Vízválasztó tengerszem

Rejtőzködő Magyarország

2006. 01. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megsemmisítő élmény a januári Csorba-tó, ha a gyanútlan hegymászó a Menguszfalvi-, a Mlinica- vagy a Furkota-völgy gránitamfiteátrumából ereszkedik alá a régi-új üdülőtelepre. Méteres hó itt is, ott is, a fagyott Tátra ijesztően szép látképe fönt is, lent is, de nincs az a csöndtulajdon, amelyet ne foszlatna szét percek alatt a jeges utcákon csoszogó, taszigálódó, harsány embertömeg. Oroszok. Alpesi divatbemutatót tartanak. Prémes kucsmák, drága sífelszerelések, aranyfogak és lélekveszejtő bőrkabátok licitje ez, a legalpáribb modorral és tolakodási ösztönnel párosulva. A Csorba-tóhoz látogató újgazdag orosz talán népe legalja: pimasz és harcias, pöffeszkedve szórja a pénzt és a piszkát mindenfelé. S a felkapaszkodottak bálja mindaddig tart, amíg vége nem szakad a pravoszláv vakációnak. Nevetségesen és szomorúan hat ez éppen azon a helyen, ahol romjaiban még felfedezhető a nyugalom műveltsége.
Igazi sportszellem és messzemenően szalonképes hölgyek, urak bálja. A gyalogfenyők között hősiesen botladozó túrasíelők és nemzetközi korcsolyabajnokságok. Klimatikus gyógyhelyeket fuldokolva keresők, mint Ady, aki csaknem két hónapot tölt itt, s megírja A föltámadás szomorúsága című verset, vagy Bartók, aki a harmincas években menekül ide. Szlovák parasztok, akik a századfordulón legalább huszonöt vagonnyi jeget vágnak ki a Csorba-tóból naponta, hogy vasúton Budapestre, Bécsbe, Berlinbe és Boroszlóba szállítsák. Mert ilyen szennyezetlen víz kevés van a világon. Meggondolják magukat a szlovák parasztok, és a XIX. század végén már nem akarják legelőkért lecsapolni a Tátra második legnagyobb tengerszemét, melynek vize a Poprádon keresztül a Balti-, a Vágon keresztül pedig a Fekete-tengerbe ömlik. Vízválasztó. Többé nem „értéktelen pocsolya”, mert tudják, hogy a tó jó üzlet. Szénégetők, favágók, gyógynövénygyűjtők, kincskeresők hagyják oda foglalkozásukat, hogy bekapcsolódjanak az ízig-vérig polgári, lelkületileg szerény, mégis arisztokratikus tevékenység ellátásába: a magas hegyi turizmusba. És így a magas hegyi polgárságba is.
Nem véletlen, hogy a tátrai üdülőhelyeket, Lomnicot, Füredet és a Csorba-tavat még ma is áthatja a szecesszió – a kivonulás stilisztikája. A favázas villák, a pazar tornyocskák, a józanul indázó díszítések még romjaikban is őrzik a Monarchia nagy teljességélményét, amely a Gyimesi-szorostól a dél-tiroli határvidékig szeszélyes egységben pompázott. A sportolók, a századelős költők, a tót napszámosok szecessziós árnyjátékát mind látta a történelmi Magyarország végóráiban épült nagyszálló, az utolsó grand hotel is, amelyet 1906-ban épített a Nemzetközi Hálókocsi-társaság. De Szentiványi József gróf, a csorbai sziklák hajdani ura, turistautak, vadászlakok, menedékházak kiépítője nem örülne, ha szembesülne azzal, mi lett a fényes épületből. Nem szeretné azt a látképet, ahogy ott áll a tó partján a gyönyörű roncs kifosztva, betört ablakokkal, behavazott fogadótermekkel. Mögötte, a túlparton pedig a másvilág, a mai közép-keleti luxus valósága: a Pátria Hotel szocreál lándzsahegye szabja szét a panorámát.
A csorbai nagyszálló igen különböző vendégek fészke volt. Egykor a legelőkelőbb magyar hotelek egyike. Az uralomváltás után a szlovák kultúrhősről, Országh Pálról – akinek legnagyobb költői példaképe Arany János volt – Hviezdoslav Hotelnek nevezték el. A szocializmus idején volt a hegyimentő-szolgálat központja is, gyógyszálló is, a rendszerváltáskor közszálló, aztán lassan romhalmazzá vált, elnéptelenedett. Ma orosz síturistákkal megrakott lovas szánok fordulnak meg előtte télvíz idején, bejárata előtt többméteres hótorlasz – és már a jeget sem viszik innen, a Csorba-tói hal gyanús nyomelemeket tartalmaz.
Magunk sem büszkélkedhetünk kibúvót nem ismerő műemlékvédelemmel. De a szlovákok egyre inkább magukra (és magunkra) találnak, rohamosabban renoválják a magyar múlt műemlékeit, mint mi a magyar jelenét. Ha igaz a hír, ez a csorba szecessziós épület, a békeidők utolsó grand hotelje két év múlva Szlovákia első ötcsillagos szállodája lesz. Ezt adjuk össze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.