoznak – jelentette ki Pokorni Zoltán, az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere a legújabb diákigazolvány-tender kapcsán. A politikus szerint ilyen volt 1997–98-ban a Sulinet Háló működtetéséről szóló megállapodás, amely Kóka János vagyonát alapozta meg, s az 1998-ban megkötött diákigazolvány-szerződés, amely Erdős Ákos milliárdjait gyarapította. Pokorni kijelentette: úgy tűnik, Magyar Bálint egy milliárdoscsináló, hiszen a száz leggazdagabb magyar listáján szereplők közül ketten is az oktatási miniszterrel kötött szerződésnek köszönhetik a vagyonukat.
Sió László, a párt oktatáspolitikai műhelyének vezetője felszólította az oktatási tárcát, hogy függessze fel a diákigazolványok gyártására kiírt közbeszerzési eljárást, és írjanak ki új pályázatot. A politikus szerint elfogadhatatlan, hogy a tenderen egyetlen cég versenyezik önmagával. Sió úgy tudja: 5000 forintba kerül majd egy új okmány a felsőoktatásban a jelenlegi 1660 forint helyett, holott szakértők szerint egy csipkártya piaci ára két-háromezer forint körül van. Sió emlékeztetett arra, hogy Magyar Bálint már 1998-ban is csipkártyás igazolványt vezetett be, ám hét év alatt kiderült, hogy az használhatatlan, vagyis a diákok feleslegesen fizettek fejenként ezer forinttal többet a kártyákért.
Az oktatási tárca szerint eddig nem született döntés a diákigazolványok áráról, így azt sem lehet tudni, hogy az okmány előállítási költségéből mennyit vállal a költségvetés és mekkora rész jut a diákokra. Hozzáteszik: a kormány most is átvállalja az igazolványok árának egy részét, ezért üres demagógia azzal riogatni, hogy mennyibe kerül a kártyák előállítása.
Ismert: a Fidesz szerint a közoktatásban használt igazolványok 550 forintról 1305-re, a felsőoktatásban érvényesek pedig 1600-ról 5000 forintra emelkednek. Magyar Bálint oktatási miniszter a parlamentben nem cáfolta az árváltozásokat, és arra sem reagált, hogy az igazolvány gyártására kiírt tenderen egyedül versenyben lévő T-Systems mögött Erdős Ákos és az Állami Nyomda áll. Egy kormánypárti módosító indítvány 350 millió forintot vonna el az egyetemektől azért, hogy fedezze az okmány előállításának többletköltségeit.
A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerint diszkriminatív lenne, ha csak a képzésbe belépő új hallgatók kapnának új diákigazolványt. Schöberl Márton, a szervezet elnökségi tagja szerint a diákság háromnegyedét hátrányosan érintené, ha különbözőek lennének a diákigazolványok. Hozzátette: nem szeretnék azt sem, ha a térítés átvállalását a felsőoktatáson belüli átcsoportosítással oldanák meg, ez a 350 millió forint ugyanis előbb vagy utóbb a hallgatóknál fog jelentkezni.
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat