Továbbra is kiáll a Fidesz a gazdasági konzultáció során felvetett vállalkozói javaslat, a társadalombiztosítási járulékok harmincszázalékos csökkentése mellett, ami a jelenlegi 29-ről 19 százalékra mérsékelné a terheket – jelentette ki tegnap Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. A volt pénzügyminiszter szerint a jelentős járulékcsökkentés segítené a munkahelyteremtést, a beruházásokat és a fejlesztéseket. A politikus szerint Hollandia, Dánia és Írország példája is azt igazolja, hogy a rossz gazdaságpolitika ellenére hazánk helyzete sem reménytelen: mindhárom államban Magyarországhoz hasonlóan magas volt a munkanélküliség és az államháztartás hiánya, illetve viszonylag alacsony a gazdasági növekedés, de járulékcsökkentéssel, aktív munkaerőpiaccal, a költségvetés konszolidációjával a kedvezőtlen folyamatokat meg lehetett állítani. Varga Mihály emlékeztetett, az Orbán-kormány időszakában 39-ről 29 százalékra csökkentették a társadalombiztosítási járulékot, mégsem omlott össze a társadalombiztosítás, ellenkezőleg: a tb-alapok hiánya csökkent, és két és fél év alatt 230 ezer új munkahely jött létre. – Ez alapján minden remény megvan arra, hogy a Fidesz által javasolt mostani, harmincszázalékos csökkentéssel rövid időn belül 120 ezer új munkahelyet lehet létrehozni – fogalmazott Varga Mihály. A politikus szerint érthetetlen, hogy éppen az a kormány akarja kioktatni a Fideszt gazdaságpolitikából, amelyik időszakában 5,8-ról 7,3 százalékra emelkedett a munkanélküliség.
Hiller István, az MSZP elnöke ugyanakkor úgy vélte, 961 ezer új munkavállalóra lenne szükség ahhoz, hogy pótolni lehessen a tb-kasszából a járulékcsökkentés miatt kieső 650 milliárd forintot. A politikus szerint a 961 ezer embernek kevesebb, mint a fele keres ma munkát Magyarországon. Hiller szerint „Orbán Viktor javaslata egyvalamit biztos csökkentene Magyarországon, ez pedig a szociális biztonság”.
Emlékezetes, a kormánypárti sajtó döntő többsége nem tartotta hírértékűnek Orbán Viktor járulékcsökkentésről szóló bejelentését, és csupán két nappal a hétfői bejelentés után, a kormánypárti kritikákkal vegyítve számoltak be a javaslatról.
párhuzamok. Ha a gazdasági növekedés mögé nézünk, akkor jól lehet látni, hogy a magyar államadósság növekedése szinte párhuzamos és arányos a gazdasági növekedéssel – mondta tegnap Varga Mihály Kecskeméten. Így a növekedés forrása részben az államadósság növekedése volt – közölte. (MTI)
Vezércikk a 7. oldalon
Kést szorított egy nő nyakához a tatabányai férfi, aztán megerőszakolta