Öt felszámoló sem volt elég az újraélesztéshez

Bő fél év alatt immár másodszor igyekeznek 400 millió forintért túladni a felszámolási eljárás alatt álló kecskeméti Euro Möbel Line Bútorgyártó (EML) Kft. menekülési áron is 920 milliós vagyonán. A pályázati eljárás eredményét annak ellenére kihirdethetik, hogy a felszámolócég több munkatársa ellen büntetőeljárás folyik – éppen a felszámolási eljárás alatt álló EML Kft.-nek okozott kár miatt.

2006. 01. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idézet a Cégközlöny január 5-i számából: „A D. L. K. Rt. mint az EML Kft. fa (felszámolás alatt – a szerk.) kijelölt felszámolója nyilvános pályázat útján kívánja értékesíteni az adós gazdálkodó szervezet vagyonát az alábbi eszközcsoportok szerinti bontásban: Kecskemét belterületi 4,6 hektáros iparterület, rajta irodaépülettel, műhelyekkel, termelő gépekkel és berendezésekkel: 380 millió forint plusz áfa. Visegrád–Lepence belterületi üdülőtelek 5 millió forint plusz áfa. Gépjárművek 15 millió forint plusz áfa. A pályázaton való részvétel feltétele a pályázati határidőn belül a bánatpénz befizetése és a bizonylat csatolása a pályázathoz.”
A másolatot egy szomorú ember juttatta el szerkesztőségünkbe: a felszámolás alatt álló társaság ügyvezetője, Borbély József, aki 2005. június 22-i cikkünk (Torkos Matild: Bútorgyárat tessék, akciós áron) tanúsága szerint is mindent megtett azért, hogy a külső segédlettel tönkrement, volt dolgozóinak százmilliónyi bérrel adós bútorgyártót kiragadja a felszámoló karmaiból. Ha a meghirdetett feltételekkel verik dobra az EML Kft. vagyonát, szinte semmi nem jut a dolgozóknak és különösen nem a befektető tulajdonosnak.
A felszámolás útján történő kiárusítás hazai gyakorlatát ismerve ugyanis borítékolni lehet, hogy a meghirdetett ár felét sem éri majd el az eladási ár. Borbély József szerint azért, mert – hangsúlyozva, hogy nem a konkrét esetre vonatkoznak szavai – a felszámolónak csak papíron érdeke a minél magasabb, a reális értékhez közelítő értékesítés. Valójában a vevő és az eladó zárt ajtók mögött állapodnak meg, és az eredmény: a reális ár töredékéért köttetik meg az üzlet.
Borbély szerint százmilliót csak a gépek, berendezések árából be lehetne szedni. Maga a terület alkalmas lenne akár bevásárlóközpontnak, logisztikai bázisnak is. És végül egy tőkeerős szakmai befektető kezében rövid úton nyereségesen termelő bútorgyár is működhetne a kecskeméti ipartelep közel öthektáros telkén. Hatalmas pénzeket fognak keresni azok, akik részt kapnak a terület továbbértékesítésében – vélekedett az ügyvezető.
Az Euro Möbel Line Bútoripari Kft. a csődbe ment Glória Bútoripari Rt. felszámolási eljárásban 2001-ben kivásárolt üzemét működtette tovább. A hányatott sorsú bútorgyár hajdan – a rendszerváltozás előtt – asztalosipari szövetkezetként, majd a Szék- és Kárpitos Ipari Vállalat üzemeként ezer embernek adott munkát. A kilencvenes évek végén privatizálták, ekkor már csak kétszázan dolgoztak az üzemben. A kormányváltás előtt úgy látszott, az egyik állami bank fejlesztési hitelével sikerül talpra állítani és felfelé ívelő pályára hozni a bútorgyárat. A bank azonban viszszavonta korábbi ajánlatát, és ezzel a tönk szélére került a cég. A fizetésképtelenné vált EML Kft. felszámolását 2003. március 10-én rendelte el a bíróság, a cég felszámolójának egy piacvezető budapesti felszámolócéget jelölt ki. Az első felszámolóbiztos a termelés folytatása mellett döntött, ám alig három hónapig végezhette munkáját. 2003 májusában jött utódja, de az ő mandátuma sem tartott három hónapnál tovább. A harmadik felszámoló 2003 augusztusában látott munkához, és az adós EML Kft. régi menedzsmentjével együttműködve kidolgozta a termelés folytatásához szükséges üzleti tervet, meghatározta az ehhez szükséges finanszírozási igényt, amelynek megvalósítását a budapesti felszámolócégtől várták. Borbély József, az EML Kft. volt ügyvezető igazgatója szerint a szükséges hitel megszerzésére reális esély lett volna, hiszen a működő, folyamatosan termelő, megrendelésekkel rendelkező bútorgyártó cég több mint egymilliárd forintos vagyont tudott volna a hitel mögé állítani. Végül a harmadik felszámoló is dolgavégezetlenül adta vissza megbízatását.
A negyedik felszámoló 2004 májusában látott munkához. Ő is stratégia nélkül folytatta a bútorgyártást, és termelte tovább a veszteséget. 2004 júliusában a bíróság öszszeférhetetlenségre hivatkozva nem jogerős ítéletével felmentette az EML Kft. feladata alól a budapesti felszámolócéget. A per miatt a bizalom megrendült a felszámolócég és az adós cég tulajdonosa között, aminek az lett az eredménye, hogy a reorganizációs terv a megromlott viszony miatt köddé vált, helyébe a cég eltakarítása, a teljes felszámolás célja lépett. A számára kedvező bírósági döntés után a felszámolóbiztos azonnal elbocsátott hatvan bútoripari szakmunkást, majd a maradék tizenkét fős létszámot is öt főre csökkentette. A bútorgyár sorsa ezzel megpecsételődött.
A felszámoló 2004. július végén potom 380 millió forintért hirdette meg eladásra a cég vagyonát, annak ellenére, hogy nem sokkal korábban a cégbíróságon keresztül arról kapott tájékoztatást, hogy a cég vagyona másfél milliárd forintot ér. Ez az értékesítési kísérlet eredménytelenül zárult – legalábbis a felszámolócég szempontjából.
A negyedik felszámoló is szedte a sátorfáját, és 2005 márciusában ismét új, immár az ötödik felszámolóbiztos próbált szerencsét a kecskeméti bútorgyárban. A felszámolóbiztos első lépései egyikeként megkezdte a cég telephelyén csupán tárolt, de idegen tulajdonban álló bútorok eladását, majd elbocsátotta a maradék öt dolgozót is, aki segíthette volna őt a cég értékesíthető vagyonának számbavételében. Pályáztatás nélkül adta el darabonként tízezer forintért a cég számítógépeit.
Az adós cég volt ügyvezetője a tulajdonos nevében büntetőfeljelentéssel honorálta az ötödik felszámolóbiztos tevékenységét, őt hűtlen kezeléssel, sikkasztással és fedezetelvonással vádolta meg.
A korábban másfél milliárd forintra becsült cég termelőüzemét tavaly áprilisban 380 millió forintért hirdették meg, és van rá esély, hogy a felszámolási eljárást a lapunkban tavaly júniusban megjelent cikk miatt függesztették fel. A bírósági adok-kapok után azonban most ismét lehetőséget kapott a felszámolócég az EML vagyonának eladására. Ha nem jön közbe újabb „rendkívüli esemény”, félő, valós értékének tizedéért kótyavetyélik el az egykori bútorgyárat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.