Munkaügyi adatok visszatartását kérték

2006. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly november 16-án kelt és a munkaügyi központoknak címzett levelében a helyes adatközlés lényegére hívta fel a figyelmet Héthy Lajos, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium azóta nyugalmazott közigazgatási államtitkára. A köztisztviselő, a levél tanúsága szerint, arra buzdította a megyei munkaügyi központokat, hogy a jövőben a regisztrált munkanélküliségi rátát ne közöljék, mert az adat módszertanilag aggályos, ellenben fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a térségben hány betöltetlen állás van, és indultak-e új beruházások.
A küldeményt Kiss Gábor, a minisztérium sajtó-, kommunikációs és informatikai főosztályának vezetője egy rövidebb bevezető levélben kommentálta. „Héthy Lajos államtitkár úr körlevele nyomán ezúton pontosítjuk annak időpontját, hogy mikor adhatók ki a havi munkaerő-piaci adatok. A jövőben minden hónapban, amint megjelenik az MTI-ben a hír a KSH munkanélküliséggel kapcsolatos adatairól, ezt azonnal továbbítja a minisztérium sajtóosztálya. Ez lesz az a levél, amelynek küldési időpontjától kezdve kommunikálhatók a havi megyei munkaerő-piaci adatok” – áll a bevezetőben.
*
Az államtitkár levelében megjegyezte, a munkaerő-piaci folyamatokat átlátni és megérteni sokszor még a szakemberek számára sem könnyű feladat, de számít a munkaügyi központok segítségére, hogy az érdeklődők minél hitelesebben megismerjék a tendenciákat. Az államtitkár javaslatot is tett a jövőbeni közlés módjára. – Egyáltalán nem javasoljuk a regisztrált munkanélküliségi ráta közlését, mert az adat módszertanilag aggályos, nehezen értelmezhető, összehasonlításra alkalmatlan, s ezért félrevezető. Ismertessék meg ugyanakkor a közvéleményt a szélesebb összefüggésekkel. Így azzal, hány betöltetlen állás van a térségben, indultak-e új beruházások, s azok hány ember foglalkoztatását teszik majd lehetővé, (…) hogyan reagálunk a felvetődő problémákra, milyen (új) támogatásaink, programjaink vannak – áll a levélben.
Az ajánlás nem kötelező, a megyei munkaügyi központok önállóan kommunikálják adataikat – állították megkeresésünkre a munkaügyi tárcánál. Itt azzal indokolták a kérést, hogy a megyei központok és a KSH adatai a különböző módszertani alkalmazások miatt nem fedik egymást. A központok például az inaktív munkavállalókat is regisztrált munkanélküliként tartják nyilván, a KSH viszont csak az aktív álláskeresőket veszi ide. A tárca szerint a munkanélküliségi ráta önmagában való közlése nem ad valós képet a foglalkoztatottság helyzetéről. Összességében és egyszerű megfogalmazásban ugyanakkor elismerték: a munkanélküliségi ráta a munkaügyi központok adatai szerint magasabbak, mint amit a KSH adatai mutatnak.
Lapunk megkereste a Veszprém Megyei Munkaügyi Központot, a levél címzettjeinek egyikét. Bár az igazgató szabadságon volt, Horvát Andrásné gazdasági elnökhelyettestől megtudtuk: abból következően, hogy a központok felettes felügyeleti szerve a minisztérium, a szakmai utasításokat országos szinten kell követni. Ennek megfelelően Veszprémben is a meghatározott időpontban tartják a munkaügyi helyzetről szóló tájékoztatókat.
Balsai István, az országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottságának fideszes elnöke megjegyezte, Héthy Lajos közigazgatási államtitkár az említett levél tanulsága szerint egyértelműen politikai szerepet vállalt, s ezzel elkövette a legnagyobb hibát, amit köztisztviselőként elkövethetett, politikai céljainak érdekében felhasználta az alárendeltjeit – szögezte le az ellenzéki politikus. Hozzátette: Héthy Lajos jutalma nem maradt el: nyugdíjazták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.