Már ma is elrendelhetik a legnagyobb, az óránként 2500 köbméternél több földgázt fogyasztó ipari, illetve mezőgazdasági termelők felhasználásának korlátozását – mondta el lapunknak Ferencz I. Szabolcs, a Mol-csoport kommunikációs igazgatója. Lapzártánkkor ugyanis még nem lehetett tudni, hogy átmeneti nyomáscsökkenésről van-e szó, vagy tartósan fennmarad az a helyzet, hogy az Oroszországból Ukrajnán keresztül érkező gázvezetékek 25 százalékkal kevesebb gázt szállítanak hazánkba, mint a szerződésben előírt mennyiség. A Mol szakembere azt sem tudta megmondani, hogy az orosz partner döntése vagy az ukrán fél tevékenysége nyomán érkezik kevesebb gáz hazánkba. A Gazprom bejelentette, Ukrajna veszi el jogellenesen a nyugati országokba, köztük hazánkba érkező földgázt.
Újév reggelén – miután a szomszéd ország elutasította a drasztikus áremelési követelést – a Gazprom elzárta a gázcsapokat. Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, a drágulásban legfeljebb 80 dollárt tart elfogadhatónak 2006-ban, még az „európai árképzés” Ukrajnára alkalmazott módszerével is. A Gazprom csaknem ötszörös árat, 230 dollárt követel. Ukrán részről tegnap délután már megerősítették, csökken a gáznyomás az ország vezetékrendszerében, hozzátéve, a fogyasztókat egyelőre mindez nem érinti.
*
A Gazprom kénytelen leállítani a szállításokat, miután ukrán partnere, a Naftogaz hivatalosan elutasította utolsó ajánlatát – közölte Szergej Kuprjanov, a Gazprom szóvivője, hangsúlyozva, hogy az Európába (így Magyarországra is) szánt tranzitgáz teljes mennyiségben áramlik tovább másik három vezetéken. Kuprjanov súlyos vádakkal illette a kijevi vezetőséget. „Kezdettől fogva arra álltak rá, hogy január 1-jétől megkezdjék a gáz jogellenes vételezését, pontosabban az ellopását az európai fogyasztóktól” – mondta a szóvivő, aki nem rejtette véka alá a csapelzárás politikai hátterét.
Az ukrán elnök – már az új helyzetre készülve – rendeletet adott ki az energiaszektor működésének javítása érdekében, így több programot irányzott elő az energiafogyasztás csökkentésére is. Juscsenko egyébként Vitalij Hajdukot nevezte ki az energiaügyi kérdéseket felügyelő miniszterelnök-helyettesi tisztségbe. Mint egy interjúban hangsúlyozta, Hajduk feladata lesz, hogy Ukrajna négy év alatt függetlenné váljék az energiaellátás terén.
A fejlemények ismeretében a Nyugat-Európába irányuló gázszállítások garantálását kérte levélben négy EU-tagország Moszkvától és Kijevtől. Az osztrák gazdasági minisztérium Bécsben ismertette azt a közös levelet, amelyet Martin Bartenstein osztrák szakminiszter kezdeményezésére Ausztria, Németország, Franciaország és Olaszország energiaügyi miniszterei küldtek az orosz és az ukrán energiaügyi miniszternek. A négy ország Ukrajnán keresztül vásárol orosz földgázt, amelyet Ausztriában elágaztatott vezetékeken juttatnak tovább.
Közben a Naftogaz közlése szerint az európai országoknak szánt gáz mennyiségét is csökkentette a Gazprom, amely állítja, hogy csakis a Kijevet megillető mennyiséggel csökkentette az ukrajnai vezetékrendszerbe pumpált gázt. Az orosz monopólium szóvivője megismételte, hogy az európai exportmennyiséget hiánytalanul szállítják Ukrajna felé, és hozzátette: estére már ki lehet mutatni az Ukrajna és a vele szomszédos EU-tagok, köztük Magyarország határán lévő mérőállomásokon, hogy a Naftogaz megcsapolja-e tranzitgázt. A Gazprom korábban közölte, ez esetben a stockholmi kereskedelmi kamara döntőbíróságához fordul, miközben föld alatti tárolóiból és más utakon teljesíti szállítási kötelezettségeit európai vevőivel szemben.
Európában energiaválság következhet be amiatt, hogy a Gazprom orosz leállította az Ukrajnának szánt szállításait, vélik londoni elemzők. Az Európai Unió illetékesei január 4-én vitatják meg a kialakult helyzetet.
Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy Európa földgázszükségletének egynegyedét Oroszországból szerzi be, többségét az Ukrajnán át haladó vezetéken keresztül, de elképzelhető, hogy Ukrajna továbbra is megcsapolja a vezetéket, s így kevesebb gáz juthat Európába. Iparági források szerint Európa-szerte készenlétben állnak a tárolók üzemeltetői, hogy az ellátás zavartalan biztosítása céljából megnyissák a tartalékokat, illetve más forrásból – például Norvégiától, Hollandiától – több földgázt vegyenek. Teszik ezt mindezt annak ellenére, hogy a Gazprom ígéretet tett, nem lesznek fennakadások a szállításban. Mindamellett az Ukrajnába irányuló orosz gázszállítások leállítása mindenképpen feszültséget okozhat Európában, arról nem beszélve, hogy tovább emelkedhetnek az árak, amelyek már most is csúcson vannak az olaj drágulásával összhangban.
Honnan jön a pénz? Így hazudozik Magyar Péter a külföldi támogatásairól