Több mint három évvel ezelőtt, miután a kormánypártok megnyerték a helyi önkormányzati választást, s a szocialista Bóth János elfoglalhatta a polgármesteri széket, a helyi képviselő-testület módosította a saját szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ). Ennek értelmében a képviselők a napirend előtti kérdéseiket csak napirend után tehették fel. – Egy évvel ezelőtt újabb módosítást eszközöltek ki az SZMSZ-ben, így már csak akkor tehettünk fel kérdéseket, ha az rendkívüli és halaszthatatlan ügyet érintett – jegyezte meg Regyep János helyi ellenzéki képviselő. Hozzátette: a kérdés jogosságát persze a helyi kormánypárti többségű képviselő-testület állapította meg.
Az utolsó módosítást tavaly októberben szavazta meg a közgyűlés: ennek értelmében, ha valaki kérdést kíván feltenni, akkor azt az ülést megelőző nap délig írásban kell beadnia, amit elvileg másnap a jegyző olvas fel az ülésen. – A döntés után beadványt nyújtottam be a Pest Megyei Közigazgatási Hivatalhoz (PMKH), mivel a képviselőknek az önkormányzati törvény garantálja a kérdezés jogát – szögezte le Regyep János. A hivatal helyt adott a képviselő beadványának, s törvényességi észrevétellel élt a váci önkormányzat felé. – Sürgősségi indítványt nyújtottam be a decemberi testületi ülésre, hogy szüntessék meg a törvénysértő gyakorlatot, de azt a közgyűlés, csakúgy, mint a jegyző javaslatát, leszavazta – fakadt ki az ellenzéki városatya.
A PMKH vezetője elmondta, a polgármester a törvényességi észrevétel határidejének a meghosszabbítását kérte, s azt ígérte, hogy a közgyűlés a február 23-i ülésen foglalkozik az üggyel. – Ha nem módosítják az SZMSZ-t az önkormányzati törvénynek megfelelően, akkor az Alkotmánybírósághoz fordulok – összegzett Dombóvári Ottó. Kovács Tibor, Vác jegyzője lapunknak csupán annyit mondott, hogy a polgármester azt ígérte a hivatal vezetőjének, február 27-ig választ adnak a törvényességi észrevételre. – Ha azt a képviselő-testület nem fogadja el, akkor a hivatal vezetőjének módjában áll az Alkotmánybírósághoz fordulni – tette hozzá a jegyző.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon