Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának egyik tagja, Tiba István (Fidesz), aki maga is gyakorló orvos, úgy látja, nyíradonyi kollégáinak igaza van abban, hogy több pénzt kellene kapniuk az önként vállalt túlmunkáért, mint egyébként, ám ennek kifizetésére igencsak csekély esély mutatkozik 2006-ban is.
Az idei egészségügyi büdzséből ugyanis 40 milliárd forint hiányzik ahhoz, hogy a 2005-ben elmaradt túlmunkadíjakat ki lehessen fizetni, s ezt csak tetézi, hogy a jövő évi egészségügyi költségvetés nemhogy nem tartalmazza ezt az összeget, de még alacsonyabb is a 2005-ösnél. Tiba képviselő azonban a helyi MSZP segítségét is igénybe vevő nyíradonyi orvosokkal szemben úgy véli, hogy a kialakult helyzetért nem az önkormányzatokat, hanem kizárólag a szociálliberális kormányzatot terheli felelősség, hiszen annak kötelessége lenne, hogy a településekre leosztott feladathoz hozzárendelje a szükséges pénzt is.
Ezt az érvelést látszik alátámasztani az a számsor is, amit Tasó László polgármestertől tudunk: eszerint a Magyar Egészségbiztosító Pénztár (MEP) mindössze évi 680 000 forintot ad ügyeleti túlmunka díjazására a nyíradonyiaknak, amiből csak úgy tudnak napi 19 000 forintos ügyeleti díjat fizetni, hogy saját forrásból tesznek hozzá. A polgármester azt mondja: a pénzt maguk is keveslik, de emelni csak az új költségvetési évben tudnak, akkor is maximum 35-40 ezer forintig. Ez viszont a fele annak, amit az orvosok szerint – támaszkodva a Magyar Orvosi Kamara szakértőjének számításaira – kapniuk kellene egy-egy hét végi, 24 órás ügyeletért. Szerintük nyolcvanezer forint járna ezért a munkáért (ez nem csupán díjazást jelent, a házi orvosok az ügyelettel kapcsolatos költségeiket is ebből fizetik), jóllehet a településen egyelőre ennek az összegnek nem egészen a feléről, harmincezer forintról folyik a vita.
A probléma nem csak Nyíradonyban feszítő, más településeken is tanácstalanul állnak a probléma előtt az önkormányzatok – nyilatkozta lapunknak Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere, hozzáfűzve, hogy a jövő évi egészségügyi büdzsé közel hetvenmilliárd forinttal múlja alul az ideit, így végképp nem tudni, miből tudják majd finanszírozni a települések az egészségügyi ellátást. Gödöllőn eddig az segített, hogy kétmilliárd forint iparűzési adó folyt be, amiből a forráshiánnyal átadott állami feladatokat finanszírozni tudták. Ám a saját bevételek terhére újabb többletkiadás már Gödöllőn sem vállalható. Eddig a sürgősségi ellátásnak nem egészen hatvan százalékát fedte le a harmincezres városban a központi költségvetésből kapott normatíva, negyven százalékot viszont az önkormányzat fizetett. Ezt újabb elvonásokkal tovább terhelni értelmetlen. A pénzhiány teremtette lehetetlen helyzeten az sem sokat segít, ha a hasonló problémákkal küszködő szolnoki orvosok és a fenntartó vitájában a bíróság úgy döntött: fizessen az önkormányzat. – A nincsből itt is, ott is nehéz lesz fizetni – vélekedett Gémesi György. Kérdésünkre Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke megerősítette: a közalkalmazotti bértáblára alapozott számítások szerint bérterhekkel együtt valóban 80 000 forint közelében kellene fizetni egy hét végi, 24 órás ügyeletért. Sérelmezi, hogy Nyíradonyban az orvosok nem ennyit, hanem csak a 19 000 forint plusz ötven százalékot (azaz harmincezer forintot) szerették volna megkapni, ám az önkormányzat ennek kifizetésétől is elzárkózott. Arra a kérdésre viszont, hogy miből fizessen közel 30 000 forintos ügyeleti díjat az az önkormányzat, amelyiknek erre csak 8000 forintot ad a MEP, nem tudott válaszolni. Kifejtette viszont, hogy a politikusoknak azt kellene észrevenniük, hogy nincs versenyképesség egészséges és kiművelt emberfők nélkül. Ehhez pedig e két ágazat finanszírozását kellene javítani, nem még azt is elvenni az egészségügytől, amit korábban kapott.
Felmondott szerződés. A karácsony előtti utolsó képviselő-testületi ülésen a nyíradonyi önkormányzat felmondta Herczeg Ferenc gyermekorvos betéti társaságával a szerződést, mert a doktor néhány nappal azelőtt megakadályozta, hogy a betegek bejussanak az egészségház várótermébe. A gyermekorvosi ügyeletet mégis ő látja el, mert a kijelölt helyettes betegségre hivatkozva továbbadta a feladatot Herczeg doktornak.
Menczer Tamás: Manfred Weber parancsára húztak ukrán pólót a Tisza Párt képviselői! Ezt Magyar Péter vallotta be