A Gazprom nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit, hiszen 25 százalékkal kevesebb gázt szállít Magyarországnak, s lehet, hogy már ma életbe kell léptetni a nagyfogyasztók korlátozását – mondta el lapunknak Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója. A céghez tartozó Földgáztároló Rt. és a Földgázellátó Rt. vezetői szerint a földgáztárlókban még több mint 2,4 milliárd köbméter gáz van. Magyarországon évi 14 milliárd köbméter gázt használnak fel, amit az időjárás plusz-mínusz 0,8 milliárd köbméterrel korrigálhat. A felhasznált gáz 80 százaléka import, a hazai kitermelés pedig legfeljebb 9,5 millió köbméter naponta. A rendszerkapacitásokat figyelembe véve Magyarországon naponta 99 millió köbméter gáz használható fel. Ha a napi felhasználás meghaladja a kapacitásokat, a Mol a Magyar Energia Hivatal egyidejű értesítésével gázellátási korlátozást rendelhet el. Először az óránként 2500 köbméternél többet fogyasztó ipari és mezőgazdasági termelőknél, a következő kategória az óránként 2500 és 500 köbméter közötti fogyasztóké, míg a harmadikba valamennyi ipari és mezőgazdasági termelő beletartozik. A negyedik kategóriába a kommunális felhasználók tartoznak, az ötödikbe pedig a lakosság.
A gázellátási törvény szerint minden fogyasztónak kell intézkedési tervvel rendelkeznie a korlátozás idejére, s be is kell tartania a korlátozást.
A Földgáztároló Rt. bejelentette: négy tárolót nyáron teljesen feltöltöttek, s akkor 3,4 milliárd köbméter földgáz volt bennük. A tárolókból naponta maximálisan 47,5 millió köbméter gáz vehető ki. A gázt hosszú távú hat importszerződés alapján vásárolják. Az ország keleti oldalán, az ukrán határon Beregdarócnál naponta 30 millió köbméter, míg a nyugati oldalon, az ausztriai Baumgartennél napi 12 millió köbméter gáz érkezik.
Magyarország gázellátása alapvetően kiszolgáltatott a keleti importnak. Alternatív megoldásként terveznek egy 1,2 milliárd köbméteres gáztárolót, ám ez 130–150 milliárd forintba kerül. Az orosz függőség oldásának másik lehetséges módja a Törökországból Bulgárián és Románián, valamint Magyarországon át Nyugat-Európába vezető Nabucco-vezeték, ám ez öt-milliárd eurós befektetést igényel. A harmadik megoldás egy horvátországi cseppfolyósgáz-tároló megépítése lenne. Mindezek a megoldások drágábbak a jelenleginél, ezért áremelkedéshez vezetnek.
A magyar háztartások gázellátása biztonságban van, az orosz–ukrán gázvita magyarországi hatásainak elkerülése érdekében a kormány folyamatosan tárgyal a partnerekkel – igyekezett a gazdasági miniszter megnyugtatni a kedélyeket az elmúlt héten. Kóka János elmondta, a vita az Európába irányuló orosz gázexport legfeljebb 15-20 százalékát befolyásolhatja. Ebben máris tévedett a politikus. A megoldást a miniszter szerint az jelentheti, hogy akadnak olyan ipari létesítmények, amelyek át tudnak állni gázról olajfelhasználásra.
Orbán Viktor: Meg akarom védeni Magyarországot ezektől a brüsszeli döntésektől!