Újabb remény a daganatos betegségben szenvedőknek

Debrecen-díjjal tüntette ki nemrégiben Thomas Valdmann professzort, a molekuláris biológia egyik nemzetközi szaktekintélyét a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC). A tízezer eurós pénzjutalommal járó díjat a magyar származású amerikai tudós az immunbetegségek (fertőzések, daganatok) gyógyításában elért kiemelkedő eredményei elismeréseként kapta. A professzor évtizedek óta dolgozik együtt a debreceniekkel, s nemrégiben közel jutottak egy olyan hatóanyag kifejlesztéséhez, aminek segítségével elpusztíthatók a szervezetben keletkező rákos sejtek.

2006. 01. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kutatásai során Valdmann professzor gyümölcsöző együttműködést épített ki több nemzetközi hírű egyetemmel, így a debreceniekkel is. Több mint két évtizede szoros kapcsolatot tart az orvostudományi egyetem biofizikai és sejtbiológiai intézetével. A díj ennek a folyamatos közös munkának a megbecsülését is jelenti – hangsúlyozta Fésüs László, a DEOEC elnöke, a díj átadásakor. A Debrecen-díjat nemzetközileg elismert tudósok kapják innovatív orvosbiológiai kutatásaikért. A 2004-es díjazott Sir Philip Cohen brit kutató volt, aki eredményeire alapozva létrehozta az élettudományi kutatásokra épülő biotechnológiai ipart Dundee-ban, s akinek erőfeszítései nyomán ez az iparág ma már 16 százalékkal részesedik a gazdag skót város gazdaságából. Hasonlóan nagy jelentőségű teljesítmények sorát mutathatja fel Valdmann professzor is, aki a korábban igen rövid életkilátásokkal kecsegtető felnőttkori fehérvérűség felszámolásában ért el kiváló eredményeket.
– A halálozási statisztikákban néhány éve még jelentős számot képviselő T-sejtes leukémia visszaszorítása óriási eredmény, hiszen a korábban gyógyíthatatlan betegség Valdmann professzor molekulája segítségével azóta igen jó eséllyel kezelhető. Ez a típusú fehérvérűség e kezelés nélkül az esetek túlnyomó többségében fél éven belül halállal végződött, így a gyógyszer megtalálása bátran tekinthető tudományos mérföldkőnek – értékeli Thomas Valdmann felfedezését Damjanovich Sándor, a DEOEC biofizika-professzora, aki maga is hasonló területen dolgozik, bár nem a biokémia, hanem a biofizika eszközeivel vizsgálja ugyanazokat a jelenségeket. – A sejtek immunreakcióját eredményesen befolyásoló molekula megtalálása azt bizonyítja: a tudomány jó úton jár, amikor ebből a megközelítésből próbálja megérteni és gyógyítani a daganatos betegségeket – fűzi még hozzá, megjegyezve, hogy intézetük úgy vesz részt a Valdmann-féle kutatásokban, hogy a sejtfelszín fizikai reakcióit elemzik az adott molekula jelenlétében.
Amint azt Valdmann professzortól a díjátadást követően megtudtuk, a felfedezése lényege, hogy sikerült azonosítania egy interleukin–2 receptor névre keresztelt molekulát, ami a nyugalomban lévő immunsejtek felszínén található kis mennyiségben. Szerepe viszont annál nagyobb, mert a sejtek szaporodásához, aktív működéséhez nélkülözhetetlen. Az amerikai profeszszor megfigyelte, hogy az interleukin–2 receptorból T-sejtes leukémia esetén óriási mennyiség van az immunsejtek felszínén. Sikerült előállítania egy olyan molekulát, ami a fehérvérsejtek kóros szaporodását előidéző receptort hatástalanítja. Az anti-Tac monoklonális antitest néven ismertté vált molekula azóta már gyógyszerhatóanyagként forgalomban van, és segítségével hat–tizenkétszeresükre nőttek a T-sejtes leukémiában megbetegedett emberek életkilátásai. Ami ugyan nem teljes gyógyulás, ám a korábbiakhoz képest mégis óriási eredmény. A Valdmann-féle tudományos szenzáció felhasználása azonban nem állt meg az elsősorban az amerikai és ázsiai, kisebb mértékben pedig az európai felnőtt lakosság körében pusztító T-sejtes leukémia kezelésénél. Mivel a professzor által előállított antitest-molekula képes az immunsejtek felismerésére, arra is alkalmas, hogy vivőanyagként más vegyületeket is eljuttasson hozzájuk. Így segítségével jól kezelhető az autoimmun szemgyulladás és az ugyancsak autoimmun eredetű szklerózis multiplex, de eredményesen alkalmazható a szervátültetést követően gyakran bekövetkező szervkilökődés megakadályozására is. Thomas Valdmann azt mondja, a nagy horderejű felismerések ellenére az immunreakciók tanulmányozása során még mindig számtalan meglepetés érheti a kutatót. Ilyen volt számára az is, amikor egy a T-sejtes leukémia gyógyításához kulcsot adó interleukin-receptorhoz hasonló molekulát sikerült nemrégiben azonosítania. Ennek jelentősége, hogy segíti az immunválaszban részt vevő sejtek továbbélését, memóriasejtté való átalakulását, illetve gátolja pusztulásukat. A professzor úgy értékeli, ez a molekula egy kevésbé hatékony oltóanyaggal kombinálva hosszan tartó immunitást alakíthat ki különféle fertőzéses, illetve autoimmun betegségekkel szemben. A professzor tudományos hipotézise szerint – melynek bizonyításában a debreceni kutatók is részt vesznek – az új molekula alapja lehet egy olyan gyógyszernek is, melynek segítségével a szervezetben keletkező daganatos sejtek elpusztíthatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.