Krasznokvajda körjegyzője, a helyi választási iroda vezetőjeként törvényt sértett, amikor a választási ajánlószelvényeket és értesítőket a rendeletben előírt határidő előtt kézbesíteni engedte – állapította meg egyhangú döntéssel az encsi választási bizottság tegnap. Az ügyben Ódor Ferenc fideszes képviselőjelölt, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei 9. számú választókerület országgyűlési képviselője élt panasszal. Halász Ferenc, a választási iroda vezetője elmondta, miközben a fideszes képviselő első pontban jegyzett panaszát megalapozottnak találták, a másodikat, mint kérést elutasították. Ódor ugyanis azt javasolta: a helyzetre való tekintettel semmisítsék meg az öt érintett községben kikézbesített ajánlószelvényeket. Kiderült, a választási bizottság megítélése szerint a megsemmisítés nem lehetséges, mert úgy vélik, e cselekedettel jog- és érdeksérelem történne.
*
Az irodavezető felhívta a figyelmet: bár megállapították a törvénytelenséget, mégis választói akaratot tükröz, hogy az ajánlószelvények kitöltése és aláírása megtörtént azokon a lapokon, amelyeket Nyakó István szocialista képviselőjelölt segítői a törvényes határidő előtt megszereztek. Halász Ferenc közölte: a fideszes képviselő február 13-ig fellebbezhet a döntés ellen. A törvénysértés megalapozottságának megállapítása után a felelősségre vonás kérdése szintén felvetődött, ám a választási irodavezető rámutatott: Mitró János fegyelmi vizsgálatáról csak helyben dönthetnek.
Bíróság elé kerülhet a támadó. Sikerült meghallgatnia a rendőrségnek azt a pécsi ellenzéki aktivista hölgyet, akit még múlt pénteken szórólapozás közben bántalmaztak egy tömbházban. Az idős hittantanítónak a brutális támadás következtében eltört a keze, s több helyen zúzódásos sérülést szenvedett. Az aktivista mellett még tanúkat is kihallgat a rendőrség. – A nyomozás állása szerint napokon belül a támadó bíróság elé állítását fogja javasolni a rendőrség – közölte Kékesné Gyimóthy Marianna, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense. Ismeretes, a rendőrség szerdán közleményben jelentette be, hogy az ügyben súlyos testi sértés miatt indult vizsgálat. A nyomozók adatgyűjtést követően jutottak el egy 45 éves pécsi férfihoz, akit gyanúsítottként kihallgattak. Az MTI úgy értesült: az elkövető azt vallotta, nem tudta, hogy az asszony melyik párthoz tartozik. Ezt az információt a rendőrség lapunknak nem erősítette meg.
Borhidi Attila, a Fidesz választókerületi elnöke viszont kijelentette, egyértelműen politikai ügyről van szó, amit az bizonyít, hogy a szórólapokon világosan felismerhető volt, melyik pártról szólnak.
A Fidesz nevében kopogtatnak? Több helyről is jelezték, hogy a Fidesz nevében gyűjtenek ajánlószelvényt Szécsi Gábor, Kecskemét kormánypárti polgármestere, az MSZP–SZDSZ országgyűlési képviselőjelöltje számára – állítja Lévai Jánosné, kecskeméti fideszes önkormányzati képviselő. Kecskemét 2. számú választókerületében, az MSZP–SZDSZ színeiben indul a közelgő országgyűlési választásokon Szécsi Gábor, a megyeszékhely kormánypárti polgármestere. Négy évvel ezelőtt a politikus még a mostani ellenzék jelöltjeként nyerte el a város polgármesteri székét, ám később először független lett, majd elfogadta az MSZP– SZDSZ támogatását. – Több helyről hívtak fel telefonon, mondván: úgy gyűjtenek Szécsi Gábornak kopogtatócédulát, hogy jelölőszervezetként a Fideszre hivatkoznak – közölte Lévai Jánosné, kecskeméti önkormányzati képviselő. Hozzátette: a történtekről személyesen is megbizonyosodott. Tudomásuk szerint eddig a Műkerti sétányon és a Muszáj városrészen jártak a választókat megtévesztő aktivisták. – A gyakorlat ismert: csak a személyes adatokat kérik el választópolgároktól, és aláírattatják az ajánlószelvényeket – jegyezte meg Lévai Jánosné. Hozzátette: azzal nyugtatják meg a kopogtatócédulák tulajdonosait, hogy a többi adatot – a jelölt és a jelölőszervezet nevét – majd ők ráírják az ajánlószelvényekre. Az ellenzéki képviselő szerint a Fidesz nevével visszaélő aktivisták sehol sem tudták bemutatni a párt megbízólevelét.
Cservák Csaba alkotmányjogász, az Országos Választási Bizottság egykori tagja szerint a történtek súlyosan sértik a választási eljárásról szóló törvényt, többek között a választási tisztaságról, jóhiszeműségről és rendeltetésszerű joggyakorlásról szóló alapelveket. Az MSZP kecskeméti elnöke csak szóbeszéd szintjén hallott az ügyről. – Semmi kézzelfogható bizonyíték, konkrétum nincs arra, hogy az eset megtörtént volna – tette hozzá Brúszel László.
SZDSZ-es panasz. Több budapesti kerületben az SZDSZ nevében kopogtatnak be lakásokba ajánlócédulát gyűjteni ismeretlen személyek – közölte a párt fővárosi szervezete az MTI-vel. Ez egyrészt törvénytelen, mert visszaélhetnek a gyanútlan állampolgárok adataival, másrészt nyilvánvalóan a liberális jelöltek ajánlószelvény-gyűjtését gondolják megnehezíteni – áll a szabad demokraták közleményében. Az SZDSZ felkéri budapesti szimpatizánsait, hogy mindig győződjenek meg az ajánlószelvény-gyűjtő kilétéről, amelyet a párt lepecsételt megbízólevéllel igazol, vagy juttassák el az ajánlást postán.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros