Aggályos a postai vizsgálat

Továbbra sincs válasz arra, hogyan landolhatott az MSZP-nél egy civil szervezet faxüzenete, amelyet a Magyar Postának küldött, és azt sem tudni, milyen alapon vizsgálódik a Pénzügyminisztérium egy ingyenesen terjesztett sajtótermék, a Magyar Vizsla ügyében. Eközben tegnap a lapot készítő nyomdában az APEH inkasszált.

2006. 01. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igaz lehet-e, hogy az MSZP kézi vezérléssel irányítja a Magyar Postát? – tette fel a kérdést tegnap Nyitrai Zsolt (Fidesz) országgyűlési képviselő a Pénzügyminisztérium (PM) épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján. A politikus szerint komoly kérdés az is, hogyan juthatott el az MSZP-hez egy civil szervezet küldeménye, illetve hogy betartotta-e a Magyar Posta a szerződéses partnereit mindenkor megillető titoktartási kötelezettséget. A Fidesz szeretné tudni, az előző napok történései jelenthetik-e azt, hogy a következő időszakban bármelyik magyar ember, cég vagy civil szervezet a Magyar Postán feladott küldeménye a Magyar Szocialista Pártnál landolhat, amennyiben ezt az MSZP érdeke megkívánja.
Ismeretes, Újhelyi István, az MSZP alelnöke vasárnap újságírók előtt bemutatta a Magyar Vizsla című, ingyenesen terjesztett kiadvány következő száma egyik oldalának a Magyar Postához elfaxolt másolatát.
*
A szocialista politikus azt állította, a Fidesz székházából, Rogán Antal kampányfőnök titkárságáról küldték a faxot. Nyitrai Zsolt tegnap közölte, Rogán kezdeményezésére a Fidesz is belső vizsgálatot indított, és ennek során megállapították, hibáztak, amikor elhamarkodottan hamisítványnak nevezték az Újhelyi által bemutatott iratot. E miatt a kijelentés miatt tegnap a Fidesz bocsánatot kért Újhelyi Istvántól – jelentette ki a fideszes politikus.
Információink szerint tegnap a kiadványt készítő nyomdában az APEH inkasszált. Mint azt megírtuk, az Adózók Érdekvédelmi Szövetségének (AÉSZ) elnökét többször életveszélyesen megfenyegették, autóját megrongálták.
Katona Tamás, a PM közigazgatási államtitkára azt közölte, a Magyar Postán tegnap lezárult vizsgálat, amelyet Veres János pénzügyminiszter kezdeményezett hétfőn, azt állapította meg, hogy a cég szabályszerűen járt el, amikor szerződést kötött az AÉSZ-szel a Magyar Vizsla című kiadvány terjesztésére. Mint mondta, a szerződésben benne volt, hogy a posta a kézbesítés előtt látni kívánja a kiadvány szövegét, amit a civil szervezet tudomásul vett, és ennek megfelelően el is küldte az elkészült lapot. Katona Tamás leszögezte, az újságban nem találtak sajtótörvénybe ütköző kitételeket. Az államtitkár arra a kérdésre, hogy az ominózus fax hogyan kerülhetett az MSZP birtokába, és indítanak-e titoksértés miatt újabb vizsgálatot, csupán annyit mondott: a vizsgálat nem talált arra utaló jelet, hogy szabálytalanság történt volna, vagy hogy a küldemény kikerült volna a postáról. Katona arról is beszámolt, hogy a 2,7 millió Magyar Vizslát mintegy 10 millió forintért terjeszti a posta. Arra a felvetésünkre, hogy a Magyar Posta vagy a PM kapott-e felhatalmazást az AÉSZ-től arra, hogy egy magánjogi szerződés tartalmát (a szerződéses összeget) nyilvánosságra hozza, Katona azt mondta, nem hozta, és nem is tervezi nyilvánosságra hozni a szerződést. Az államtitkár hozzátette: „Ha úgy tetszik érezni, hogy én lebecsültem önt, hogy ezt a szorzást elvégeztem, akkor ezt tekintse annak, hogy statisztikatanárként vannak ilyen hajlamaim, de elnézést, hogy nem tételeztem föl, hogy nem tetszik tudni beszorozni.”
Arra a kérdésünkre, milyen jogszabály alapján rendelt el vizsgálatot Veres János, Katona a pénzügyminiszter feladat- és hatáskörét szabályozó kormányrendeletet nevezte meg, miután szerinte a posta részvényesi jogait a pénzügyminiszter gyakorolja az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-n keresztül. Ugyanakkor az említett 2002-es jogszabályban erre vonatkozóan csupán annyi olvasható, hogy a pénzügyminiszter „az állam képviseletében – a kormány kijelölt tagjaként – gyakorolja a részvényesi jogokat az ÁPV Rt.-ben”. Ez viszont jogászok szerint nem jelenti azt, hogy az ÁPV Rt. alá tartozó kézbesítővállalat szerződéseivel kapcsolatban joga lenne vizsgálatot elrendelni.

Orbán: Hajrá, Vizsla! Ekkora reklámot még nem csaptak egy újságnak – jellemezte tegnap a Magyar Vizsla körül kirobbant vitát Orbán Viktor a Magyar Rádió Háttér című műsorának adott interjújában. Mint mondta, a kormánypártok az egyik civil szervezet által kiadott lapot a Fideszhez akarják kötni, de valójában ő is kíváncsi arra, hogy mi az, ami ennyire kiverte a biztosítékot a koalíció táján. – Hajrá, Vizsla! – zárta a kérdésre adott válaszát a Szövetség elnöke.

Ízelítő a tartalomból
– A Magyar Vizsla Akiknek semmi sem drága című összeállításából kiderül, hogy Gyurcsány Ferencnek és Kóka János gazdasági miniszternek milyen luxuscikkekre telne vagyonából.
– Olvashatunk az árait 2002 óta a kétszeresére emelő BKV-ról, amelyet 60 milliárd forintos adóssága miatt csak az adófizetők terhére történt állami beavatkozás mentett meg az összeomlástól.
– A számolatlanul szórt pénzekkel foglalkozó írás megemlíti a honvéd vezérkar főnökének közpénzből vásárolt, 370 ezres szobabiciklijét.
– A Sóhivatal című cikkben Vadász János kormánymegbízott 210 millió forintba került, kudarccal végződött munkásságáról olvashatunk.
– A Miért élünk egyre rosszabbul? című összeállításból kiderül: átlagosan hány forinttal fizetünk többet egyes közszolgáltatásokért.
– A kormányfő új autójáról megtudhatjuk, hogy Gyurcsány 2004 augusztusában még megfelelőnek tartotta a sportminiszteri Audi A4-est, pár hónap múlva mégis egy új, 30 milliós A8-asba ült át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.