Négy évvel ezelőtt számtalan pályázó közül Kovács József nyerte el az egri Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézet főigazgatói székét. Elmondása szerint, amikor megérkezett, szörnyű kép fogadta: a 275 éves épület nagyon rossz állapotban volt, a kórház struktúrája, műszerállománya hagyott kívánnivalót maga után. – Igyekeztem minél több pénzt szerezni a kórháznak, a környékbeli vállalkozóktól évi 30-35 millió forint szponzori pénzt gyűjtöttem. Az évek alatt körülbelül 1,5 milliárd forint értékű fejlesztést hajtottunk végre, amihez a megye önkormányzata csupán fillérekkel járult hozzá – mondta Kovács József.
Sokáig úgy tűnt, hogy a főigazgató élvezi a város és a tulajdonos bizalmát, ám kapcsolatuk később megromlott. Az egyik ütközési pont az volt, hogy a Kovács József felmondott egy, a kórház számára előnytelen informatikai szerződést, amiért a cég beperelte az intézményt. A pert a kórház elbukta, s ezért Kovács Józsefet tették felelőssé, annak ellenére, hogy nem ő kötötte az előnytelen szerződést. Az ügy érdekessége, hogy a kártérítés kifizetéséről a mai napig nem született jogerős ítélet. A másik indok szerint nem látták biztosítottnak, hogy úrrá lesz a kórház likviditási problémáin. Az elbocsátott főigazgató szerint annak idején, amikor 2002 őszén a kormány megszavazta az 50 százalékos bérpolitikai támogatást, nagy volt az öröm. Ám amikor 2004 tavaszán a kabinet ezt elvette, a forrásokat pedig átcsoportosította, akkor a kórház költségvetésében a bérpolitikai intézkedés megvonása miatt éves szinten 600 milliós hiány keletkezett, ám erről nem ő tehet. A valódi ok Kovács József szerint máshol keresendő. – A kezdetektől folyamatosan olyan ötlettel álltak elő, hogy a nagy értékű diagnosztikát, emlőszűrést ki kellene szervezni magánkézbe, a török fürdőt át kellene adni a városnak. Mindig azt válaszoltam, hogy ezek nyereséges részei a kórháznak, és nem járulok hozzá az eladásukhoz. Végül megunták, hogy nem vagyok partner a kórház értékeinek magánosításában, s eltettek az útból – összegezte.
Kovács József távozása után nem a korábbi helyettest, Kőszegi Gábort, hanem Szakács Ferenc igazgató-főorvost bízták meg az intézet ideiglenes vezetésével, holott a bevett gyakorlat szerint az általános helyettest illett volna megbízni. A főigazgatói pozíció betöltésére pedig pályázatot írtak ki, amire ketten jelentkeztek: éppen Szakács és Kőszegi. Demeter Ervin, a Fidesz választókerületi elnöke, országgyűlési képviselő a pályázat kapcsán akkor azt nyilatkozta, hogy a megbízott főigazgató programja, akit többen SZDSZ-es kötődéssel vádoltak meg, közel áll a liberális párt elképzeléseihez. Az ellenzéki politikus, akinek korábban mindkét pályázó beszámolt terveiről, elmondta: Szakács Ferenc kiszervezné a patikát, a mosodát, az étkeztetést és a portaszolgálatot, hosszú távon pedig ezerről hatszáz ágyasra zsugorítaná az intézetet, míg Kőszegi Gábor ezzel szemben bevételbővítéssel, hatékonyabb működtetéssel meg akarja tartani a jelenlegi struktúrát.
Az intézményt működtető Heves megyei önkormányzat szocialista többségű képviselő-testülete október 28-án döntött az új főigazgató személyéről. Az ülésen komoly szópárbajt vívtak a képviselők, de a háromórás vita végeztével a testület végül is 27 igen és 9 nem mellett Szakács Ferenc öt évre szóló megbízásáról döntött. Tette ezt annak ellenére, hogy személye nem felelt meg a pályázati kiírásnak, mert nincs meg a miniszteri rendeletben előírt képesítése, de ez alól a megye önkormányzatától felmentést kapott. A helyzetet bonyolítja, hogy Kovács József, a korábban elbocsátott főigazgató bírósághoz fordult, az első, békéltető tárgyalásra október elején került sor. – Nem állapodtunk meg, a békéltetés nem járt eredménnyel. A következő tárgyalás holnap lesz, ahol megvizsgálják a felmentésem körülményeit, szó esik majd a károkról, az esetleges visszahelyezésemről. Azt várom, hogy számomra kedvező döntés születik, s visszahelyeznek a kórház élére – jegyezte meg Kovács József.
Ha ez megtörténik, akkor az a helyzet áll elő, hogy lesz a kórháznak egy a Heves megyei önkormányzat képviselő-testülete által október 28-án megválasztott és egy a bíróság által visszahelyezett főigazgatója.
Benkár József, a Heves megyei önkormányzat főjegyzője lapunknak elmondta, a nyár folyamán azért mentették fel Kovács Józsefet, mert a közgyűlés elveszítette a bizalmat a főigazgató tevékenységével kapcsolatban. A főjegyző nem kívánt feltételezésekbe bocsátkozni azzal kapcsolatban, mi lesz akkor, ha a bíróság végül úgy dönt, hogy a korábban elbocsátott főigazgatót vissza kell helyezni pozíciójába.
Szakács Ferenc, az intézmény jelenlegi főigazgatója az üggyel kapcsolatban megjegyezte, nem foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mi lesz akkor, ha Kovács Józsefet viszszahelyezik pozíciójába, hanem végzi a munkáját. – Olyan helyzet állna elő, amire még nem nagyon volt példa, de a problémát az önkormányzatnak kellene megoldania. Egy biztos, ketten egyszerre nem vezethetjük a kórházat – tette hozzá.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen