Nem vett részt a venezuelai elnök a tévécsatorna ünnepélyes beindításán, csak telefonon keresztül üzent a nézőknek, pedig Chávez nem szokott hiányozni ilyen eseményekről. Ráadásul ő a csatorna szellemi atyja. A venezuelai államfő távolmaradásával azt akarta bizonyítani, hogy egyáltalán nincs befolyása a médiumra, holott a tévécsatorna székhelye a venezuelai főváros, Caracas. Négy ország tízmillió dollárt fektetett be a nagyszabású vállalkozásba, Venezuela a részvények 51, Argentína 20, Kuba 19, Uruguay pedig 10 százaléka felett rendelkezik. Már a vezérgondolat is Chávez neoliberalizmust ellenző és az Egyesült Államok imperialista politikáját következetesen megkérdőjelező logikája mentén halad. A csatorna elnöke, Andrés Izarra – Venezuela addigi tömegtájékoztatási minisztere – ígéretet tett arra, hogy korábbi tisztsége nem fogja befolyásolni a tájékoztatás pártatlanságát. Aram Arahonian, a csatorna uruguayi igazgatója ennek a vádnak a kivédésére javasolta Cháveznek, hogy Telechávez címmel indítson önálló műsort, amelyben az ötletgazda elnök kivételesen nem politikáról beszélne egy-egy órát.
A Telesur eredetileg napi 24 órás sugárzást tervezett, de egyelőre csak négyórás műsort közvetít. Az első napon a nézők az egyik caracasi légitámaszponton tartott könnyűzenei koncertet láthatták hazai és külföldi együttesek részvételével. Eddig csaknem valamennyi műsor saját készítésű, de a nemzetközi hírek többségét még a Reuterstől kapja. Arahonian igazgató elmondta, hogy bár még nem állapodtak meg az al-Dzsazírával, de készek megegyezni bármelyik más ügynökséggel, ahogy már kapott ajánlatokat az Amerika Hangjától is. A csatorna 160 dolgozóval kezdett, és legfontosabb állandó munkatársai Washingtonból, Buenos Airesből, Montevideóból, Brazíliavárosból, Bogotából, Mexikóvárosból, Havannából, La Pazból és természetesen Caracasból küldik tudósításaikat. Adásaikat az amerikai földrészen, a Karib-térségben, Nyugat-Európában és még Észak-Afrikában is láthatják.
William Brownfield, az Egyesült Államok caracasi nagykövete két nappal a csatorna indulása után közölte, ha a tévé adásait országa elleni propagandára használják, kormánya ellenlépéseket fog tenni. A washingtoni képviselőház még a Telesur beindítása előtti héten elfogadott egy javaslatot, amelynek értelmében a kormány felhatalmazást kapott, hogy intézkedéseivel ellensúlyozza a Telesur befolyását. A republikánus Connie Mack, a javaslat floridai beterjesztője szerint a déli csatorna veszélyt jelent Amerika számára, mert úgymond „meg akarja változtatni a nyugati félteke erőegyensúlyát”. A kubai kommunista diktatúra ellen már korábban megalapították a floridai székhelyű TV Martít, valamint a Radio Martít, amely médiumok már sok éve közvetítenek Fidel Castro rendszerének retorikájával ellentétes műsorokat. Caracasban egyelőre nem tudnak zavaróállomásokról, hogy semlegesítsék a Telesurt, de erre bármikor sor kerülhet. Chávez a Telesur bojkottja esetén viszont nem tartja lehetetlennek a médiaháborút a szemben álló felek között.
Az amerikai politikusgárda pontosan érzi, hogy Chávez az Egyesült Államokban élő, csaknem 50 millió spanyol ajkú potenciális nézősereghez is akar szólni, amely eddig kizárólag a CNN spanyol nyelvű változatát vagy a spanyol tévé adásait nézhette. Félti egyeduralkodó befolyását a legutóbbi két választásokon döntő szerepet játszó spanyol ajkú szavazótábor felett. A Telesur tehát egyfajta latin-amerikai al-Dzsazíra akar lenni, amely felszabadítja a szubkontinens lakosságát a CNN és a Univision igája alól.

Soha nem látott hadgyakorlat kezdődött a Bakonyban