Az oktatási tárca lemondott a kollégiumokról?

Az idei költségvetés egyik legnagyobb vesztesei a középiskolai kollégiumok. Az intézmények tavaly diákonként 350 ezer forintnyi állami támogatást kaptak, az idén azonban csupán 318 ezer forint jár nekik. Az oktatási tárca eredetileg 292 ezer forintot javasolt, és csak a szakmai szervezetek és az ellenzék tiltakozására emelte meg némileg az összeget, amely még így is kevesebb, mint tavaly. A Fidesz szerint a rendszerváltozás óta nem volt arra példa, hogy csökkentsék a kollégiumok állami támogatását, hiszen a hátrányos helyzetű gyerekeknek a diákotthon nyújtja az egyetlen kiugrási lehetőséget.

2006. 01. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni Zoltán, az Orbán-kormány egykori oktatási minisztere szerint embertelen és elfogadhatatlan, hogy a jövő évi költségvetés csökkenti a kollégiumok támogatását. Példátlannak nevezte az eljárást, hiszen az utóbbi tizenkét évben mindig emelkedett a normatíva. Míg 1996-ban az állami forrás a kollégiumok fenntartásának 99,7 százalékát fedezte, addig ma a kiadások 74,7, jövőre pedig mindössze 61,1 százalékára elég ez a pénz.
A Fidesz még novemberben levélben kérte fel Göncz Árpád volt köztársasági elnököt – aki korábban három alkalommal szervezett tárgyalásokat a kollégiumok támogatása érdekében –, hogy legyen annak a konferenciának a fővédnöke, amelyet az intézmények támogatásának növeléséért szerveznek. Göncz Árpád azonban visszautasította a felkérést azzal az indokkal, hogy már nem foglalkozik napi ügyekkel.
Horváth István, a Kollégiumok Szakmai és Érdekvédelmi Szövetségének elnöke azonban egyetértett a Fidesszel, és mindenben támogatta a kezdeményezést. Horváth hihetetlennek nevezte, hogy a tárca a kollégiumok leépítését tervezi. Hozzátette: cinikus a kormánypártok ügyeskedése, hogy egy jogszabály-módosítással legalizálják a jelenleg törvénysértő normatívacsökkentést.
A tiltakozások hatására Magyar Bálint bejelentette, hogy további hétmilliárd forintot csapnak az oktatási költségvetéshez – a Fidesz szerint egyébként a 2006-os büdzsé eredeti tervezete több mint 28 milliárd forintot von el a közoktatástól –, aminek köszönhetően az eredetileg tervezett 292 ezer forint helyett gyermekenként 314 ezer forintot kapnak a kollégiumok fenntartói. A Fidesz által szervezett tavaly decemberi konferencia idejére ismét változott az oktatási tárca javaslata: ekkor már csak 308 ezer forintot ígértek tanulónként.
A konferencián végül öt pontban rögzített javaslatot fogadtak el a kollégiumok képviselői, a Fidesz szakpolitikusai és érdekvédelmi szervezetek. Az állásfoglalásban azt javasolták, hogy a kollégiumok mindenkori támogatása érje el a ráfordítások legkevesebb 90 százalékát, alapítsák újra a Nemzeti Kollégiumi Közalapítványt, megújulásáig pedig az Oktatásért Alapítvány támogatásaiból legalább 800 millió forintot különítsenek el fejlesztésekre. Azt ajánlották az oktatási tárcának, hogy bővítse az Arany János tehetséggondozó programot, a II. Nemzeti fejlesztési terven belül pedig teremtse meg a középiskolai kollégiumi hálózat fejlesztésének lehetőségét. A megbeszélésen Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője kijelentette: a tárca által a digitális zsúrkocsikra (audiovizuális eszközöket tartalmazó mobil berendezés) rendelkezésre bocsátott 24 milliárd forint háromszorosa annak az öszszegnek, amellyel az intézmények helyzetét optimális szintre lehetne állítani.
A konferencián részt vett Brassói Sándor, az oktatási tárca főosztályvezetője is. A szakember az alacsonyabb normatívákat az inflációval és a gyereklétszám, valamint az áfa csökkenésével indokolta. Hozzátette: született egy olyan módosító javaslat is, amely szerint a 308 ezer forintos normatívát 321 ezerre emelnék. A szocialisták nem jelentek meg a konferencián. Tatai-Tóth András, az Országgyűlés oktatási bizottságának szocialista tagja azzal indokolta a távolmaradást, hogy pártja a bizottság ülésén képviseli a gyerekek és a kollégiumok érdekeit. Ugyanakkor kijelentette: az intézmények fenntartói eddig több pénzt vettek fel a diákok után, mint amennyit rájuk költöttek.
Az Országgyűlés kormánypárti többsége végül azt a módosító indítványt támogatta, amely 318 ezer forintban állapította meg a középiskolai kollégiumok egy diák után járó állami támogatását, vagyis mintegy tíz százalékkal, 32 ezer forinttal kevesebb pénzt kapnak az intézmények az idén, mint tavaly. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa szerint a döntés megmutatta, hogy semmi nem igaz a Magyar Bálint által oly gyakran hangoztatott esélyteremtési politikából. Hozzátette: a falusi, hátrányos helyzetű gyerekek egyetlen esélye a felemelkedésre a kollégium, így azokat folyamatosan fejleszteni kell, nem pedig leépíteni.
A felsőoktatási kollégiumok hallgatói sincsenek jobb a helyzetben. Ott nem a csökkenő állami forrás, hanem egy miniszteri rendelet kényszerítette ki a több ezer forintos áremelést. A Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége szerint a szeptemberben életbe lépett jogszabály a szállodáknál alkalmazott csillagokhoz hasonló minőségi kategóriákra osztja a kollégiumokat, és minden egyes csoportnál meghatározza, mennyi pénzt kérhet egy helyért az intézmény. Az új jogszabály szerint a hallgatóktól beszedett díj ugyanakkor legfeljebb huszonöt százalékkal haladhatja meg azt az összeget, amit a kollégium a helyek száma után érkező 8000 forintos állami támogatásból egy-egy helyre költ, így az intézmények rákényszerülnek az emelésre.
Borbás József, a szervezet elnöke korábban a Magyar Hírlapnak azt mondta: a vidéki városokban eddig 5000 forint körüli volt a kollégiumi díj, ám az intézmények kénytelenek voltak emelni az összeget, hogy továbbra is hozzájussanak az átlagosan 8000 forintos kollégiumi normatívához. Hozzátette, a rendelet lehetőséget ad arra, hogy egy intézmény teljesen eltérő összeget szedjen két csaknem ugyanolyan minőségű kollégiumi férőhelyért, ha azok külön épületben vannak, és ez problémát okozhat.
Magyar Bálint oktatási miniszter a múlt év szeptemberében, a rendelet bevezetésekor azt állította, nem lesz drágulás a régi kollégiumokban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.