Elsüllyedt a sérült tartályhajó

Tízezer tonna foszforsavval a fedélzetén elsüllyedt tegnap hajnalban a La Manche csatornán az Ece tanker, amely kedden ütközött össze egy teherszállítóval. A hajótesten keletkezett résen a tengerbe folyik a vegyi anyag. Az angol és a francia hatóságok életbe léptették a tengeri balesetek kezelésére készített Manche-tervet.

2006. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsüllyedt a tízezer tonna foszforsavat szállító Ece tanker tegnap, alig huszonnégy órával azután, hogy a La Manche csatornán összeütközött a General Grot-Rowecki teherszállítóval. A tartályhajóból foszforsav szivárog, de a vízbe jutott mennyiségről ellentmondó híreket közöltek. Mint azt megírtuk, kedden hajnalban nemzetközi vizeken, a franciaországi Cherbourg kikötőtől 92, a brit Guernsey-szigettől 50 kilométerre következett be a baleset. Az Ece oldalán öt méter hosszú és két méter széles nyílás keletkezett, a hajó megdőlt, és irányíthatatlanná vált. Huszonkét tagú személyzetét a Guernesey-szigetre menekítették. A 26 ezer tonna foszfátot szállító teherhajó épségben folytathatta útját.
A 70 méter mélyen lévő Ece 1,8 kilométeres körzetében megtiltották a halászatot, majd a francia és az angol hatóságok életbe léptették a súlyos balesetek kezelésére szolgáló Manche-tervet – jelentette be Yann Bizien, a tengerhajózási hivatal szóvivője. A vízszennyezések kutatásával foglalkozó Cedre központ szakértői kedden úgy vélték, hogy a szivárgó foszforsav nem jelent különösebb veszélyt a térség élővilágára, tegnap viszont a Robin des bois zöldszervezet közölte: több száz négyzetméteres területen minden élő elpusztult. Ami biztos: riadókészültségbe helyezték a brit és francia kárelhárító egységeket.
A környezet sérülésének mértéke legfőképpen attól függ, hogy egyszerre mekkora mennyiségű foszforsav kerül a tengerbe, azaz szivárog-e vagy netán ömlik a vegyi anyag – tájékoztatta lapunkat Bihátsi László, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem munkatársa. Elmondta: a foszforsav viszonylag gyenge savnak számít, de nagy koncentrációban bajt okozhat a roncs közelében. Nehezebb a víznél, ezért a felszín közeli állatok és növények kevésbé veszélyeztetettek, mint a tenger fenekén élők. Az áramlatok hatására az anyag viszonylag hamar felhígulhat, de ha egyszerre nagy mennyiség jut belőle a tengerbe, akkor is közömbösíthető vagy eltávolítható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.