Egyre többeket sújt a belvíz

Romlott, de jelenleg még nem kritikus a belvízhelyzet az országban. Szivattyúzáshoz kilencvenszer riasztották tegnap a tűzoltókat három megyében, országszerte már százötvenkétezer hektár van belvíz alatt.

2006. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapig Hajdú-Biharban harminchat, Jász-Nagykun-Szolnok megyében negyvenegy, Bács-Kiskunban pedig egy embert kellett kiköltöztetni otthonából a belvíz miatt. Összesen tizenkilenc lakóépület vált lakhatatlanná, ezeknek a házaknak a nagy része a települések szélén helyezkedett el, és vályogból, alapozás nélkül készült – nyilatkozta lapunknak Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kunhegyesen öt családot kellett elhelyeznie az önkormányzatnak – tudtuk meg Bodó István polgárvédelmi referenstől. Tizenkilenc embernek találtak szállást, a rászorulók eseti segélyt kaptak. A városban az önkormányzat lakásokat vásárol, hogy a kitelepítetteket átmenetileg fedélhez juttassa. Akiknek végleg tönkrement a házuk, azokról is gondoskodnak. Hat épület életveszélyessé vált Karcagon, két családot az önkormányzat elhelyezett, a többiek rokonoknál találtak menedéket. Dobos László alpolgármester elmondta: a város azonnali segélyt utalt ki a bajba jutottaknak, de az otthon nélkül maradtaknak állami kárpótlást kell kapniuk a központi vis maior keretből.
Közben három, a belvíz elleni védekezéshez használt szivattyútelepet rongáltak meg Rekettyésen, Jánoshidánál, valamint Martfű és Tiszaföldvár között – közölte az MTI. Az ismeretlenek hárommillió forint kárt okoztak.
Hajdú-Bihar megyében eddig negyvenöt embert telepítettek ki a belvíz miatt. Közülük tizenöt hajdúhadházi már visszatérhetett otthonába, Nádudvaron azonban tegnap fajult addig a helyzet, hogy egy kilenctagú családot ki kellett költöztetni. Debrecenben a hét végén Kósa Lajos polgármester harmadfokú készültséget rendelt el, mostanra viszont annyira javult a helyzet, hogy ezt első fokra mérsékelték. Mezősi János, a debreceni polgármesteri hivatal osztályvezetője elmondta, hogy újabb család került veszélybe a mézeshegyi tónál. A város közigazgatási területéhez tartozó tanyát egyelőre homokzsákokkal védik, de később lehet, hogy ki kell telepíteni a bennlakókat, mert a csatornák nem vezetik el a csapadékot. Hajdúhadházon huszonhét embernek kellett elhagynia otthonát, de tizennégyen már vissza is térhettek a házaikba – tájékoztatott Béres László polgármester. A város nem tudott gondoskodni elhelyezésükről, így egyelőre rokonoknál húzza meg magát az a tizenkét ember, akit a család vályogházából kimosott a víz. Hajdúhadházon nincs megfelelő csapadékvíz-elvezető rendszer. A megoldásra már ötször nyújtottak be címzett támogatási pályázatot, de kérésüket eddig elutasították. Nádudvart a Berettyó–Hortobágy–Kösely áradása is veszélyezteti. A két nagyobb folyón már napok óta készültség van, mert néhány centi emelkedés után elöntheti a szennyvíz telepet és a hulladéklerakót az ár – tudtuk meg Korcsmáros Sándor polgármestertől. A kárfelmérés minden településen folyik, becslésekbe az érintettek nem bocsátkoztak.
Borsod megye folyói mentén élők félelemmel néznek a jövő elé, mert a Bodrog, a Tisza, a Hernád, valamint a Sajó vízgyűjtő területén másfélszer annyi hó esett, mint hat éve a nagy tiszai árvíz előtt. Lakóházak itt még nincsenek veszélyben. Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság sajtóreferense elmondta: egyelőre nem kell aggódnia a régió lakosságának, hiszen a belvíz nem veszélyeztet településeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.