Havas Henrik, a Horn-kormány egykori kormányszóvivőjének médiaiskolája után a baloldali vezetésű Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) sem fogadta el Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman kezdeményezését. Az intézmény nem szünteti meg a jogtalan tandíjszedést, és az eddig befolyt összeget sem fizeti vissza hallgatóinak. Roóz József, az iskola rektora továbbra is jogszerűnek tartja a pénzszedést, és jövőre is négy olyan szakot indít, amelyre az ombudsmani állásfoglalás szerint törvénytelenül kérnek tandíjat. A rektor azt állítja, jelenleg elégtelen a kérdés jogi szabályozása, de az idén márciusban hatályba lépő új felsőoktatási törvény már orvosolja a problémát. Hozzáteszi: a hallgató kérheti, hogy az idegen nyelvi képzésről helyezzék át az ingyenes magyar nyelvű kurzusra. A kérelmet a tanulmányi bizottság bírálja el.
Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman szerint a BGF pénzszedése az új jogszabállyal sem magyarázható. A törvény csak a magyar nyelvű képzések esetében teszi lehetővé, hogy az idegen nyelvű órákért pénzt szedjenek, és a hallgató csak akkor fizet, ha igénybe akarja venni a szolgáltatást. A BGF ezzel szemben idegen nyelvi képzésen kért pénzt magáért a kurzusért, ráadásul a díj megfizetése kötelező. Az ombudsman szerint a tanulmányi bizottság döntése sem orvosolhatja a problémát, hiszen ebben az esetben sem a hallgatón múlik, hogy a jövőben is fizetnie kell-e vagy sem. Aáry-Tamás továbbra is fenntartja jogszerűtlenségre vonatkozó álláspontját, ugyanakkor állásfoglalásában leszögezte, hogy hatásköre eddig terjed. A biztos az elégedetlen diákoknak bírósági eljárás megindítását javasolja.
Ismert: a BGF-ről december elején derült ki, hogy jogtalanul szed pénzt diákjaitól. A biztoshoz forduló, államilag finanszírozott hallgatók azt sérelmezték, hogy félévente 150 ezer forintot kell fizetniük az idegen nyelvi képzésért. Aáry-Tamás szerint a BGF érintett szakjain az idegen nyelvi képzés nem többletszolgáltatás, hanem a félév elvégzésének elengedhetetlen feltétele, ezért kezdeményezte, hogy az iskola fizesse vissza a jogtalanul beszedett pénzt, a jogszerűtlen gyakorlatot pedig szüntesse meg.
A BGF vezetésében egyébként több, a baloldalhoz közel álló ember is van. A rektor 2002-ben az MSZP és az SZDSZ közös állami számvevőszéki alelnökjelöltje volt, a főiskola szenátusának tagja pedig Tamás Ervin, a Népszabadság főszerkesztő-helyettese.
Ismert: az ombudsman eddig négy iskolát marasztalt el jogtalan tandíjszedés miatt, ám a három választ adó intézmény közül eddig egyik sem fizetette vissza hallgatóinak a pénzt. Igaz, a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája megszüntette a gyakorlatot, és a Szegedi Tudományegyetem is tett néhány lépést a helyzet megoldására. Az utolsóként felszólított Kodolányi János Főiskola még nem válaszolt a kezdeményezésre.
Kiderült, hogyan történt a kettős tehervonat-baleset Komáromnál