Visszahelyezhetik a kirúgott kórházi főigazgatót Egerben

Perre ment Kovács József, az egri Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézet nyár folyamán elbocsátott főigazgatója. Az orvos állítja: az indok, ami miatt annak idején kiadták az útját, csupán ürügy. Véleménye szerint meg akartak szabadulni tőle, mert útjában volt annak, hogy kiárusítsák a kórház értékeit.

2005. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy évvel ezelőtt számtalan pályázó közül Kovács József nyerte el az egri Markhot Ferenc Kórház-Rendelőintézet főigazgatói székét. Elmondása szerint, amikor megérkezett, szörnyű kép fogadta: a 275 éves épület nagyon rossz állapotban volt, a kórház struktúrája, műszerállománya hagyott kívánnivalót maga után. – Igyekeztem minél több pénzt szerezni a kórháznak, a környékbeli vállalkozóktól évi 30-35 millió forint szponzori pénzt gyűjtöttem. Az évek alatt körülbelül 1,5 milliárd forint értékű fejlesztést hajtottunk végre, amihez a megye önkormányzata csupán fillérekkel járult hozzá – mondta Kovács József.
Sokáig úgy tűnt, hogy a főigazgató élvezi a város és a tulajdonos bizalmát, ám kapcsolatuk később megromlott. Az egyik ütközési pont az volt, hogy a Kovács József felmondott egy, a kórház számára előnytelen informatikai szerződést, amiért a cég beperelte az intézményt. A pert a kórház elbukta, s ezért Kovács Józsefet tették felelőssé, annak ellenére, hogy nem ő kötötte az előnytelen szerződést. Az ügy érdekessége, hogy a kártérítés kifizetéséről a mai napig nem született jogerős ítélet. A másik indok szerint nem látták biztosítottnak, hogy úrrá lesz a kórház likviditási problémáin. Az elbocsátott főigazgató szerint annak idején, amikor 2002 őszén a kormány megszavazta az 50 százalékos bérpolitikai támogatást, nagy volt az öröm. Ám amikor 2004 tavaszán a kabinet ezt elvette, a forrásokat pedig átcsoportosította, akkor a kórház költségvetésében a bérpolitikai intézkedés megvonása miatt éves szinten 600 milliós hiány keletkezett, ám erről nem ő tehet. A valódi ok Kovács József szerint máshol keresendő. – A kezdetektől folyamatosan olyan ötlettel álltak elő, hogy a nagy értékű diagnosztikát, emlőszűrést ki kellene szervezni magánkézbe, a török fürdőt át kellene adni a városnak. Mindig azt válaszoltam, hogy ezek nyereséges részei a kórháznak, és nem járulok hozzá az eladásukhoz. Végül megunták, hogy nem vagyok partner a kórház értékeinek magánosításában, s eltettek az útból – összegezte.
Kovács József távozása után nem a korábbi helyettest, Kőszegi Gábort, hanem Szakács Ferenc igazgató-főorvost bízták meg az intézet ideiglenes vezetésével, holott a bevett gyakorlat szerint az általános helyettest illett volna megbízni. A főigazgatói pozíció betöltésére pedig pályázatot írtak ki, amire ketten jelentkeztek: éppen Szakács és Kőszegi. Demeter Ervin, a Fidesz választókerületi elnöke, országgyűlési képviselő a pályázat kapcsán akkor azt nyilatkozta, hogy a megbízott főigazgató programja, akit többen SZDSZ-es kötődéssel vádoltak meg, közel áll a liberális párt elképzeléseihez. Az ellenzéki politikus, akinek korábban mindkét pályázó beszámolt terveiről, elmondta: Szakács Ferenc kiszervezné a patikát, a mosodát, az étkeztetést és a portaszolgálatot, hosszú távon pedig ezerről hatszáz ágyasra zsugorítaná az intézetet, míg Kőszegi Gábor ezzel szemben bevételbővítéssel, hatékonyabb működtetéssel meg akarja tartani a jelenlegi struktúrát.
Az intézményt működtető Heves megyei önkormányzat szocialista többségű képviselő-testülete október 28-án döntött az új főigazgató személyéről. Az ülésen komoly szópárbajt vívtak a képviselők, de a háromórás vita végeztével a testület végül is 27 igen és 9 nem mellett Szakács Ferenc öt évre szóló megbízásáról döntött. Tette ezt annak ellenére, hogy személye nem felelt meg a pályázati kiírásnak, mert nincs meg a miniszteri rendeletben előírt képesítése, de ez alól a megye önkormányzatától felmentést kapott. A helyzetet bonyolítja, hogy Kovács József, a korábban elbocsátott főigazgató bírósághoz fordult, az első, békéltető tárgyalásra október elején került sor. – Nem állapodtunk meg, a békéltetés nem járt eredménnyel. A következő tárgyalás holnap lesz, ahol megvizsgálják a felmentésem körülményeit, szó esik majd a károkról, az esetleges visszahelyezésemről. Azt várom, hogy számomra kedvező döntés születik, s visszahelyeznek a kórház élére – jegyezte meg Kovács József.
Ha ez megtörténik, akkor az a helyzet áll elő, hogy lesz a kórháznak egy a Heves megyei önkormányzat képviselő-testülete által október 28-án megválasztott és egy a bíróság által visszahelyezett főigazgatója.
Benkár József, a Heves megyei önkormányzat főjegyzője lapunknak elmondta, a nyár folyamán azért mentették fel Kovács Józsefet, mert a közgyűlés elveszítette a bizalmat a főigazgató tevékenységével kapcsolatban. A főjegyző nem kívánt feltételezésekbe bocsátkozni azzal kapcsolatban, mi lesz akkor, ha a bíróság végül úgy dönt, hogy a korábban elbocsátott főigazgatót vissza kell helyezni pozíciójába.
Szakács Ferenc, az intézmény jelenlegi főigazgatója az üggyel kapcsolatban megjegyezte, nem foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mi lesz akkor, ha Kovács Józsefet viszszahelyezik pozíciójába, hanem végzi a munkáját. – Olyan helyzet állna elő, amire még nem nagyon volt példa, de a problémát az önkormányzatnak kellene megoldania. Egy biztos, ketten egyszerre nem vezethetjük a kórházat – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.