Megnyirbált ellenzéki jogok Vácon

A váci önkormányzat kormánypárti többségű képviselő-testülete októberben törvénysértő módon úgy módosította a saját szervezeti és működési szabályzatát, hogy a képviselők szóban ne kérdezhessenek: se napirend előtt, sem azután, sem az ülést követően.

2006. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint három évvel ezelőtt, miután a kormánypártok megnyerték a helyi önkormányzati választást, s a szocialista Bóth János elfoglalhatta a polgármesteri széket, a helyi képviselő-testület módosította a saját szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ). Ennek értelmében a képviselők a napirend előtti kérdéseiket csak napirend után tehették fel. – Egy évvel ezelőtt újabb módosítást eszközöltek ki az SZMSZ-ben, így már csak akkor tehettünk fel kérdéseket, ha az rendkívüli és halaszthatatlan ügyet érintett – jegyezte meg Regyep János helyi ellenzéki képviselő. Hozzátette: a kérdés jogosságát persze a helyi kormánypárti többségű képviselő-testület állapította meg.
Az utolsó módosítást tavaly októberben szavazta meg a közgyűlés: ennek értelmében, ha valaki kérdést kíván feltenni, akkor azt az ülést megelőző nap délig írásban kell beadnia, amit elvileg másnap a jegyző olvas fel az ülésen. – A döntés után beadványt nyújtottam be a Pest Megyei Közigazgatási Hivatalhoz (PMKH), mivel a képviselőknek az önkormányzati törvény garantálja a kérdezés jogát – szögezte le Regyep János. A hivatal helyt adott a képviselő beadványának, s törvényességi észrevétellel élt a váci önkormányzat felé. – Sürgősségi indítványt nyújtottam be a decemberi testületi ülésre, hogy szüntessék meg a törvénysértő gyakorlatot, de azt a közgyűlés, csakúgy, mint a jegyző javaslatát, leszavazta – fakadt ki az ellenzéki városatya.
A PMKH vezetője elmondta, a polgármester a törvényességi észrevétel határidejének a meghosszabbítását kérte, s azt ígérte, hogy a közgyűlés a február 23-i ülésen foglalkozik az üggyel. – Ha nem módosítják az SZMSZ-t az önkormányzati törvénynek megfelelően, akkor az Alkotmánybírósághoz fordulok – összegzett Dombóvári Ottó. Kovács Tibor, Vác jegyzője lapunknak csupán annyit mondott, hogy a polgármester azt ígérte a hivatal vezetőjének, február 27-ig választ adnak a törvényességi észrevételre. – Ha azt a képviselő-testület nem fogadja el, akkor a hivatal vezetőjének módjában áll az Alkotmánybírósághoz fordulni – tette hozzá a jegyző.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.