Kevesen maradnak talpon a konzerviparban

Egymilliárd forintért kelt el a végelszámolás alatt lévő Eko Kft., és ezzel öt évre megoldódni látszik a nyíregyházi konzervgyár sorsa. Az eladósodott hazai tartósítóipar közben nagy átalakulás elé néz: az ágazat cégei közül nem sok marad meg.

2006. 01. 05. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú huzavona után egymilliárd forintért talált új gazdára a nyíregyházi konzervgyár. Balogh János, az Eko Kft.-t megvásárló Agro-Dent Kft. tulajdonosa úgy nyilatkozott: szerződésben vállalt kötelezettségének megfelelően öt évig mindenképpen jelenlegi telephelyén kívánja működtetni a konzervgyárat, elővásárlási jogot senkinek nem kíván biztosítani, az esetleges eladásról csak a moratórium letelte után akar dönteni. Az új tulajdonos elmondta: az Eko dolgozóinak megkeresésére vette meg a céget azért, hogy egyben tartsa, s nem azért, hogy – a korábban felmerült hírek szerint – telekspekulációba bonyolódjon. A pályázati kiírás szerint nyolcvan fő állandó munkást kellene alkalmaznia, ehelyett 137-et már felvett, szezonban pedig kétszer ennyi embert kíván foglalkoztatni. Az Eko kapacitásait a vállalkozó azért szerezte meg, mert mintegy hétezer hektáron termeltet kukoricát és zöldborsót Szabolcsban és Hajdú-Bihar megyében, s bővülő exportpiacai kielégítéséhez szüksége van feldolgozóháttérre.
Az Eko Kft. végelszámolását végző Budapest Investment Kft. képviselője a társaság értékesítése kapcsán elmondta: az Agro-Dent, amely korábban a kukorica- és borsófeldolgozó technológiát nyolcszázmillió forintért megvásárolta, már korábban kifizette ezt az összeget, illetve decemberben az ingatlant is magában foglaló üzletrészek hatszázötvenmillió forintos vételárát, ezenfelül 350 millió forintot a végelszámolás alatt lévő konzervgyár tartozásainak rendezésére. Január 10-től az Eko végelszámolását megszüntetik, és a cég tehermentesen kezdheti meg a 2006-os gazdasági évet.
A nyíregyházi önkormányzat is szeretne vételi opciót szerezni a cég megvásárlására. Csabai Lászlóné, a város polgármestere lapunknak megerősítette ezt a szándékot. Arról, hogy mire kellene a településnek az Eko telephelye, közelebbit nem árult el a polgármester, azt ellenben határozottan cáfolta, hogy bevásárlóközpontot szeretnének rajta létesíteni.
Az Eko Kft. kálváriája nem sokkal azután kezdődött, hogy a szocialista kormányzat hatalomra került. Az éppen csak elkezdett privatizációs folyamatokat leállították. Veres János későbbi pénzügyminiszter pedig korábban úgy nyilatkozott, a cég további biztonságos működésének egyetlen záloga, ha tartósan állami tulajdonban marad. A Regionális Fejlesztési Holdingon keresztül megvalósított állami tulajdonlás azonban nem segített a piacait vesztő, eladósodó társaságon. A 2004-es évet már hatszázmillió forintos veszteséggel zárták, rövidesen megindult a végelszámolás. Közben a dolgozókat szélnek eresztették, a gyümölcslé gyártását szolgáló technológiát pedig eladták.
n
Kritikus szinten az eladósodás. Felmérések szerint gyors és intenzív lesz az uniós csatlakozás kiváltotta átalakulás a konzervi- és a hűtőiparban. Nagyságrendekkel csökkent a feldolgozott alapanyagok termelése. Itt is a nagy cégek járhatnak jobban, míg a kicsik aligha maradhatnak talpon.
Erősen érezhetőek a konzerviparban az uniós csatlakozás negatív hatásai. A hazai 210 konzervipari vállalkozás zöme kis- és közepes méretű, eladósodottságuk már ma is kritikus szinten van. A hatékonysági versenyben sokan elvéreznek majd, pedig a kisebbeknek is volna helye a piacon. Ezek a vállalkozások magas minőségű, nagy kézimunka-igényű termékeket gyártanak, amelyek a vásárlók egy részénél nagyon népszerűek. Az unió régebbi tagállamaiban a 100–500 főt foglalkoztató középvállalatokra jut az eladások több mint fele, a nagyvállalatok szerepe elenyésző. A magyar konzerviparban mindez fordítva van: a nagyüzemeké a vezető szerep, a termékmennyiség több mint kétharmadát ezek állítják elő. Jórészt ennek köszönhető az iparág szinte állandósult tőkehiánya – nyilatkozta lapunknak Fórián Zoltán, az Agrár Európa Tanácsadó Kft. üzletág-igazgatója.
A három egymást követő hazai exportválság igencsak megviselte a konzervipart. 1993-ban a szovjet piac széthullása, 1998-ban az orosz válság, legutóbb pedig a forint erősödése érintette ezt a piacot kedvezőtlenül. Ennek ellenére a hazai konzervek csaknem hetven százalékát exportálják, felerészben keleti, felerészben nyugati irányba. Az iparág termelése 2003-ban 642 ezer tonna volt, ami 2004-ben 10 százalékkal mérséklődött. – Tanulságos lehet számunkra – jelentette ki Fórián Zoltán –, hogy a csatlakozás után Spanyolországban, Portugáliában és Görögországban egyaránt 40 százalékkal csökkent a konzervgyártók száma. Idehaza e szempontból a nagy konzervgyártóknak van a legkevesebb félnivalójuk, hiszen azok még befektetőkre is számíthatnak, míg a kis és közepesek között csak kevesek tudnak talpon maradni. Az elkövetkezendő két-három év a konzervipar nehéz időszaka lesz, de amelyik cég ezután talpon marad, az „tartós” szereplője lesz a piacnak.
– A hagyományosan az élelmiszeripar elitjébe tartozó hűtőipar sok nehézséggel küszködik. Itt is lecsapódnak az exportpiaci nehézségek. Ez történt a felszámolás alatt lévő Arvitnál, a korábban eladott Goldsunnál, a Miskolci Hűtőipari Vállalatnál, amelyek kikerültek a szektorból. Fórián Zoltán úgy vélte, hogy a következő két évben még több cég fogja feladni hűtőipari tevékenységét. A Bonduelle és az Univer azonban hosszú távon is szereplője lesz a piacnak, ám az már kérdéses, hogy a Fevita tulajdonosai meddig hajlandók a veszteséges működést finanszírozni. Mellettük még legalább egy tucat közepes cég tartósan a piacon marad – tett hozzá a szakember.
A hűtőiparban jelenleg nyolc cég rendelkezik 20 ezer tonnánál nagyobb éves termeléssel, tíz található a 10-15 ezer tonnás szinten, míg a többi ennél kisebb kapacitással rendelkezik. Az exportot zöldségből, gyümölcsből jórészt a nagyok teljesítik, a kisebbek a belföldi piacon versenyeznek. A szakágazat átlagosan 220 ezer tonnás termelésének háromnegyede zöldség, illetve zöldségkeverék. A többit a gyümölcsök és a készételek, tésztafélék alkotják. Ez összhangban van a fogyasztás szerkezetével, amelyben 90 százalék a zöldségek aránya, míg a maradék 10 százalékon a burgonya, a gyümölcs és a tésztafélék osztoznak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.