Rácz Jenő egészségügyi miniszter pénteken bejelentette, hogy tíz napon belül megtörténik az OMSZ helikoptereinek átadása, és megkezdheti a légi mentést a szolgálat légi mentő kht.-ja, amely már rendelkezik a megfelelő légügyi jogosítványokkal. Az OMSZ Légimentő Kht.-nak mint önállóan gazdálkodó társaságnak lehetősége van arra, hogy később partnerként bevonjon magáncégeket is a légi mentésbe.
Győrfi Pál OMSZ-szóvivő szerint azonban a kht. létrehozásának nem ez volt az indoka, hanem például az, hogy a költségvetésben elkülöníthetők legyenek a légi mentésre szánt források, és ezt a költséghatékony megoldást javasolta az Állami Számvevőszék is.
Az OMSZ-ben mindenesetre a szocialista kormányzat közreműködésével már 2003-ban a mentőszolgálat egyik piaci vetélytársának számító, betegszállítással foglalkozó Főnix S. O. S. Rt. résztulajdonosát, Takács Zoltánt nevezték ki főigazgatónak. A helikoptereket korábban üzemeltető BASe Kft. szerint ekkor következett be a fordulópont a légi mentésért folyó harcban. Ennek egyértelmű jele volt, hogy amikor Pécsett lezuhant az egyik mentőhelikopterük, Takács Zoltán a BASe Kft. felelősségét sugallta a nyilatkozataiban, pedig a rendőrség vizsgálata szerint a pilóta hibájából következett be a katasztrófa. A későbbi eljárásnak is ez az alaptalan gyanú lett az egyik indoka, kiegészülve a sikkasztás vádjával, mert nem voltak hajlandók átadni a helikoptereket egy számukra ismeretlen kht.-nak. A pécsi baleset helyszínén annak idején megjelent Gyurcsány Ferenc is, aki később a helyzet megoldására hivatkozva koncepció kidolgozásával bízta meg Vári Gyula MSZP-s képviselőt. A légi mentés végül az OMSZ utasítására a Vári elnöksége alatt működő Magyar Repülőszövetség által kezelt budaörsi repülőtérre került Ferihegyről, a BASe Kft. székhelyéről. A helikopterek lepecsételését követően a mentésbe bekapcsolódhatott az MRSZ-nek évek óta bérleti díjat fizető, Budaörsön irodát működtető Fríz-Air Kft. is.
Mint ismeretes, az OMSZ azonnali hatállyal bontotta fel a szerződését a BASe Kft.-vel, és rendőrségi eljárást indíttatott a cég ellen. A Fővárosi Főügyészség viszont az alaptalannak talált nyomozás megszüntetésére szólította fel a Nemzeti Nyomozó Irodát.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás