Minden jel arra utal, hogy az Esztergomban talált bütykös hattyúk nem madárinfluenza miatt pusztultak el. Elhullásukat valószínűleg bélfertőzés okozta – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök tegnap reggel az Országos Állat-egészségügyi Intézetben tett látogatásakor. Az Esztergomból érkezett vadmadártetemek közül több vizsgálata még tart – tette hozzá –, de valószínű, hogy azok is bélfertőzés miatt hullottak el.
A kormányfő ismét hangsúlyozta, hogy pánikra nincs ok, mert kicsi az esélye, hogy a vírus átterjedjen az emberre. Azért elővigyázatosnak kell lennünk: ne nyúljunk elhullott vagy betegnek tűnő madárhoz, ha ilyet látunk, inkább telefonáljunk az ingyenesen hívható 189-es számra – szögezte le.
Ismert: szerdán délután, a Parlamentben jelentette be Gyurcsány Ferenc, hogy hazánkat is elérte a madárinfluenza. Sokan kifogásolták, hogy már a hivatalos közlés előtt internetes naplójában közzétette a hírt, s Brüsszelt is előbb tájékoztatta a magyar lakosságnál. „Azokról a híresztelésekről, amelyek szerint késve közöltük idehaza a hírt, azt tudom mondani, hogy semmiféle késlekedés nem történt. Szerdán kora reggelre lehetett biztosan tudni, hogy a Bács-Kiskun megyei bütykös hattyúk közül több madárinfluenza miatt pusztult el. Ekkor azonnal értesítettük a szakembereket, majd a lakosságot is értesítettük” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Hozzátette azt is: mostantól nemcsak akkor adnak tájékoztatást a közvéleménynek, ha egy vizsgálat lezárult, hanem akkor is, ha egy helyen sok elhullott madarat találnak.
Süth Miklós országos főállatorvos is úgy látja, hogy időben jelentették be a madárinfluenza megjelenését. Mint mondta: kedd este beszélt az állat-egészségügyi intézet vezetőjével, s a vizsgálatok akkori fázisában még csak gyanítani lehetett, hogy madárinfluenzáról van szó. Kora reggelre a gyanú beigazolódott, s akkor először a szakembereket, Brüsszelt, majd a közvéleményt is tájékoztatták.
Gráf József földművelésügyi miniszter közölte: a baromfiállomány egészséges, húsa nyugodtan fogyasztható. A magyar szárnyasokra egyébként nincs is exportkorlátozás.
Glattfelder Béla (Fidesz – Magyar Polgári Szövetség) európai parlamenti képviselő tegnap közleményben jelentette be, hogy elfogadhatatlannak tartja, ha a magyar állampolgárok életét és egészségét veszélyeztető tényeket a kormány a választási kampányra figyelemmel visszatartja. A rendkívül veszélyes kór elterjedésének megakadályozása érdekében széles körű összefogásra van szükség. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha a kormány minden tudomására jutott tényről azonnali és kimerítő tájékoztatást ad – áll a közleményben.
Még nem tudni, hogy a Bács-Kiskun megyei Nagybaracskán és Csátalján talált három, fertőzöttnek bizonyult bütykös hattyút a madárinfluenza emberre is veszélyes fajtája (H5N1) betegítette-e meg. Az ehhez szükséges vizsgálatok még folynak egy angliai laborban. A két település körül három kilométeres sugarú körben érvényben van a vesztegzár, ami azt jelenti, hogy az utakon minden áthaladót ellenőriznek, nincs-e náluk élő vagy nyers hús, illetve toll, tojás, vagy ami a vírust terjesztheti. Közben tíz állatorvos vizsgálja az érintett falvak környékén a háztáji baromfiállományt. Nagybaracska polgármestere szerint a településen nyoma sincs a pániknak, továbbra is nyugodt és kiegyensúlyozott a település élete. Király Sándor elmondta: az egyik kereskedelmi csatorna azt is megörökítette, ahogyan az egyik helybéli család frissen vágott kacsát készít, és fogyaszt el. Ilyen madárpusztulás már egy évtizede is volt a környéken, de ezt természetesnek tartják a baracskaiak. A faluban körülbelül ötezer háziszárnyast tartanak, eszerint egy háztartásban átlagosan öt baromfi fordul elő a 2500 lelkes településen – tájékoztatott a polgármester.
Csátalján sem uralkodott el a vészhangulat – mondta Kovács Antal polgármester, egyben rámutatva arra is, hogy nem igazi karantén zárja körül a falut, hanem csak a szárnyasok, valamint a tojások és baromfitrágyák ki- és bevitelét tiltják a hatóságok. Míg Nagybaracskán már nyilvántartásba vették a háziszárnyasokat, Csátalján ma járják végig a baromfiudvarokat az állatorvosok – közölte a polgármester. Hozzátette azt is: a falubéliek már megfelelően tájékozódtak a szükséges tennivalókról, ugyanis minden postaládába szórólapokat juttattak el. Ugyanakkor elrendelték a baromfik zárva tartását is. Az RTL Klub információi szerint elővigyázatosságból két csátaljai baromfiudvar kényszervágását elrendelték.
