Az elmúlt esztendőben, kora őszszel az érintett önkormányzatok – Biatorbágy kivételével – minden előzetes hatástanulmány, pályáztatás nélkül „szakmai befektetőnek”, konkrétan a Veolia–FCSM konzorciumnak az Érd és Térsége Vízközmű Kft.-be való bevonása mellett döntöttek. – A szerződéstervezetről több szakértői vélemény is megállapította, hogy az teljesen egyoldalú, és az önkormányzatok és a lakosság érdekeit súlyosan sérti. Ennek ellenére az önkormányzatok 2005. október 20-ig nyélbe kívánták ütni a szerződést Keller László MSZP-s országgyűlési képviselő hathatós támogatásával. A volt közpénzügyi államtitkár állította, a befektetői ajánlat nem tartozik közbeszerzés alá, mert az üzletrészt csak zártan lehet értékesíteni, nyilvánosan nem lehet meghirdetni. Keller László személyesen járta végig az önkormányzatokat a Veolia-megoldást szorgalmazva – szögezte le Csenger-Zalán Zsolt, a Fidesz választókerületi elnöke. Végül a települések önkormányzatai, a nagyobb botrányt elkerülendő, visszavonták törvénytelen döntésüket.
Ezt követően egyfordulós, nyílt versenytárgyalás kiírása mellett döntöttek, ahol az eddig 1,1 milliárdot ajánló Veolia–FCSM megemelte az ajánlatát 1,4 milliárdra, ami 300 millióval több, mint amennyiért a Fidesz tiltakozása nélkül már eladatták volna az üzletrészt. – A kiírás komolytalanságát jelzi, hogy a meghirdetés és a beadási határidő között mindössze 15 nap volt, mégis négy pályázat érkezett, amelyet az érintettek öt nap alatt szándékoztak kiértékelni. A pályázatok bontása során szabálytalanságok sorozata történt, aminek hatására az egyik ajánlattevő bírósághoz is fordult, a per jelenleg is zajlik. Emiatt a sürgős privatizációt támogató polgármesterek ismét meghátráltak, ezek után érvénytelenné nyilvánították a pályázatot, és zárt versenytárgyalást írtak ki – értékelt az ellenzéki politikus. Az ügy érdekessége, hogy erre ezúttal csak két céget hívtak meg: a már ismert Veolia–FCSM-et és a Fővárosi Vízművek Rt.-t. A zárt versenytárgyalást szerdán kiértékelték, és a polgármesterek a Fővárosi Vízművek Rt.-t váratlanul kizárták jelenleg még ismeretlen okból, immár sokadszorra a Veolia–FCSM konzorciumot hozva ki győztesnek.
– Törökbálinton, Tárnokon, Pusztazámoron népszavazási kezdeményezés zajlik az ügyben, amelyet az MSZP helyi potentátjai több ízben megtámadtak, ennek ellenére január 6-án a hitelesített aláíróívet Törökbálint jegyzője részünkre kiadta, az aláírások gyűjtését megkezdtük. Ez várható Tárnok és Pusztazámor esetében is – árulta el a választókerületi elnök.
A politikus megjegyezte, érdekes egybeesés, hogy Törökbálint önkormányzata Keller állítólagos segítségével 220 millió forint állami támogatást nyert pályázaton az ivóvízrendszer nyomásövezetekre bontására. – A vezetékeket alig fektették le a földben, de az állami tőkéből létrejött ivóvízrendszer üzemeltetési jogát azonnal privatizálni szándékozzák Keller hathatós támogatásával. Értelmezhető ez egy magáncég burkolt állami támogatásaként? – tette fel a kérdést Csenger-Zalán Zsolt.
További kérdések merültek fel tegnap a Fidesz a témában megtartott sajtótájékoztatóján. Révész Máriusz, a párt szóvivője arra kereste a választ, mi lehet az oka annak, hogy Keller László ennyire lobbizik a Veolia–FCSM érdekében. – Talán nincs minden rokonának megfelelő állása? – fogalmazott Révész Máriusz. A Fidesz szóvivője megjegyezte, családi, egyéni érdekeket nem helyezhetnek 100 ezer ember érdeke elé.
Keller László tegnapi közleményében kifejtette, a Fidesz csak akkor nem ellenezné a privatizációt, ha az ő holdudvara lenne a haszonélvező, most ellenzi, mert így minden, a szolgáltatást igénybe vevő nyerhet. – Az Érd és Térsége Vízközmű Kft. tulajdonátrendezéséről a hét érintett település képviselő-testülete döntött, nem pedig a szocialisták. Valótlan az a nyilatkozata a választókerületi elnöknek, hogy a helyi lakosok kifejezetten ellenzik a privatizációt – tette hozzá a politikus.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok