Külföldieké lesz a hazai munkahely

Romániában nyolcvan, Pakisztánban pedig kilencven százalékkal olcsóbb a munkaerő, mint Magyarországon. Ezért költségtakarékossági megfontolásból itthon 166 embert elbocsát, Romániában százat felvesz, Pakisztánban pedig ugyanennyit alkalmaz kooperáció keretében az orvosi acélműszereket gyártó Medicor Kéziműszer Rt.

2006. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntés hátteréről Nagy János vezérigazgatótól megtudtuk: egyrészt azért kényszerülnek a hazainál jóval olcsóbb munkaerő alkalmazására, mert a legnagyobb megrendelő, egy évente félmillió érfogót vásároló amerikai partner csak úgy volt hajlandó az újabb öt évre szóló megállapodást megkötni cégükkel, ha drasztikus csökkentik áraikat. Az ebből adódó bevételkiesést a cég életben maradása érdekében ellensúlyozniuk kellett. Másrészt azért is célszerűnek látszik a hazainál olcsóbb munkaerő alkalmazása, mert a dollár–forint árfolyam sem az exportáló cég érdekeinek megfelelően alakult az utóbbi években, s ez jelentősen megnövelte a költségeket, rontotta a hatékonyságot. Az árfolyam alakulása már 2000-től kedvezőtlen volt számukra, ám különösen 2002 és 2004 között volt negatív hatással a cég gazdálkodására. Mint az emlékezetes, a dollárárfolyam 270 forintról tartósan 200 forint közelébe sülylyedt, sőt időnként elérte a 185 forintos mélypontot is. Ehhez képest a forintban kifizetendő költségek – így például a munkabér – egyre nehezebben kigazdálkodható terhet róttak a Medicor Kéziműszer Rt.-re – mutatott rá Nagy János.
A Medicor Orvosi Műszeripari Rt. kilencvenes évekbeli szétválásakor alakult cég amerikai–svájci tulajdonban van. Az utódcégek közül a Dispomedicor Rt. most is termel, a műtőberendezések gyártását átvevő kft. viszont tavaly óta felszámolás alatt van. A Medicor Kéziműszer Rt. viszont még nem volt veszteséges. Tavaly 2,5 milliárd forint értékben forgalmazták termékeiket, és az idén sem számolnak bevételcsökkenéssel. A piacok megtartása érdekében a romániai Érmihályfalván 180 millió forintos befektetéssel már létrehoztak egy leányvállalatot, idén pedig egy újabb, háromszázmillió forintos beruházást valósítanak meg, szintén a szomszédos országban Pakisztánban ugyanakkor megtartják az együttműködés keretében számukra dolgozó száztíz munkavállalót. Jelenleg 466 embert foglalkoztatnak, a 287 fős létszámot az év végére kell elérniük, az elbocsátás költsége 200 millió forint. A „létszámfejlesztés” az elbocsátással párhuzamos, vagyis csak akkor kell mennie a „drága” magyar munkásnak, miután az olcsó pakisztáni és román munkaerőt már betanították. A Medicor Kéziműszer Rt.-nél dolgozó, jelenleg elbocsátás előtt álló betanított munkások bére információink szerint havonta 60–80 ezer forint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.