Különös döntés a tandíjról

A Szegedi Tudományegyetem után a tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskolája is bejelentette, hogy nem fizeti vissza az ombudsman szerint jogszerűtlenül szedett fejlesztési díjat. Az oktatási biztos kezdeményezésének egy részét ugyanakkor elfogadták, a jövőben ugyanis már nem kell fizetniük a diákoknak.

2006. 01. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszüntette a tatabányai főiskola az oktatási biztos által kifogásolt képzési-fejlesztési díjat, az elmúlt félévben beszedett összeget viszont nem fizeti vissza a hallgatóknak. Kandikó József, az intézmény főigazgatója Aáry-Tamás Lajosnak írt levelében azzal indokolta a döntést, hogy utólag nem állapítható meg, melyik hallgató milyen arányban vette igénybe a többletszolgáltatásokat, így a visszafizetést nem lehetne jogszerűen megoldani.
A főigazgató szerint 2005 első félévében mintegy ezer hallgatótól szedtek be képzési díj címen húszezer forintot. A valamivel több mint húszmillió forintot meghaladó bevételt a tanulmányokat elősegítő többletszolgáltatásokra – számítástechnikai eszközök, könyvtár és sms-küldő tanulmányi rendszer fenntartására és fejlesztésére – fordították.
Emlékeztetett: Aáry-Tamás Lajos korábban megállapította, hogy a díjat azoknak az államilag támogatott diákoknak is be kellett fizetniük, akik a szolgáltatásokat nem vették igénybe, ráadásul a szolgáltatások igénybevétele nem lehet feltétele a főiskolai végzettség megszerzésének.
A biztos kezdeményezte, hogy az államilag finanszírozott hallgatók fizetési kötelezettségét szüntessék meg, az eddig beszedett pénzt pedig térítsék vissza.
Aáry-Tamás Lajos szerint a főiskola a jogszabályoknak megfelelően igyekezett rendezni a helyzetet, ami mindenképpen előremutató. Hozzátette: vélhetően a hallgatók is megnyugodtak, hiszen csupán egy félévre kértek tőlük pénzt.
Eddig négy felsőoktatási intézményt szólított fel az ombudsman, hogy szüntesse meg a díjszedést. Először Havas Henrik médiaiskolájáról, a Szegedi Tudományegyetem Budapest Média Intézetéről, majd a Roóz József vezette Budapesti Gazdasági Főiskoláról (BGF) derült ki, hogy jogtalanul szed pénzt hallgatóitól. Utoljára a székesfehérvári Kodolányi János Főiskolát marasztalták el. A szegediek már októberben közölték, hogy nem fizetnek, a Kodolányi válaszát még várja az ombudsman. Úgy tudjuk, a BGF már válaszolt a biztosnak, de a levél tartalma egyelőre nem nyilvános.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.