Össztűz a debreceni polgármesterre

A választások közeledtével egyetlen ellenfélre, a várost nyolc éve vezető Kósa Lajosra irányul a szocialisták és a liberálisok minden figyelme az egyik fideszes bástyában, Debrecenben. A szocialisták erős emberének számító Oláh Lajos, az MSZP megyei elnöke is inkább Kósát támadja, pedig a körzetében nem is ő az ellenfele, hanem Pósán László.

2006. 02. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig is ellenállást váltottak ki a Debrecenben folyó fejlesztések az 1998 óta ellenzékben lévő MSZP-s és SZDSZ-es képviselőkből, ám a kemény ütések korszaka csak 2002-ben, a Fidesz választási veresége után következett a kormánypártiból ellenzékivé lett városban. Kósa Lajos akkor úgy fogalmazott: az MSZP célul tűzte ki, hogy kriminalizálja a Fideszt. Állítását látszott alátámasztani, hogy minden ingatlanberuházás mögött visszaélést, panamát, a jog megkerülését látta a helyi szocialista és liberális pártvezetés.
Az első támadások az Aquatikum élményfürdő megépítését célzó beruházás miatt indultak, nyomozással, rendőrségi feljelentéssel, majd a Népszava megkülönböztetett figyelmével megerősítve folytatódtak a piactömb fejlesztése, illetve a polgármester lakóingatlanának értékesítése kapcsán. A rendőrségi eljárás mindig ismeretlen állampolgár bejelentésére indult, és bár bűncselekményre soha nem derült fény, Juhászné Lévai Katalin szocialista megyei közgyűlési elnök és Oláh Lajos megyei MSZP-pártelnök, illetve Csontos János szocialista országgyűlési képviselő az eljárások alatt folyamatosan ébren tartotta a később nem bizonyított gyanút.
A választások közeledtével változott a stratégia: a liberálisokhoz közel álló források szerint a város ifjúsági irodája élén évekig betöltött vezetői megbízatásának megszüntetése miatt a sértett Gadus István megyei SZDSZ-elnök személyesen vállalkozott arra, hogy a törvényesség nevében bepanaszolja a fideszes városvezetést. Gadus a tavaszi kezdéssel, őszi átadással tervezett uszodaberuházás miatt a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult, mert úgy ítélte meg, hogy a város vagyonkezelő holdingja törvénytelenül járt el, amikor e fejlesztés lebonyolítására céget alapított, amely társaság közbeszerzés nélkül választotta ki a beruházót. Az SZDSZ megyei elnökének kezdeményezésére a döntőbizottság húszmillió forintra büntette a várost. A polgármester kijelentette: bizonyítani tudják, hogy az általuk választott megoldás törvényes, ezért a bíróságon támadják meg a határozatot. Kósa emlékeztetett rá: az Aquaticum, illetve a Főnix Csarnok beruházása sem volt közbeszerzés-köteles, ahol hasonló megoldással éltek, szocialisták és liberálisok hasonlóképpen tiltakoztak, a nyomozati szervek pedig végül hasonlóképpen úgy ítélték meg, hogy törvénybe ütköző cselekmény nem történt.
Úgy tűnik azonban, hogy Kósa mégiscsak el szeretné kerülni a hasonló támadásokat a jövőben, mert a Latinovits Színház néven tervezett új játéktér felépítőjét már közbeszerzéssel kívánja kiválasztani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.