Szocialista ingatlanbotrány Kispesten

Addig bátorította az önkormányzati telken ingatlanfejlesztést tervező magánvállalkozást a szocialista kerületi vezetés, amíg el nem veszítette a terület tulajdonjogát – jelentős pénzügyi hátrányt elszenvedve. A budapesti telket magáncégek adják-veszik, közöttük egy Leisztinger közeli vállalkozás is. Az ellenzék szerint minden kispesti család legalább húszezer forintot veszített az ügyleten.

2005. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kispest központjában, a Kossuth téren óriási gödör tátong, arra emlékeztetve az adófizetőket és a közélet szereplőit, hogy a kerületi szocialista vezetés ingatlanfejlesztési kalandja csúfos véget érhet. Az önkormányzat úgy adta el a mintegy 4000 négyzetméteres, központi fekvésű, értékbecslők szerint 260 millió forintra taksált telket egy beruházónak, hogy egyetlen fillért sem látott belőle azóta sem. A vállalkozó nem tudja befejezni az építkezést, valójában alig kezdett bele, a több száz milliós kötbérről azonban az önkormányzat önként lemondott – mondta el kérdésünkre Tarnai Richard, Kispest fideszes országgyűlési képviselőjelöltje. Ha mértéktartóan számolunk, és csak 300 millióra tesszük az önkormányzatot ért veszteséget, akkor is minden kispesti család tizenöt-húszezer forint kárt szenvedett. Az ellenzék büntetőfeljelentést fontolgat az ügyben – jelentette ki Tarnai Richard.
A helybeliek által egykor Majomszigetnek nevezett területre lakásokból és üzletekből álló komplexumot tervezett az önkormányzat, ezért 2003-ban pályázaton hirdette meg a területet. A pályázat eredménytelenül zárult azért, mert a pályázók kevesebbet ajánlottak az értékbecslésben megállapított árnál. Ugyanakkor fontos adalék – jegyezte meg Tarnai –, hogy azok a cégek készpénzzel fizettek volna.
Ezután Steinerné Török Katalin polgármester tárgyalásokat kezdett egy leendő kivitelezővel. Ennek eredményeként 2003 decemberében arról tájékoztatta a képviselőket, hogy előkészítettek egy szerződést az önkormányzat és a Fer-szolg Kft. között a szóban forgó terület adásvétellel vegyes csereszerződéséről. A Fer-szolg lényegében hozomra kapta a telket, mert kamatmentes hitelt kapott magától az önkormányzattól. A polgármester azzal indokolta a sietséget, hogy lejár a rendezési terv, és csak több hónappal és kétmillió forint újabb költség árán valósítható meg a beruházás.
Jellemző a felemás helyzetre, hogy még a koalíció-társ SZDSZ sem szavazta meg a szerződést, a szocialisták csak a helyi centrumos képviselő támogató szavazatával tudták megszavazni az ügyletet. Az ellenzék módosító javaslatokkal szigorítani kívánt a feltételeken, ám a polgármester úgy írta alá a szerződést, hogy azok nem így teljesültek. Mindezt fél év múlva, utólag fogadtatták el a szocialista képviselőkkel.
A szerződött cég azonban nem sietett az – újabban Stefánia-háznak nevezett – ingatlan felépítésével. Ez év januárig csak a gödör mélyült, azóta szinte semmi nem történt a területen. Mint kiderült, a cégnek nem is volt tőkéje, korábbi vállalkozásából is volt tartozása, ezért nem is kapott hitelt. Májusban testületi ülésen szerződésmódosítást javasolt a polgármester, amelyben a Fer-szolg megkapta a telek tulajdonjogát. (Idézet a testületi ülés jegyzőkönyvéből. Az egyik szocialista képviselő így szólt: „Én azt szeretném megkérdezni az önkormányzat jogi képviselőjétől, hogy jelen szerződésmódosítással érheti-e bármilyen módon az önkormányzatot vagyoni kár.” A válasz: „Igen.” Ennek ellenére a szocialisták megszavazták.) Az indoklás szerint azért, hogy a hitelt nyújtó pénzintézet jelzálogjogot jegyezhessen be, és ezért hitelt adjon a Fer-szolgnak. Emellett olyan biztosíték került a szerződésbe, hogy ha a Fer-szolg nem mutatja be 90 napon belül a folyósított hitelt, visszaveheti a telek tulajdonjogát az önkormányzat. Ezzel azonban – ki tudja, miért? – nem élt.
Az újabb fordulat az októberi testületi ülésen történt. Az eredetileg tájékoztatónak meghirdetett napirend helyett, zárt ülésen olyan szerződést tett a polgármester asszony a testület elé, amelyet már nem is az önkormányzat, hanem a Fer-szolg és az Immo-next Kft. kötött. Ez a cég a Leisztinger Tamás szocialista közeli vállalkozó cége, az Arago Rt. tulajdona. A kontraktusban a Fer-szolg eladta az immár a tulajdonában lévő telket az Immo-nextnek. Ezt már csak jóváhagynia volt alkalma az önkormányzatnak.
Az ellenzék rendkívüli testületi ülést kezdeményezett a zavaros ügy tisztázására. Ezt a polgármester okafogyottnak gondolta. Ugyanakkor már másnap értesült az újabb bonyodalmakról, amelyekről tájékoztatnia kellett volna a testületet, legkésőbb a következő testületi ülésen. Erre azonban csak a novemberi ülésen került sor, és akkor is csak az ellenzék határozott fellépésének következtében. Ekkor derült ki, hogy októberben a Fer-szolg másik résztulajdonosa hasonló tartalmú szerződést kötött egy másik céggel. A tulajdonjogot széljegyre be is jegyezték a telekkönyvi nyilvántartásban.
A testület döbbenten szembesült azzal, hogy jószerével ismeretlen cégek adják-veszik az önkormányzat tulajdonát, amely – ki tudja, miért? – nem élt a visszavétel jogával. Ugyanakkor a szocialista–szabad demokrata többség leszavazta az ellenzék összes javító szándékú módosító javaslatát a paritásos felügyelőbizottságról, a kár felméréséről, lemondtak a kötbérről, amellyel szemben pedig ott állt azt addigi mélyépítő munka, és 2007. márciusig kitolták a beruházás befejezésére kiszabott határidőt.
A történtekkel kapcsolatban megkerestük a város szocialista polgármester asszonyát, Steinerné Török Katalint, aki szabadságra hivatkozva elhárította a válaszadást. Nem hatalmazta fel munkatársait sem, hogy felvilágosítását adjanak. Nem jártunk szerencsével a városrész jelenlegi országgyűlési képviselőjével, Burány Sándorral sem. A körzetben egyébként rendkívül aktív honatya, aki igen jó kapcsolatot ápol a kispesti önkormányzat vezetésével, nem kívánt nyilatkozni a Stefánia-gödörről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.