„Közpréda a közmédia”

A Magyar Televízió és a Magyar Rádió sztrájkbizottsága ma délután együttes ülésen határoz a sztrájktárgyalásokon követendő stratégiáról. A probléma immár túlnőtt önmagán.

Bodacz Balázs
2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem pusztán a munkahelyükön uralkodó viszonyok teszik kiszolgáltatottá a munkavállalókat, ezek ugyanis következmények; a fő baj a médiatörvényben és a jelenlegi parlament felelőtlen, a közmédiát közprédának tekintő szemléletében rejlik – fejtette ki Lázár András, a Postai és Hírközlési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke. Mint elmondta, a politikának minden eszköze megvan arra, hogy költségvetési intézkedések révén befolyásolja a közmédia működését, ezért a dolgozók ellenfelei nem az intézmények, hanem maga a tulajdonos: vagyis a parlament, illetve a Pénzügyminisztérium.
Közismert, a köztévé és a Magyar Rádió esete radikálisan különbözik. A rádióban ugyanis nincs legfelsőbb, teljes legitimitással rendelkező munkáltatói jogú vezető, vagyis elnök. Ezért, noha a rádiókuratórium – némiképpen kívül helyezkedve a médiatörvényen – felhatalmazta az alelnököket a bértárgyalások lefolytatására, azok a törvény előtt teljes jogi kötőerővel nem rendelkeznek. Ezért a rádiós dolgozók a tulajdonostól, vagyis a parlamenttől kérik tárgyalópartner kijelölését. A Magyar Televízióban ugyan rendben van a szervezeti hierarchia, Rudi Zoltán elnök mégis hiába ígér és ír alá bármit, mint mondja, nincs meg az a költségvetési fedezet, mely az esetleges megállapodásban foglaltakat szavatolná. Ebből kiindulva tehát – mivel mind a rádió, mind a tévé büdzséje függ a parlamenttől – mindkét sztrájkbizottság a parlament által kijelölt képviselővel kíván tárgyalni.
A Tisztelt Háznak igyekeznie kell, sőt ha mindenben tartani akarja magát a törvényekhez, rendkívüli ülésre is sor kerülhet. A sztrájkbizottság megalakulása és a követelések megfogalmazása után ugyanis a tulajdonosnak öt napja van arra, hogy tárgyaló felet nevezzen meg. Mivel a választások előtt ma ülésezik utoljára az Országgyűlés, nincs más rendes ülésnap a parlamenti tárgyalópartner vagy delegáció kijelölésére. Mindeközben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „különösen értékesnek” nevezte a sztrájkra készülő rádiósok törekvéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.