Fegyverkezésbe kezdett Hugo Chávez

Venezuela védelmi minisztere bejelentette, hogy az országba érkezett a tavaly Oroszországtól vásárolt első három orosz helikopter. Az év során még hetet küld az orosz fél – a rendelés elérheti a 35 gépet is –, és Orlando Maniglia szerint a kábítószer-kereskedelem, az illegális bevándorlás ellen és nem utolsósorban az ország területének és függetlenségének a megvédésére fogják használni. Ennek ellenére a beszerzést komolyan bírálta Washington.

2006. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hugo Chávez venezuelai államfő hosszú távú fegyverzetfelújító programjának része a vásárlás, amely éles bírálatokat kapott az Egyesült Államok kormányzatától. A dél-amerikai ország hadügyminisztere tavaly tárgyalt orosz tengeralattjárók beszerzéséről is, és az idén júniusig érkezik meg a szintén tavaly vásárolt 100 ezer kalasnyikov első szállítmánya. Hugo Chávez tervei szerint kétmillióra fog nőni a tartalékos hadsereg létszáma, ezért az elnök azt fontolgatja, hogy megvásárolja az orosz gépfegyverek licencét, mert kevés lesz a 100 ezer darab.
Chávez nemcsak orosz fegyverzettel akarja felújítani hadseregét. A spanyol hadügyminiszter tavaly novemberben megállapodott spanyol fegyverzet eladásáról Venezuelának, amelynek értelmében Venezuela spanyol gyártmányú katonai szállítógépeket és parti őrhajókat vásárolt. Az Egyesült Államok azonnal tiltakozott, mert a repülőgépekben amerikai technológiát alkalmaztak, és megtiltotta, hogy Spanyolország leszállítsa a gépeket az egyre inkább ellenségként kezelt országnak. A spanyol állam úgy próbálta áthidalni a nehézségeket, hogy felajánlotta a nagyhatalomnak, más technológiát fog alkalmazni a szállítógépekben, de ez a megoldás sem nyerte el a Bush-kormányzat tetszését.
Ugyanekkor Venezuela Brazíliától is vásárolt volna vadászgépeket, de az Egyesült Államok ez ellen is tiltakozott, sőt meg is hiúsította a tranzakciót. Hugo Chávez a spanyol kormány megingására azzal rukkolt elő, hogy kilátásba helyezte: ha Spanyolország enged az Egyesült Államok nyomásának, akkor felmondja a szerződést, és más államoktól, például Oroszországtól vagy Kínától vásárol nemcsak repülőgépeket, hanem hajókat és katonai szállítógépeket is.
Spanyolország így kényes helyzetbe került. A spanyol miniszterelnök, José Luis Rodríguez Zapatero ugyanis az iraki spanyol csapatkivonások bejelentése és végrehajtása óta képtelen rendezni kapcsolatát az Egyesült Államokkal, pedig kormányprogramja szerint baráti államnak tekinti a szuperhatalmat. De George W. Bush amerikai elnök nem felejtette el a spanyol miniszterelnöknek, hogy két évvel korábban „cserbenhagyta szövetségeseit” Irakban, és kerüli a vele való személyes találkozást. Bár kormányának már négy tagja is találkozott Bush elnökkel, Zapatero nem jutott tovább néhány perces személyes találkozóknál. A szuperhatalom finom nyomásgyakorlásokkal érezteti nemtetszését, és Zapatero azóta lassan, de biztosan közelít az Egyesült Államokhoz. A múlt hónapban járt Madridban Thomas Shannon, az amerikai külügyminisztérium magas rangú hivatalnoka, hogy közelítsék egymáshoz a két ország latin-amerikai politikáját. A tárgyalások végén kiadott közös nyilatkozat ennek szellemében született: „Spanyolország és az amerikai nagyhatalom számára az a fontos, hogy közös politikát kövessenek az amerikai kontinensen”, nyilatkozta az amerikai kormányhivatalnok. Az Egyesült Államok és Spanyolország közeledése azóta gyorsult fel, amióta a venezuelai államfő szövetségese, az új bolíviai elnök, Evo Morales nemcsak meghirdette új energiapolitikáját, hanem a tettek mezejére is lépett. Ennek első kárvallottja éppen a legnagyobb spanyol olajkitermelő cég lett – Bolívia rendelkezik a földrész második legnagyobb földgázkészlete felett –, de az Egyesült Államok ugyancsak félti háttérbe szoruló pozícióit a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.