Bukaresti célkeresztben a Gozsdu-hagyaték

Továbbra sem ratifikálta, hanem különleges hangsúllyal bíró törvénytervezetté alakította a bukaresti képviselőház tegnap a Gozsdu Közalapítvány létrehozásáról szóló román–magyar kormányközi megállapodást. Az erdélyi ortodox püspökök felszólították a honatyákat, utasítsák el a megegyezést.

2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös frontot alakítottak a román parlamenti pártok a Gozsdu Közalapítvány létrehozásának megakadályozására, amelynek szükségessége mellett immár az ortodox egyház és a tudományos akadémia is kitart. A bukaresti képviselőház plénuma tegnap túlnyomó többséggel elfogadta azt a javaslatot, amely szerint a román és a magyar kormány tavalyi együttes ülésén született megállapodás speciálisan összetett törvénytervezetté válik. Ezáltal a parlamentnek újabb tizenöt nap áll rendelkezésére, hogy döntsön a közalapítvány megalakításának ratifikálásáról, ha ugyanis tegnap a képviselők nem szavaznak, az államközi megegyezés hallgatólagos formában érvénybe lép. A XIX. században Budapesten élt román származású ügyvéd, Gozsdu Manó hagyatékának rendezését legvehemensebben az ellenzéki Nagy-Románia Párt honatyái utasították el, akik szerint a kétoldalú megállapodás „áruba bocsátotta a román nemzet hőseinek csontjait”. Tizenegy ortodox püspök tegnap felszólította a parlamentet: utasítsa el a Gozsdu Közalapítvány megalakítását, mivel szerintük ezáltal lemondhatnának a több milliárd euróra becsült Gozsdu-vagyon visszakövetelésének jogától. A román tudományos akadémia semmisnek tartja a Gyurcsány-, illetve a Tariceanu-kabinet egyezményét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.