Mindig is ellenállást váltottak ki a Debrecenben folyó fejlesztések az 1998 óta ellenzékben lévő MSZP-s és SZDSZ-es képviselőkből, ám a kemény ütések korszaka csak 2002-ben, a Fidesz választási veresége után következett a kormánypártiból ellenzékivé lett városban. Kósa Lajos akkor úgy fogalmazott: az MSZP célul tűzte ki, hogy kriminalizálja a Fideszt. Állítását látszott alátámasztani, hogy minden ingatlanberuházás mögött visszaélést, panamát, a jog megkerülését látta a helyi szocialista és liberális pártvezetés.
Az első támadások az Aquatikum élményfürdő megépítését célzó beruházás miatt indultak, nyomozással, rendőrségi feljelentéssel, majd a Népszava megkülönböztetett figyelmével megerősítve folytatódtak a piactömb fejlesztése, illetve a polgármester lakóingatlanának értékesítése kapcsán. A rendőrségi eljárás mindig ismeretlen állampolgár bejelentésére indult, és bár bűncselekményre soha nem derült fény, Juhászné Lévai Katalin szocialista megyei közgyűlési elnök és Oláh Lajos megyei MSZP-pártelnök, illetve Csontos János szocialista országgyűlési képviselő az eljárások alatt folyamatosan ébren tartotta a később nem bizonyított gyanút.
A választások közeledtével változott a stratégia: a liberálisokhoz közel álló források szerint a város ifjúsági irodája élén évekig betöltött vezetői megbízatásának megszüntetése miatt a sértett Gadus István megyei SZDSZ-elnök személyesen vállalkozott arra, hogy a törvényesség nevében bepanaszolja a fideszes városvezetést. Gadus a tavaszi kezdéssel, őszi átadással tervezett uszodaberuházás miatt a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult, mert úgy ítélte meg, hogy a város vagyonkezelő holdingja törvénytelenül járt el, amikor e fejlesztés lebonyolítására céget alapított, amely társaság közbeszerzés nélkül választotta ki a beruházót. Az SZDSZ megyei elnökének kezdeményezésére a döntőbizottság húszmillió forintra büntette a várost. A polgármester kijelentette: bizonyítani tudják, hogy az általuk választott megoldás törvényes, ezért a bíróságon támadják meg a határozatot. Kósa emlékeztetett rá: az Aquaticum, illetve a Főnix Csarnok beruházása sem volt közbeszerzés-köteles, ahol hasonló megoldással éltek, szocialisták és liberálisok hasonlóképpen tiltakoztak, a nyomozati szervek pedig végül hasonlóképpen úgy ítélték meg, hogy törvénybe ütköző cselekmény nem történt.
Úgy tűnik azonban, hogy Kósa mégiscsak el szeretné kerülni a hasonló támadásokat a jövőben, mert a Latinovits Színház néven tervezett új játéktér felépítőjét már közbeszerzéssel kívánja kiválasztani.
Teljesen leállt a vonatközlekedés a Déli pályaudvaron