Mennyivel nő a gázár?

Éles szóváltás alakult ki a gazdasági miniszter és az ellenzéki képviselők között tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottságának rendkívüli ülésén arról, hogy milyen többletterhet jelent a lakosság számára a kormány által tervezett stratégiai gáztározó megépítése.

2006. 01. 05. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Deák András azt kérte, a miniszter mutassa meg azt a háttértanulmányt, amelyre alapozva állítja, hogy a 150 milliárd forintos beruházást igénylő létesítmény csupán egy forinttal drágítja meg a gáz fogyasztói árát. A fideszes képviselő rendelkezésére álló számítások szerint ugyanis ez a többletteher 5–7 forint lesz. Kóka János bár előbb nem tudta pontosan megmondani, mikor lesznek a bizottság tagjai számára elérhetők a háttérszámítások, s kioktatta a politikust a konstruktív ellenzéki magatartásról, később kijelentette: a háttértanulmányok a bizottság rendelkezésére állnak. (Deák levélben megfogalmazott hasonló tárgyú kérésére a miniszter korábban azt válaszolta, nézze meg a tárca honlapján. Ám ott ma sem található a dokumentum.) A fideszes Lázár Mózes azt nehezményezte, hogy Kóka nem adott választ azokra a kérdésekre, hogy a kormány mikor és mennyivel akarja emelni a földgáz árát, illetve hogy az áremelés milyen kört érint majd.
*
Az új évi földgázellátási minikrízis kapcsán a kormányoldal ünnepelte magát, míg az ellenzékiek felhívták a figyelmet: ahogy a gázszállítások kimaradása, úgy azok helyreállása is a kabinet kompetenciáján kívül álló tényezők hatására történt. Így a kormány öndicsérete nem indokolt.
A viták ellenére Kóka János arra kérte a képviselőket, hogy segítsék elő az eredetileg 2012-re befejezni tervezett stratégiai tároló megépítésének felgyorsítását. Egyetértett Kapolyi László szocialista képviselő javaslatával, hogy kezdjenek tárgyalásokat a Gazprommal és a minap létrehozott orosz–ukrán konzorciummal a tervezett stratégiai gáztározó létesítéséről. Kóka fel is kérte az energetikai nagyvállalkozót, a rendszerváltás előtt ipari minisztert, vesse latba gazdaságdiplomáciai kapcsolatait azért, hogy a nevezett cégek vegyenek részt a tározó építésében. Az ellenzéki felvetést, amely szerint hazánk gázfüggősége tovább nőne, ha a stratégiai készlet kezelését is orosz kézbe tennénk, a miniszter lesöpörte az asztalról.
Kóka János emellett javasolta, hogy a villamosenergia- és földgázpiac teljes liberalizációját a kormány a tervezett 2007 júliusa helyett már jövő év januárjában hajtsa végre. Az ellenzék szerint viszont olyan sok jogszabály-alkotási teendő van a piacnyitásig, hogy az eredeti határidő tartása is nehézségeket okozhat.
Rövid időn belül szó sincs arról, hogy piaci ára legyen a gáznak – igyekezett cáfolni kérdésünkre Kóka János gazdasági miniszter szavait tegnap Göncz Kinga szociális miniszter. Kóka szerdán mondta el a kormányszóvivői tájékoztatón, hogy Göncz tárcájánál már dolgoznak a gázár-kompenzációs rendszer megváltoztatásán, amely szerint csak a rászorulókat kompenzálnák. Azt, hogy Kóka miniszter úr mire gondolt, nem tudom megmondani – tette hozzá Göncz Kinga. Elismerte ugyanakkor, hogy dolgoznak a gázár-támogatási rendszer megváltoztatásán.

Továbbiak a 9. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.