A képviselő-választást április 1-je és május 31-e között kell megtartani, de a voksolás nem történhet ünnepnapokon vagy az ezeket közvetlenül megelőző időpontokban. Voksolni ugyanakkor hétköznap és szombaton is lehetne. Országgyűlési választás azonban a rendszerváltozás óta csak vasárnap volt. Szombati napra az európai uniós tagságunkkal kapcsolatos népszavazást tűzte ki a köztársasági elnök.
Az elmúlt hetek, hónapok találgatásai kapcsán Sólyom László tudatta: van mozgástere a szavazás napjának meghatározásakor. Ebből többen arra következtettek, hogy esetében a rendhagyó megoldást sem zárható ki – talán még a hétköznap és a szombat sem.
*
A hazai szokás és az elnök által is többször említett gazdaságossági szempont mindemellett egy áprilisi vasárnapot valószínűsíthet.
A választás első fordulóját a rákövetkező 14. napon követi a második – ezt is ki kell tűzni az első fordulóval egyidejűleg. Mostantól a jogszabály alapján megkezdődik a „visszaszámlálás” is – a kezdő időpont ugyanis meghatározza több későbbi esemény dátumát. Az Országgyűlésnek a voksolást megelőző 51 napig meg kell választania az Országos Választási Bizottság új tagjait – a jelenlegi testület mandátuma ugyanis lejár. A képviselő-testületek szintén újraválasztják az ország választási bizottságait. A szavazás előtt 60 nappal a helyi választási irodák összeállítják a választói névjegyzéket, 58 nappal korábban pedig kiküldik az erről szóló értesítést az ajánlószelvényekkel, vagyis a kopogtatócédulákkal együtt. A névjegyzék alapján – a Belügyminisztérium Központi Hivatala – díjazásért másolatokat adhat ki a választójogosultakról. A pártok, vagyis a képviselő-jelölteket állító szervezetek a gyakorlat szerint jórészt ennek segítségével juttatják el kampányfelhívásaikat a szavazókhoz. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos elmondta, a következő napokban ajánlást ad ki arról, hogy a nemzetközi kívánalmak alapján miként folytassák a pártok politikai marketingtevékenységüket: a választók megkeresését, meggyőzését.
A jelenlegi Országgyűlés mandátuma az új képviselőház alakuló üléséig tart, tevékenységét azonban a választás előtti időkben, saját döntése alapján szünetelteti. Az új Országgyűlést a választások végeredményének megállapítását követő 30 napon belüli időpontra hívja össze a köztársasági elnök.
A Magyar Televízió, a Duna Televízió, a Magyar Rádió, a Hír Televízió, az Info Rádió és a Klubrádió élőben közvetíti a bejelentést.
![](https://zoe-static.mediaworks.hu/vol1/images/18078083_auto_resized.jpg)
Meghalt a pestszentimrei házrobbanás egyik sérültje