Deák András azt kérte, a miniszter mutassa meg azt a háttértanulmányt, amelyre alapozva állítja, hogy a 150 milliárd forintos beruházást igénylő létesítmény csupán egy forinttal drágítja meg a gáz fogyasztói árát. A fideszes képviselő rendelkezésére álló számítások szerint ugyanis ez a többletteher 5–7 forint lesz. Kóka János bár előbb nem tudta pontosan megmondani, mikor lesznek a bizottság tagjai számára elérhetők a háttérszámítások, s kioktatta a politikust a konstruktív ellenzéki magatartásról, később kijelentette: a háttértanulmányok a bizottság rendelkezésére állnak. (Deák levélben megfogalmazott hasonló tárgyú kérésére a miniszter korábban azt válaszolta, nézze meg a tárca honlapján. Ám ott ma sem található a dokumentum.) A fideszes Lázár Mózes azt nehezményezte, hogy Kóka nem adott választ azokra a kérdésekre, hogy a kormány mikor és mennyivel akarja emelni a földgáz árát, illetve hogy az áremelés milyen kört érint majd.
*
Az új évi földgázellátási minikrízis kapcsán a kormányoldal ünnepelte magát, míg az ellenzékiek felhívták a figyelmet: ahogy a gázszállítások kimaradása, úgy azok helyreállása is a kabinet kompetenciáján kívül álló tényezők hatására történt. Így a kormány öndicsérete nem indokolt.
A viták ellenére Kóka János arra kérte a képviselőket, hogy segítsék elő az eredetileg 2012-re befejezni tervezett stratégiai tároló megépítésének felgyorsítását. Egyetértett Kapolyi László szocialista képviselő javaslatával, hogy kezdjenek tárgyalásokat a Gazprommal és a minap létrehozott orosz–ukrán konzorciummal a tervezett stratégiai gáztározó létesítéséről. Kóka fel is kérte az energetikai nagyvállalkozót, a rendszerváltás előtt ipari minisztert, vesse latba gazdaságdiplomáciai kapcsolatait azért, hogy a nevezett cégek vegyenek részt a tározó építésében. Az ellenzéki felvetést, amely szerint hazánk gázfüggősége tovább nőne, ha a stratégiai készlet kezelését is orosz kézbe tennénk, a miniszter lesöpörte az asztalról.
Kóka János emellett javasolta, hogy a villamosenergia- és földgázpiac teljes liberalizációját a kormány a tervezett 2007 júliusa helyett már jövő év januárjában hajtsa végre. Az ellenzék szerint viszont olyan sok jogszabály-alkotási teendő van a piacnyitásig, hogy az eredeti határidő tartása is nehézségeket okozhat.
Rövid időn belül szó sincs arról, hogy piaci ára legyen a gáznak – igyekezett cáfolni kérdésünkre Kóka János gazdasági miniszter szavait tegnap Göncz Kinga szociális miniszter. Kóka szerdán mondta el a kormányszóvivői tájékoztatón, hogy Göncz tárcájánál már dolgoznak a gázár-kompenzációs rendszer megváltoztatásán, amely szerint csak a rászorulókat kompenzálnák. Azt, hogy Kóka miniszter úr mire gondolt, nem tudom megmondani – tette hozzá Göncz Kinga. Elismerte ugyanakkor, hogy dolgoznak a gázár-támogatási rendszer megváltoztatásán.
Továbbiak a 9. oldalon
Itt vannak Orbán Viktor legújabb bejelentései - élőben a rádióinterjú