Csak reformot ne! címmel oktatási konferenciát rendezett a Fidesz, amelyen megkezdték a párt hosszú távú oktatási programjának kidolgozását. Pokorni Zoltán egykori oktatási miniszter szerint nem a mindenáron való újítás, hanem az érett megfontoláson alapuló javítás a célravezető. A politikus szerint a jelenleginél sokkal nagyobb hangsúlyt kell helyezni a nevelésre, mert a gyereknek a rázúduló információözönben meg kell tudnia különböztetni a jót a rossztól. A Fidesz kormányra kerülése esetén korrigálná a diákhitel rendszerét, csökkentené a jegybanki alapkamat és a hitel kamata közötti különbséget, valamint lehetővé tenné, hogy a diákok az iskolai költségtérítés teljes összegét felvehessék kölcsönként.
Megújítanák a polgári kormány által kidolgozott pedagógusi életpályamodellt. Pokorni szerint minden iskolában szükség van logopédusra, gyógypedagógusra és fejlesztő pedagógusra, de ezt nem a létszám felduzzasztásával, hanem továbbképzéssel oldanák meg. Kiemelten foglalkoznának a hátrányos helyzetű gyerekek esélyteremtésével, és egyenjogúsítanák az egyházi iskolákat. Pokorni az egyik esélyteremtő eszköznek nevezte a kollégiumokat, amelyek a jövő évi költségvetés nagy vesztesei. Ennek kapcsán a Fidesz szakmai tanácskozást hívott össze e hét szerdára. A párt szerint szükség van a megszüntetett Nemzeti Kollégiumi Közalapítvány újrateremtésére is. Az oktatási program részeként bevezetnék azt is, hogy egyetlen diák se érettségizhessen le úgy, hogy legalább pár napot ne töltött volna el határon túli magyar területen.
Magyar Bálint oktatási miniszter a Népszabadságnak adott, szombaton megjelent interjújában a közoktatás reformjáról szólva kijelentette: nem kívánják a nagy pártok semmittevésének a tempóját fölvenni. – Ebben a kormányzati ciklusban gyakorlatilag csak az oktatás és a haderő terén kezdődtek reformok – jegyezte meg Magyar Bálint. Az oktatási miniszter hangsúlyozta, a legmerészebb ezek közül is a felsőoktatás terén született meg, ahol véleménye szerint mini-államháztartási reformot hajtottak végre.
Aggódnak a felvételik miatt. Pokorni Zoltán szerint kevés a december 15. és február 15. közötti két hónap arra, hogy a diákok eldönthessék, melyik egyetemi szakra jelentkeznek. A politikus kijelentette: ugyan eddig is enynyi idő állt rendelkezésre, de az új képzési rendszer bevezetése miatt a diákok azt sem tudják, melyik alapszak mit fed, ahogy azt sem, hogy akkreditálták-e azokat. Arról sincs információ, hogy kell-e majd újrafelvételizniük a diákoknak a mesterképzésre, és az ingyenes lesz-e, vagy fizetniük kell érte. A 2006-os felsőoktatási felvételi tájékoztató ugyan csak december 15-én kerül a boltokba, de az interneten, az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján (www.felvi.hu) péntek óta böngészhetők az új képzések.