Egyelőre nem érkezett olyan újabb madártetem, amelynél madárinfluenzát gyanítanának – közölte tegnap Süth Miklós. Vizsgálatra folyamatosan kapnak mintákat: akadt közöttük olyan hattyú, amelynek belső sérülése volt, ezeket baleset érhette. A lakosság is jobban figyel az esetlegesen beteg állatokra. A Havaria Press hírügynökség közlése szerint például döglött hattyúkról érkezett jelentés a Baranya megyei Orfűről. A falu csónakázótavának jegén több madár feküdt, és a tó környékét érdeklődők hada szállta meg. Az egyik nézelődő kövekkel dobálta a jég miatt megközelíthetetlen madarakat. Ekkor a döglöttnek vélt, pihenő állatok egyszerre felrepültek. Az elsődleges vizsgálatok szerint a Pécs határában talált háziszárnyasok pusztulását nem madárinfluenza-vírus okozta.
Hattyútetemre leltek tegnap a Kis-Balatonnál, a meleg égöv felől északra tartó madarak népszerű pihenőhelyén is. A zalavári hídnál múlt ki a madár, de azt még nem tudni, hogy mitől. Megyer Csaba, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park osztályvezetője lapunknak elmondta: a Balatonnál és a Kis-Balatonnál különös készültséget nem rendeltek el, de minden eddiginél nagyobb figyelemmel kísérik a két nagy víznél telelő vagy oda érkező madarakat. A Balatonnál és a Kis-Balatonnál ez idő szerint három-négyszázra tehető a veszélyeztetett bütykös hattyúk száma – tudtuk meg Megyer Csabától. A kis-balatoni körzet természetvédelmi felügyelője, Futó Elemér lapunknak azt mondta: a mostanihoz hasonló, keményen fagyos időszakban a madarak jó része azért pusztul el, mert a tavakat és patakokat borító jég miatt nem jut táplálékhoz.
Megnövelt karantén. Fokozzák az erőfeszítéseket az Európai Unióban a madárinfluenza terjedése ellen egy szakértői testület javaslatai alapján – jelentették be tegnap Brüsszelben. A testület megállapodott egy általános uniós előírásban, amelynek értelmében tíz kilométer átmérőjű karantént és megfigyelési övezetet kell létrehozni ott, ahol felmerül a madárinfluenza gyanúja.
Elpusztult állatok világszerte
A madárinfluenza erősen fertőző vírusát mutatták ki a román nemzeti állat-egészségügyi hatóság tesztjei a Constanta megyei Vlahi községben elpusztult szárnyasokban. Tegnap kora reggeltől a településen karantént rendeltek el – adta hírül tegnap a Mediafax. Egy, ugyancsak megfertőződött településen vakációzó testvérpár madárinfluenza gyanújával került kórházba, de tegnapra kiderült, hogy nem a H5N1-es vírus okozta rosszullétüket. Stájerországban eddig három, madárinfluenzától elpusztult hattyúról tudnak – jelentette az osztrák központi élelmiszer-biztonsági laboratórium. Hasonlóképpen egy igazoltan H5N1-es vírustól elpusztult madarat jelentettek Ausztria más részéből, és egy, a madárinfluenza jeleit mutató hattyút Olaszország Calabria tartományából.
Elhullott hattyúkat és ragadozó madarakat találtak Berlinben és Brandenburg tartományban, de azt még nem tudni, mi okozta pusztulásukat. A balti-tengeri Ruegen-sziget körül eközben tíz kilométeres biztonsági sávot jelöltek ki, és elrendelték a háziszárnyasok zárva tartását, miután szerdán két elhullott hattyú és egy héja tetemében is kimutatták a veszélyes vírust. Thomas Mettenleitner, a Friedrich Loeffler Intézet elnöke a Berliner Zeitungnak kijelentette: fejtörést okoz, hogy a bütykös hattyúk nem tartoznak a klasszikus költöző madarak közé, s a vírus már a hagyományos tavaszi madárvonulás előtt elérte Németországot – közölte az MTI.
Dániában a Lolland-, a Falster- és a Sealand-szigeten az utóbbi két napban több vadmadár, Svájc Aargau, Solothurn és Schwyz kantonjaiban pedig három elpusztult hattyú tetemét vizsgálják a hatóságok. Jó hírek érkeztek viszont Lengyelországból, ahol kiderült, hogy nem madárinfluenza végzett azzal a három hattyúval, amelyek tetemét a Balti-tenger partján, Gdansk közelében találták szerdán.
Indonéziában tegnap alig néhány órával kórházba szállítása után életét vesztette egy madárinfluenza gyanújával kezelt, 15 éves lány és egy 27 éves fiatalember – jelentette be Ilham Patu, a jakartai intézet vezetője. Az Egészségügyi Világszervezet hivatalos adatai szerint Indonéziában idén hét ember halálát okozta a fertőzés, de úgy vélik, ennél sokkal több az áldozat.
A H5N1-es vírus végzett 153 sirállyal Észak-nyugat Irán Rasht tartományában – közölte Hosszein Hasszani, a helyi állat-egészségügyi szervezet vezetője az Olaszországban elvégzett laboratóriumi vizsgálatokra hivatkozva. Bagdadtól délre, a Meiszán tartományban madárvészriasztást adtak ki az iraki hatóságok, miután kiderült, hogy a H5N1-es vírus betegített meg egy embert január 30-án – idézte a Reuters Abdul Mutleb Mohammed Ali iraki egészségügyi miniszter televíziós bejelentését.