Katonai körökben egyszerűen csak „a leszámolás napjainak”, illetve „gyászkeretes napoknak” nevezik azt az időszakot, amikor eltávolították, illetve nyugdíjazták a légierő felső vezetésének egy jelentős részét az elmúlt években. Mindezt a védelmi felülvizsgálat nevében tették, a Gripen vadászgépek fogadásának előkészítése idején. A légierőnél, az új parancsnok, Sági János kinevezésével párhuzamosan 2004 júliusától december végéig több ezer fővel csökkentették a létszámot, és ennek esett „áldozatául” számos tiszt, tiszthelyettes, köztük több ezredes. Elküldték, illetve nyugdíjazták például a légierő-parancsnokság vezetési főnökét, személyügyi, felderítő, hadműveleti és logisztikai főnökségének vezetőjét, valamint a légierő hadműveleti központjának, repülésbiztonsági osztályának, parancsnoki irodájának vezetőjét is. A lecserélt főtisztek nagy része több diplomával rendelkezik, elvégezte a keleti és a nyugati vezérkari tanfolyamokat, és több nyelven beszél, mégis új emberek kerültek a helyükre.
A személycserék, forrásaink szerint főként annak köszönhetők, hogy a légierőnél a Gripen-szerződés teljesítése nevében 2004-től szinte mindent a „vadászpilóta-lobbi” érdekeinek rendeltek alá, miközben több más területen nincs számottevő előrelépés. Nem jut pénz például a harci vagy szállítóhelikopterek felújítására és beszerzésére, így az ehhez értő vezetőkre sem volt szükség. Távozniuk kellett azonban olyan elismert katona szakembereknek is, akik jócskán kivették a részüket a hadsereg NATO-integrációjához szükséges fejlesztésekből.
A Honvédelmi Minisztérium (HM) lapunkhoz elküldött reagálásában elismerte, hogy a honvédség átszervezésének harmadik ütemében, a 2004-es átszervezési időszakban a vezérkari főnök parancsával a légierő-parancsnokság korábbi állománytábláját törölték, és az új állománytábla bevezetésével csökkent a létszám. Bocskai István, a HM szóvivője ezt a honvédség korszerűsítésével indokolta. Szerinte ennek köszönhető az is, hogy megváltoztatták a parancsnokság feladatait, és minőségi követelményeit. Állította, hogy az állomány erre jogosultsággal rendelkező részének többsége saját kérésére vonult nyugállományba. Információink szerint azonban több főtiszt nem kívánt élni a nyugdíjba vonulás jogával, és emiatt munkaügyi pert is indítottak a HM ellen.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!