Elfogadhatatlannak tartom, hogy egy érdekvédő testület egyértelműen az egyik politikai erő mellé álljon, és tagjait különféle eszközökkel az adott oldalra terelje – mondta lapunknak Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke a másik érdekvédő testület, a PSZ legújabb akciójára utalva. Korábban megírtuk: ötezer egy hónapos, ingyenes Népszabadság-előfizetést sorsolt ki a PSZ tagjai között a szervezet tagkártyáit működtető Magyar Kamarákért Szövetség. A PSZ azt állítja, hogy nincs köze a megrendeléshez, de a szervezet alelnöke a tagoknak küldött körlevelében arra buzdította a pedagógusokat, hogy az ajándék előfizetés letelte után rendeljék meg a lapot. A szakszervezeti levél szerint tárgyalnak arról, hogy a tagok olcsóbban juthassanak a laphoz. A Makasz a Népszavára is kedvezményes előfizetést kínál, ám listáján jobboldalinak tartott lap még mutatóban sem szerepel.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke megjegyezte: a vezetése alatt álló szerveződés tagjai is rendelkeznek kedvezményekre jogosító tagkártyával, de a pártsemlegesség elve miatt politikai napilapokat nem vettek fel az olcsóbban vásárolható termékek listájára. A kedvezmények csak olyan szolgáltatásokra terjednek ki, amelyek megkönnyítik a tanárok életét. A PDSZ tagjai olcsóbban vásárolhatnak üzemanyagot, kevesebbért telefonálhatnak, kedvezményesen üdülhetnek, és engedményesen vásárolhatnak bizonyos technikai eszközöket, műszaki cikkeket. Térítésmentesen köthetnek élet- és baleset-biztosítást, valamint kedvezményes banki szolgáltatásokat vehetnek igénybe a tagok.
Kerpen szerint ugyanakkor a kedvezmények csak kiegészíthetik a szakszervezeti szolgáltatást, hiszen a szervezet alapvető feladata az, hogy jogsértések esetén térítésmentesen biztosítsa a munkavállaló jogi képviseletét, valamint felkészítse a dolgozókat érdekeik védelmére. Az utóbbi időben egyre többször van szükség jogsegélyre, hiszen folyamatosan növekszik az iskolabezárások száma.
Alkotmánybírósághoz fordulnak. A PDSZ már elkészítette alkotmánybírósági beadványát, amit várhatóan jövő héten juttat el a testülethez. A szervezet szerint az alaptörvénnyel ellentétes az a múlt év végén született törvénymódosítás, amely lehetővé teszi, hogy egyik évről a másikra csökkenjen az oktatás állami támogatása. Különösen sérelmezik, hogy az állami normatívákat naptári évenként határozzák meg, így akár a tanév közben is csökkenhet az iskola támogatása. Kerpen szerint ez történt az idén is, hiszen január 1-jétől 25 milliárd forintot vontak ki a közoktatásból.