Angela Merkel német kancellár és Kim Hjun-csong kínai alelnök tartja a nyitóbeszédet, de ott lesz Kofi Annan ENSZ-főtitkár is. A tanácskozáson kiemelt szerepet kap India és Kína gazdasági felemelkedése, továbbá a szekcióüléseken valószínűleg szóba kerülnek majd a magas olajárak és az orosz „gázfüggőség” is. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) pedig a fórumtól várja a tavaly kétes eredménnyel lezárt hongkongi világkereskedelmi tárgyalások továbblendítését.
A magyar kormány azonban nem megy Svájcba. Ez érthetetlen, mivel az eltelt időszakban az állam pénzügyi problémái miatt számos kritika ért bennünket az üzleti világból. A tanácskozássorozat kiváló helyszíne annak, hogy hazánk vezetői lehűtsék a piacokat. Erre lenne is mód: például az amerikai Forbes százas listáján szereplő cégvezetők közül hetven személyesen az alpesi köztársaságba utazik.
*
Az évente egyszer Svájcban megrendezésre kerülő Világgazdasági Fórum tehát egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy befolyásos üzletemberek különösebb protokoll-előkészületek nélkül találkozzanak egymással és a fórumon részt vevő politikusokkal, így első kézből tájékozódjanak a világot alakító folyamatokról.
Azt, hogy a magyar kormány képviseletében az idén sem lesz résztvevője a davosi Világgazdasági Fórumnak, a kormányszóvivő korábban azzal indokolta: a svájci tanácskozássorozat alatt, várhatóan holnap rendezik meg a magyar–horvát közös kormányülést, amely „felülírja” a magyar kormánytagok minden más esetleges programját.
Egyébként kormányszinten a davosi fórumon évek óta nem vettek részt magyarok, szemben a kilencvenes évekkel, amikor nemcsak kormánytagok, hanem a jegybank vezetői is rendszeres résztvevők voltak. Ugyanakkor kormányfőként egyedül Orbán Viktor járt a globális üzleti összejövetelen még 2000-ben.
Bár a globalizációellenes tüntetők az idén nem akarják megrohamozni a várost, a nyugati internetes portálok beszámolói szerint a svájci hatóságok 8,5 millió frankot tettek félre a fórum biztosításának költségeire.
Járóka a vezetőségben. A Világgazdasági Fórum egyik társszervezeteként működő A Világ Fiatal Vezetőinek Fóruma (The Forum of Young Global Leaders) Genfben bejelentette, hogy Járóka Líviát, az Európai Parlament Fidesz által delegált néppárti képviselőjét a világ fiatal vezetői közé nevezte ki. Járóka Líviát 44 másik európai személy között választották ki erre a feladatra, amivel a képviselőnő egy olyan közösség tagjává vált, amelynek soraiban jelenleg 410 vezető dolgozik a világ minden részéről.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten