Mulasztás miatt felelhet a művezető

Akár ötéves szabadságvesztést is kaphat az a cégtulajdonos, aki nem biztosított védőfelszerelést tetőn dolgozó munkásainak, akik közül az egyik két emelet magasból lezuhant, és azonnal szörnyethalt. Egy másik ott dolgozó súlyosan megsérült.

2005. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárult az a nyomozás, amelyet két éve indított a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) a Munkavédelmi Főfelügyelőség bevonásával a fővárosi, VI. kerületi Dózsa György úton történt baleset ügyében. Egy felállványozott óvoda tetejéről zuhant le két ott dolgozó munkás. Egyikük, egy negyvenhét éves férfi azonnal szörnyethalt, a másik lábtöréssel és mellkasi zúzódásokkal úszta meg az esést.
Aznap négyen szigetelték a terézvárosi óvoda tetejét: ketten bitumennel dolgoztak, ketten pedig a hozzá való anyagot hordták föl a két emelet magasban lévő munkahelyre. Kora délután hirtelen öszszeroppant az állványzat, majd leomlott, és a mélybe esett a háztetőn dolgozó két munkással. A munkaügyi felügyelők már a helyszínen kiderítették, hogy hiányzott a védőfelszerelés, a felelősség megállapításában azonban a rendőrségnek kellett állást foglalnia.
Az igazságügyi szakértő egyértelműen megállapította, hogy a felelős nem oldotta meg a munkások leesés elleni védelmét – mondta lapunknak Fülöp Valter, a BRFK bűnügyi főosztályának helyettes vezetője. Hozzátette: az Építőipari kivitelezési biztonsági szabályzatot három ponton is megsértették, amiért az építésvezető, a fenti esetben a cég tulajdonosa, D. István marasztalható el. A balesetet munkaöv, biztonsági hevederzet, illetve zuhanásgátló alkalmazásával elkerülhették volna.
Kihallgatásain D. István nem ismerte el felelősségét. Azzal védekezett, hogy a munkakezdés előtt kiosztotta az egyéni védőfelszereléseket, ráadásul a későbbi áldozatnak a reggeli eligazításon nem adott utasítást a tetőmunkára. Ezt azonban a szakértők cáfolták, így egyrendbeli halált okozó, egyrendbeli foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt vádemelési javaslattal zárták le az ügyet, és az aktákat a VI–VII. kerületi ügyészségre küldték. Fülöp Valter hozzáfűzte: a fenti cselekmény egytől öt esztendeig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.