Máris kevesebb a gáz

Egyes nagyipari fogyasztóknak esetleg már ma át kell állniuk alternatív fűtőanyagra hazánkban, ha továbbra is a szerződött mennyiségnél 25 százalékkal kevesebb érkezik a csővezetékeken. Az orosz gáztól való függőség oldása lehetséges, de ugyancsak áremelkedéssel jár.

2006. 01. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gazprom nem teljesíti szerződéses kötelezettségeit, hiszen 25 százalékkal kevesebb gázt szállít Magyarországnak, s lehet, hogy már ma életbe kell léptetni a nagyfogyasztók korlátozását – mondta el lapunknak Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója. A céghez tartozó Földgáztároló Rt. és a Földgázellátó Rt. vezetői szerint a földgáztárlókban még több mint 2,4 milliárd köbméter gáz van. Magyarországon évi 14 milliárd köbméter gázt használnak fel, amit az időjárás plusz-mínusz 0,8 milliárd köbméterrel korrigálhat. A felhasznált gáz 80 százaléka import, a hazai kitermelés pedig legfeljebb 9,5 millió köbméter naponta. A rendszerkapacitásokat figyelembe véve Magyarországon naponta 99 millió köbméter gáz használható fel. Ha a napi felhasználás meghaladja a kapacitásokat, a Mol a Magyar Energia Hivatal egyidejű értesítésével gázellátási korlátozást rendelhet el. Először az óránként 2500 köbméternél többet fogyasztó ipari és mezőgazdasági termelőknél, a következő kategória az óránként 2500 és 500 köbméter közötti fogyasztóké, míg a harmadikba valamennyi ipari és mezőgazdasági termelő beletartozik. A negyedik kategóriába a kommunális felhasználók tartoznak, az ötödikbe pedig a lakosság.
A gázellátási törvény szerint minden fogyasztónak kell intézkedési tervvel rendelkeznie a korlátozás idejére, s be is kell tartania a korlátozást.
A Földgáztároló Rt. bejelentette: négy tárolót nyáron teljesen feltöltöttek, s akkor 3,4 milliárd köbméter földgáz volt bennük. A tárolókból naponta maximálisan 47,5 millió köbméter gáz vehető ki. A gázt hosszú távú hat importszerződés alapján vásárolják. Az ország keleti oldalán, az ukrán határon Beregdarócnál naponta 30 millió köbméter, míg a nyugati oldalon, az ausztriai Baumgartennél napi 12 millió köbméter gáz érkezik.
Magyarország gázellátása alapvetően kiszolgáltatott a keleti importnak. Alternatív megoldásként terveznek egy 1,2 milliárd köbméteres gáztárolót, ám ez 130–150 milliárd forintba kerül. Az orosz függőség oldásának másik lehetséges módja a Törökországból Bulgárián és Románián, valamint Magyarországon át Nyugat-Európába vezető Nabucco-vezeték, ám ez öt-milliárd eurós befektetést igényel. A harmadik megoldás egy horvátországi cseppfolyósgáz-tároló megépítése lenne. Mindezek a megoldások drágábbak a jelenleginél, ezért áremelkedéshez vezetnek.
A magyar háztartások gázellátása biztonságban van, az orosz–ukrán gázvita magyarországi hatásainak elkerülése érdekében a kormány folyamatosan tárgyal a partnerekkel – igyekezett a gazdasági miniszter megnyugtatni a kedélyeket az elmúlt héten. Kóka János elmondta, a vita az Európába irányuló orosz gázexport legfeljebb 15-20 százalékát befolyásolhatja. Ebben máris tévedett a politikus. A megoldást a miniszter szerint az jelentheti, hogy akadnak olyan ipari létesítmények, amelyek át tudnak állni gázról olajfelhasználásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.